Potratové pilulky aktuálne zodpovedajú za väčšinu všetkých ukončených tehotenstiev v USA

Zdieľať článok

Nie je to tak dávno, čo väčšina amerických štátov prehlásila potraty ako nezákonné. Ženy sa však nechcú nechať zmanipulovať rozhodnutím vlády a štátnych orgánov a aj preto hľadajú rôzne spôsoby, ako sa tomuto nezmyselnému zákonu vyhnúť, a zdá sa, že ho našli.

Podľa predbežného výskumu zverejneného nie tak dávno sa oveľa viac žien obracia na medikamentózne potraty – bežnejšie známe ako „potratové pilulky“ – než na procedurálne potraty. Tento trend podľa odborníkov aspoň čiastočne podporila pandémia COVID-19 a obmedzenia týkajúce sa potratov.

Nové údaje pochádzajú z Guttmacherovho inštitútu, americkej organizácie, ktorá podporuje práva na sexuálne a reprodukčné zdravie. Výskum ukazuje, že umelé prerušenie tehotenstva – konkrétne potratové pilulky predpísané a užívané pod dohľadom lekára – predstavovalo až 54 percent všetkých potratov v roku 2020, oproti 39 percentám v roku 2017.

„Pandémia COVID-19 priniesla zásadnú zmenu v poskytovaní zdravotnej starostlivosti vrátane zvýšeného využívania potratových piluliek zo strany poskytovateľov a pacientiek na účely antikoncepcie a interrupčnej starostlivosti,“ hovorí Jesse Philbin, vedúca výskumného centra Guttmacherovho inštitútu.

V apríli 2020 americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) oznámil, že povolí posielanie potratových piluliek pacientom počas trvania pandémie – rozhodnutie bolo v decembri 2021 prijaté natrvalo. „Toto opatrenie znamenalo, že pacienti mohli podstúpiť potrat bez toho, aby vykonali jednu – alebo niekoľko ďalších – osobných návštev zdravotníckeho zariadenia a riskovali zbytočné vystavenie sa ochoreniu COVID-19,“ povedala Philbin.

Situácia v oblasti práv na umelé prerušenie tehotenstva v celej krajine sa za posledné roky tiež výrazne zmenila, čo môže tiež prispieť k nárastu používania potratovej pilulky. Od Mississippi po Texas (kde boli zavedené takmer úplné zákazy potratov) a ďalej pristúpil rekordný počet štátov k obmedzeniu prístupu k potratom v roku 2021.

Podľa údajov Guttmacherovho inštitútu bolo v roku 2021 v 19 štátoch celkovo uzákonených 106 obmedzení potratov. V decembrovom rozhovore pre médiá Elizabeth Nashová, hlavná politická partnerka Guttmacherovho inštitútu pre štátne otázky, opísala rok 2021 ako najhorší legislatívny rok pre právo USA na potrat. Minulý rok tiež Najvyšší súd USA, ktorý má teraz konzervatívnu väčšinu, prebral dva samostatné prípady, ktoré by mohli podporiť obmedzenia práv na potrat. Práve v tomto kontexte sa čoraz väčší počet pacientov obracia na potratovú tabletku.

„Dostupnosť, účinnosť a bezpečnosť umelého prerušenia tehotenstva v Spojených štátoch rozšírila lepšiu starostlivosť o potraty,“ povedala pre Health Marielle Kirstein, spoluzakladateľka Guttmacherovho inštitútu. „Vo vidieckych oblastiach a oblastiach, ktoré sú nedostatočne pokryté poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, môže umelé prerušenie tehotenstva ušetriť pacientovi stovky kilometrov cestovania a znížiť logistické náklady spojené s prístupom k starostlivosti. Poskytovanie liekov zasielaných poštou priamo pacientom môže mnohým z nich sprístupniť umelé prerušenie tehotenstva.“

Napriek tomu odborníci varujú pred vnímaním potratovej pilulky ako riešenia zákazu potratov. Okrem toho, zásah proti právam na potrat v tejto krajine je len jednou z mnohých úvah, ktoré môžu vyvolať zvýšené užívanie potratovej pilulky.

Prečo viac ľudí uprednostňuje potratovú tabletku pred klasickým ambulančným potratom?

Guttmacherov inštitút tvrdí, že existuje niekoľko dôvodov, prečo je interrupčná tabletka čoraz obľúbenejšia. Okrem minimalizovania vystavenia sa nakazenia vírusu covidu z osobných stretnutí prispeli k nárastu potratov pomocou liekov aj nasledujúce faktory, povedala Philbin:

  • Poskytovanie procedurálnych potratov (známych aj ako chirurgické potraty) bolo v niektorých štátoch dočasne obmedzené z dôvodu obáv z pandémie.
  • Medikamentózny potrat je možné absolvovať mimo lekárskeho prostredia, v pohodlí a súkromí domova.
  • Tabletky môžu byť poskytnuté na klinike alebo doručené priamo pacientovi poštou.
  • Vo vidieckych alebo nedostatočne obsluhovaných komunitách môže umelé prerušenie tehotenstva ušetriť pacientovi stovky kilometrov cesty.

Philbin aj Kirstein však poukázali na to, že medikamentózne potraty nie sú možnosťou pre významný počet pacientov.

Po prvé, medikamentózna interrupcia je dostupná len pre tých, ktorí hľadajú starostlivosť v prvom trimestri. Okrem toho obmedzenia potratov naďalej bránia dodávke liekov na potrat. V 19 štátoch sú spôsoby používania potratových tabletiek kvôli potratom stále zakázané aj „napriek prevahe dôkazov, ako napríklad nedávnemu usmerneniu FDA, že táto metóda je vysoko bezpečná a účinná. Politiky štátu zohrávajú obrovskú úlohu pri určovaní dostupnosti interrupčnej starostlivosti, vrátane za medikamentózne potraty,“ povedala Philbin.

Kirstein dodala, že hoci je rozšírenie prístupu k potratovým tabletkám dôležité, umelé prerušenie tehotenstva nebude riešením zákazu potratov.

Aká bezpečná je potratová tabletka?

Odborníci sa zhodujú, že desiatky rokov údajov dokazujú, že medikamentózny potrat – ktorý zahŕňa dávkovanie dvoch tabliet – je bezpečný a účinný.

„Potrat je jedným z najbezpečnejších lekárskych zákrokov a medikamentózny potrat je vysoko bezpečný a účinný,“povedala Dr. Verma. „Čoraz častejšie vidíme, že pacienti sú oboznámení s medikamentóznym potratom a jeho potenciálnymi výhodami.“

Zatiaľ čo výskum Guttmacherovho inštitútu ilustruje, že umelé prerušenie tehotenstva si získalo široké akceptovanie zo strany pacientov aj poskytovateľov potratov, Verma poznamenala, že je to už dlho preferovanou možnosťou pre mnohých ľudí.

Zdôraznila tiež, že umelé prerušenie tehotenstva čoraz viac podlieha zaťažujúcej legislatíve a obmedzeniam, od štátnych požiadaviek na osobný výdaj až po zákazy po dosiahnutí určitého veku.

„Tieto obmedzenia nie sú založené na vede a nerobia nič pre zvýšenie bezpečnosti mojich pacientov. Medikamentózny potrat je bezpečný a účinný a nové údaje ukazujú, že je to správna voľba pre mnohých pacientov,“ povedala Dr. Verma.

Ako funguje potratová tabletka – a kedy je možné ju použiť?

Zatiaľ čo procedurálny potrat sa poskytuje v klinickom prostredí prostredníctvom vákuovej aspirácie alebo inej metódy, medikamentózny potrat je možné vykonať v pohodlí domova.

Je dôležité, aby pacienti rozumeli svojim možnostiam potratu, povedala Dr. Verma. Zatiaľ čo niektorí ľudia oceňujú skúsenosť s interrupciou a vedomím, že ich potrat je dokončený, keď opustia skúšobnú miestnosť, iní si cenia skúsenosť s potratom v pohodlí a súkromí svojho domova.

V súčasnosti je medikamentózna interrupcia schválená na použitie do 10 týždňov tehotenstva. FDA schválil tento limit na základe výskumu, ktorý agentúra v tom čase preskúmala. Inštitút Guttmacher však poukazuje na to, že ďalší výskum ukazuje, že poskytovanie po 10 týždňoch je bezpečné a účinné a niektorí poskytovatelia po tomto čase tehotenstva podávajú lieky na potraty ďalej.

FDA uvádza, že žena by nemala užívať potratové pilulky, ak uplynulo viac ako 70 dní od prvého dňa jej poslednej menštruácie alebo ak platí niečo z nasledovného:

  • Predchádzajúce mimomaternicové tehotenstvo
  • Problémy s nadobličkami
  • Liečenie sa dlhodobou kortikosteroidnou liečbou
  • Má alergickú reakciu na mifepriston, misoprostol alebo podobné lieky
  • Má problémy s krvácaním alebo riedením krvi

Ako (a kde) získať potratovú pilulku

Vo všeobecnosti možno tabletky získať od licencovaných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti alebo kliník, ktoré túto službu ponúkajú, ako aj doručenie poštou v závislosti od toho, kde žijete. Získanie potratovej pilulky však nie je pre každého také jednoduché. Zákony týkajúce sa používania a predpisovania potratovej pilulky sa v jednotlivých štátoch líšia.

Tí, ktorí si nie sú istí miestnymi zákonmi a zásadami súvisiacimi s potratmi liekov, môžu navštíviť webovú stránku Guttmacherovho inštitútu, kde je k dispozícii sprievodca podľa jednotlivých štátov. Môžete sa tiež porozprávať s lekárom o dostupných možnostiach. Ak nemáte prístup k poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, Marielle Kirstein, spoluautorka správy Guttmacherovho inštitútu, navrhla navštíviť webovú stránku ineedana.com alebo abortionfinder.org, ktoré ponúkajú zdroje na nájdenie interrupčnej starostlivosti.

Výzvou alebo prekážkou pre niektorých pacientov môžu byť aj náklady na potratovú pilulku. Medikamentózny potrat môže podľa Planned Parenthood stáť až 750 dolárov. Avšak aj tu sa veci môžu líšiť v závislosti od toho, kde žijete, pretože náklady môžu byť na mnohých miestach nižšie.

Môžete sa tiež pokúsiť zavolať svojmu poskytovateľovi poistenia, aby ste zistili, či kryje potraty.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej na našom webe a instagramovom profile.

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »