Prečo nie je bezpečné používať sliny ako lubrikant počas sexu?

Zdieľať článok

Poznáme veľké množstvo lubrikantov – od tých, ktoré sú založené na silikónovej či prírodnej báze, cez tie, ktoré sú prírodné, ako napríklad kokosový olej, až po tie, ktoré síce používame, ale sú nebezpečné. Reč je o slinách. Určite ste ich počas sexu použili aspoň raz aj vy a ak nie, tak sa tomu radšej vyhnite. Pýtate sa prečo? V tomto článku vám na vašu otázku odpovieme.

Slinami sa môžu prenášať sexuálne prenosné infekcie

Používanie slín môže zvýšiť riziko prenosu sexuálne prenosných infekcií medzi sexuálnymi partnermi. Akákoľvek infekcia, ktorú máte v tele a o ktorej nemusíte vedieť, sa dostane na partnerove pohlavné orgány prostredníctvom slín. Napríklad osoba s herpesom môže preniesť infekciu na svojho partnera počas vaginálneho, análneho alebo orálneho sexu. Toto by mohlo viesť k rýchlo sa šíriacej infekcii a následne genitálnemu herpesu.

Dokonca aj keď nevidíte opar na ústach alebo okolo nich, vírus môže byť stále prenosný.

Herpes nie je to jediné, čo môže viesť k pohlavne prenosným infekciám, ktorými sa môžete nakaziť. „Kvapavka, chlamýdie, HPV, syfilis a trichomoniáza sa tiež môžu preniesť na pohlavné orgány cez sliny,“ vysvetľujú viacerí odborníci. A podobne ako herpes ani tieto infekcie nemusia mať žiadne príznaky.

Môžete dostať vaginálnu infekciu alebo podráždenie

Baktérie v slinách sú veľmi odlišné od baktérií vo vašej vagíne. Sliny obsahujú aj tráviace enzýmy, ktoré rozkladajú potravu. Keď zavediete tieto baktérie a enzýmy do svojej vagíny, výsledok môže narušiť váš vaginálny mikrobióm a spôsobiť, že budete náchylní na rozvoj kvasinkovej infekcie alebo bakteriálnej vaginózy.

Obe tieto síce liečiteľné, ale veľmi nepríjemné infekcie sa vyvinú, keď sa zničí rovnováha kvasiniek a baktérií, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vagíne. Okrem toho môžu sliny niekedy spustiť proces zápalu, ktorý vedie k svrbeniu a páleniu.

Sliny nemajú vlastnosti lubrikantu

Aj keď odstránite riziko infekcie pohlavne prenosných ochorení alebo vaginálnej infekcie, sliny sa stále neodporúčajú. „Nemajú žiadne vrodené vlastnosti, ktoré by z nich robili dobré mazivo,“ povedal jeden z odborníkov. „Nemajú klzkú konzistenciu, rýchlejšie sa vyparujú a schnú a navyše dráždia.“

Trenie za pomoci slín môže spôsobiť malé ryhy alebo trhliny vo vagíne alebo konečníku, ktoré okrem bolesti môžu vpustiť do tela škodlivé mikróby, teda niečo, čo určite nechcete.

Až 99,9 % ľudí pravdepodobne v určitom okamihu s partnerom použilo sliny ako prírodné, rýchle a najmä lacné mazadlo, ale ani zďaleka to nie je tá najlepšia ani najbezpečnejšia voľba. Zvážte, či to nie je dôvod zásobiť sa osobnými lubrikantmi na vodnej alebo silikónovej báze, aby ste boli pripravení vždy, keď budete mať chuť.

Páčil sa vám tento článok? Nezabudnite nás sledovať aj naďalej, aby vám žiaden ďalší článok o sexuálnom zdraví neunikol.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/saliva-as-lubricant

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »