Informácie, ktoré by ste mali vedieť o sexe počas menštruácie

Zdieľať článok

Sex počas menštruácie je pre niekoho nechutný, ale iní si myslia, že je to úplne normálne. Niektorí sa dokonca držia hesla: „Správny rytier má mať meč od krvi.“ Ako je to však skutočne so sexom počas menštruácie? V tomto článku sa s vami podelíme o tipy, benefity a bezpečnostné rady, ktoré by ste mali vedieť o sexe počas menštruácie.

To, že máte menštruáciu, neznamená, že váš sexuálny život by sa mal dostať do úzadia. Dobový sex však prichádza s vlastným unikátnym súborom výziev.

Aj keď nie je absolútne nič zlé na tom, že túžite po sexe počas menštruácie, je pochopiteľné, že môžete mať nejaké otázky, napríklad či je to v poriadku z lekárskeho hľadiska, aké sú výhody a nevýhody tohto vykonávania a ako to zvládnuť bez obrovského neporiadku.

Sex počas menštruácie je zvyčajne v poriadku

Pre drvivú väčšinu ľudí je odpoveď áno, sex počas menštruácie je v poriadku. „Ľudia sa toho obávajú, ale je to úplne v poriadku,“ povedala Lauren Streicher, profesorka klinického pôrodníctva a gynekológie. „Z lekárskeho hľadiska nie je nič zlé na pohlavnom styku, keď má žena menštruáciu.“

Existujú však zriedkavé výnimky. „Pre tých, ktorí sú pozitívni na hepatitídu, HIV alebo majú pohlavne prenosné choroby, sa zvyšuje možnosť prenosu chorôb prenášaných krvou kvôli prítomnosti krvi,“ povedala Jessica Shepherd, gynekologička pôsobiaca v Texase. „Menštruačná krv sa líši od ‚bežnej‘ krvi, ktorá je v žilách a tepnách. Stále však existuje možnosť prenosu.“

Keďže krček maternice je v tomto mesačnom období otvorenejší, čo umožňuje prechod krvi, zvyšuje sa aj vaše riziko infekcie, uviedla Tara Ford, certifikovaná lekárska asistentka v oblasti sexuálnej a reprodukčnej zdravotnej starostlivosti. To všetko znamená, že je nevyhnutné pokračovať v nosení kondómu počas sexu, ak si nie ste istý stavom svojho partnera.

Celkovo však platí, že „z lekárskeho hľadiska je pre väčšinu žien v poriadku mať sex počas menštruácie,“ povedala Mary Jane Minkin, klinická profesorka pôrodníctva, gynekológie a reprodukčných vied.

Menštruačný sex a riziko tehotenstva

Technicky by ste mohli otehotnieť počas menštruácie, ale nie je to veľmi bežné. Stále hádžete kockou, ak sa rozhodnete pre nechránený menštruačný sex. Nechránený sex zvyšuje šance na otehotnenie a nakazenie sa pohlavne prenosnou infekciou. Takže ak sa snažíte vyhnúť tehotenstvu, je dôležité používať počas sexu nejaký druh antikoncepcie.

Ak máte pravidelnú menštruáciu a ste si úplne istá, že to, čo zažívate, je v skutočnosti vaša menštruácia, „šanca na otehotnenie je v podstate nulová,“ povedala Dr. Streicher. Ale ak máte len takzvané špinenie alebo krvácanie z inej príčiny, nemusí to byť menštruácia, na ktorú ste zvyknutá. „Niektoré ženy si môžu myslieť, že majú menštruáciu, pretože krvácajú, a myslia si, že je bezpečné mať nechránený sex, aj keď tomu tak nie je,“ povedala Dr. Streicher. „Môže to byť medzimenštruačné krvácanie alebo krvácanie počas ovulácie – musíte si to uvedomiť.“

Výhody menštruačného sexu

V skutočnosti existuje niekoľko plusov, ktoré treba mať na pamäti, pokiaľ ide o sex, keď máte menštruáciu.

Menštruačné kŕče sa vyskytujú v dôsledku kontrakcie vašej maternice, aby sa zbavila výstelky počas vášho cyklu, vysvetlila Christine Greves, certifikovaná gynekologička. „Keď máte orgazmus, stiahnu sa aj svaly v maternici,“povedala Dr. Greves. Keď sa nevyhnutne uvoľnia, môžete sa cítiť lepšie. Orgazmus zároveň spúšťa uvoľňovanie endorfínov, o ktorých sa hovorí, že pomáhajú s bolesťou.

„Niektoré ženy uvádzajú, že sa v tomto čase cítia viac vzrušené a citlivejšie,“ povedala lekárska asistentka Ford. Váš tok krvi môže slúžiť aj ako extra lubrikácia počas sexu, čo môže tiež zvýšiť celkové potešenie zo sexu. Ak zvyčajne používate lubrikant zakúpený v obchode na pomoc pri suchosti počas sexu, môže to byť váš týždeň na to, aby ste sa stali prirodzenými.

Nevýhody menštruačného sexu

Všetko má, samozrejme, pozitíva aj negatíva – a to vrátane menštruačného sexu. Niektoré nevýhody, ako napríklad neporiadok, sú zreteľnejšie ako iné. Sex počas menštruácie zvyšuje riziko, že vy a váš partner skončíte na konci trochu krvaví. „Faktor neporiadku je hlavnou nevýhodou,“ povedala Dr. Streicher.

Ako si spraviť zo sexu počas menštruácie ten najlepší sex?

Použite uterák, aby ste si ušetrili obliečky. Dr. Greves odporučila, aby ste sa rozhodli pre uterák tmavej farby, ak ho máte, aby situácia následne nevyzerala tak intenzívne. Ak nemáte po ruke uterák – alebo aspoň taký, ktorý chcete obetovať – skúste si dať sex v sprche. Nemáte potom čo čistiť.

Je tiež dôležité pamätať na to, že sa nemusíte sústrediť na prenikavý sex. To znamená, že pozornosť sa môže zamerať na klitoris partnerky, ktorá menštruuje, povedala Ford. Alebo môže menštruujúca osoba pomôcť svojmu partnerovi k orgazmu orálnou alebo ručnou stimuláciou.

Komunikácia je kľúčom a neprerušujte ju ani keď začne sex. Ak máte tendenciu mať bolestivú menštruáciu, niektoré pozície s hlbším prienikom vám môžu byť nepríjemné, povedala Dr. Greves. 

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/menstruation/period-sex

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »