8 zaujímavých faktov o ženskom orgazme

Zdieľať článok

Orgazmus je jedna z najkrajších chvíľ, ktoré v živote zažívame. Každá žena po ňom túži a chce tento slastný pocit cítiť počas každého sexu. A aj napriek rôznym štúdiám je jasné, že ženský orgazmus je pre mnohých mužov stále záhadou. Nie je však na škodu povedať, že mnohé ženy by sa mohli viac vzdelávať, pokiaľ ide o dosiahnutie vyvrcholenia, či už sólo alebo s partnerom.

Orgazmy nemusia byť biologicky nevyhnutné; na rozdiel od mužov môžu ženy počať dieťa aj bez neho. Ale sú nesmierne dôležité, pokiaľ ide o zdravý sexuálny život. A ako vo väčšine oblastí sexuálneho zdravia, čím viac informácií máte, tým máte väčšiu silu dostať to, čo chcete – a zároveň potrebujete – aj v prípade, že ide o toto bláznivé potešenie. 

Klitoris má až 8 000 nervových zakončení

Je jasné, že to nikdy nikto nepočítal, avšak lekári odhadujú, že v klitorise existuje 6 000 až 8 000 nervových zakončení. To, čo vidíme na povrchu, je len akousi špičkou ľadovca. 

Vzhľadom na to, koľko nervov má toto miesto potešenia, dáva zmysel, že ženy majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť orgazmu zo stimulácie klitorisu. Jedna nedávna štúdia publikovaná v časopise Journal of Sex & Marital Therapy zistila, že iba 18 % žien má orgazmus zo samotnej penetrácie. Hlavnou myšlienkou je teda to, že väčšina žien nemá orgazmus zo samotného prieniku do vnútra vagíny, ale okrem iného potrebujú aj stimuláciu klitorisu.

Viacnásobné orgazmy nie sú mýtus

Štúdia s 800 absolventkami vysokých škôl zistila, že približne 43 % uviedlo, že malo viacero orgazmov. Čo sú teda viacnásobné orgazmy? Niektoré ženy zažívajú dlhé orgazmy, pri ktorých mávajú ešte dlhú dobu silné rytmické sťahy panvy. Potom sú tu orgazmy, pri ktorých máte pocit prílišnej spokojnosti, ktorý sa zastaví a potom s väčšou stimuláciou začne znova.

Orgazmus môže trvať až 2 minúty

V skutočnosti si vedci mysleli, že 3 až 15 sekúnd zodpovedá trvaniu ženského orgazmu. Potom našli dôkaz, že vyvrcholenie môže trvať 20 sekúnd až 2 minúty. Časopis Česká a slovenská psychiatrie zverejnil údaje, podľa ktorých 40 % žien odhadovalo trvanie svojho orgazmu na 30 až 60 sekúnd alebo aj dlhšie a 48 % žien prežívalo prevažne dlhé orgazmy.

Ženám trvá dosiahnutie orgazmu dlhšie ako mužom

Je to stereotyp, no je za tým veda. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia zistili sexuálni výskumníci William H. Masters a Virginia E. Johnson, že ženám trvalo 10 až 20 minút sexuálnej hry, kým dosiahli orgazmus, v porovnaní s iba štyrmi minútami u mužov. Vieme, že to súvisí s tým, ako je niekto vzrušený a aká intenzívna je stimulácia.

Prečo ženy zvyčajne potrebujú viac vzrušenia a rôzne typy stimulácie, nie je jasné. Ale je to dobrý argument na to, aby ste si našli sexuálne pozitívneho partnera, ktorý nič neuponáhľa a postará sa o to, aby ste prekročili cieľovú čiaru.

Medzi orgazmom a bolesťami hlavy je zvláštne spojenie

Trpíte bolesťami hlavy? Skúste si nasadiť domáci liek v podobe jedného orgazmu denne. Šesťdesiat percent ľudí trpiacich migrénou zažilo miernu alebo úplnú úľavu po orgazme, podľa výskumu publikovaného International Headache Society.

Existujú však bolesti hlavy, ktoré sú v skutočnosti spôsobené orgazmom. Prvý je nepríjemný, ale nie nebezpečný – je to len všeobecný pocit bolesti hlavy, ktorý ľudia môžu dostať počas sexuálnej aktivity, ale potom je tu jav, keď budete mať veľmi bolestivú výbušnú bolesť hlavy súčasne s orgazmom.

Zažívate druhý typ tejto bolesti? V tom prípade sa čo najskôr obráťte na svojho lekára. Hovorí sa, že tento druh bolesti má vysokú koreláciu so subarachnoidálnym krvácaním, teda typom mŕtvice spôsobenej prasknutím cievy v mozgu.

Ženské orgazmy môžu skutočne tlmiť bolesť

Rovnako ako orgazmus zmení myslenie vášho mozgu, môže tiež zvýšiť vašu toleranciu voči bolesti. V jednej štúdii sa prah bolesti žien počas orgazmu zvýšil o 75 %. Nie je prekvapením, že táto tolerancia bolesti súvisí s dobrými endorfínmi a oxytocínom, ktoré sa uvoľňujú pri orgazme. Účinok bude trvať asi 10 až 20 minút. Na druhej strane, mužský mozog pri orgazme neuvoľňuje oxytocín, čo znamená, že muži síce zažijú zvýšenie potešenia, ale nezískajú výhody tlmenia bolesti.

Vaša schopnosť dosiahnuť orgazmus môže byť genetická

Podľa výskumu publikovaného v časopise Biology Letters by vaša DNA mohla byť zodpovedná za najmenej tretinu – a možno aj 60 % – vašej schopnosti dosiahnuť orgazmus. Nie je to práve ten typ témy, ktorú by ste chceli s mamou prebrať, takže je ťažké presne určiť, akú úlohu hrá DNA vo vašej schopnosti dosiahnuť orgazmus.

Ak sa pozriete na schopnosť dosiahnuť orgazmus počas pohlavného styku, vieme, že koreluje so vzdialenosťou medzi klitorisom a močovou rúrou: Ak je váš klitoris menej ako 2,5 centimetra od močovej trubice, je pravdepodobnejšie, že počas pohlavného styku dosiahnete orgazmus, je to jednoducho z dôvodu stimulácie klitorisu na základe anatómie.

Takmer 60 % žien ejakuluje pri orgazme

Nedávny výskum uvádza, že počet žien, ktoré zažívajú ženskú ejakuláciu, sa pohybuje okolo 54 %. Ale ten istý výskum zistil, že až 66 % žien má koitálnu inkontinenciu alebo vylučovanie moču pri orgazme a je ťažké rozoznať rozdiel medzi ejakulátom a močom.

Pri ženskej ejakulácii sa vo všeobecnosti bavíme o úniku tekutiny zo Skeneho žliaz, čo sú malé žľazy na strane močovej trubice. Niektoré ženy pri orgazme strácajú moč, ale je veľmi zriedený, takže nepáchne ako moč. 

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/female-orgasm-facts

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »