Sex po pôrode: ako dlho počkať, ako môže vyzerať a čo očakávať?

Zdieľať článok

Ak sa vám práve narodilo dieťa, sex môže byť tým posledným, na čo práve myslíte. To je úplne v poriadku – vaše telo si prešlo dlhou a náročnou cestou a potrebuje nejaký čas na zotavenie. Ale ak uvažujete o tom, ako sa vrátiť k nejakej forme sexuálnej intimity, môžete mať otázky o tom, čo je bezpečné, čo môžete očakávať a čo môžete urobiť, aby ste sa vysporiadali s akýmikoľvek problémami, ktoré sa na ceste objavia.

Musíte po pôrode čakať, kým obnovíte sexuálny život?

Podľa odborníkov neexistuje žiadna stanovená čakacia doba, kedy môžete mať opäť sex. Väčšina poskytovateľov zdravotnej starostlivosti však odporúča, aby ste tieto sexuálne radovánky začali znova praktizovať niekoľko týždňov po pôrode.

Počas pôrodu sú bolestivé kontrakcie spôsob, ako vaše telo tlačí dieťa dole a von z pôrodných ciest, keď sa kŕčok maternice otvára. Ak sa pôrod uskutoční cisárskym rezom, dôjde k veľkému chirurgickému zákroku na prerezanie kože, tuku, svalov a maternice, aby sa dieťa mohlo vybrať z maternice.

Môže existovať aj operácia s vaginálnym pôrodom. Menší chirurgický zákrok, známy ako epiziotómia, pri ktorom sa rozširuje otvor vagíny. Za týmto účelom lekár počas pôrodu urobí rez do tkaniva medzi vaginálnym otvorom a konečníkom. Epiziotómia nie je rutinná, ale môže byť nevyhnutná, ak je potrebné, aby sa vaše dieťatko narodilo rýchlo, napríklad ak je rameno vášho dieťaťa zaseknuté za panvovou kosťou. Po narodení dieťaťa lekári rez zašijú.

Bez ohľadu na to, aký spôsob pôrodu bol použitý alebo aký hladký bol priebeh pôrodu, bude vám odporúčané, aby ste si dopriali „panvový pokoj“, kým sa vaše telo zotavuje z dôsledkov pôrodu. To znamená nič vo vagíne – žiadne sprchovanie, žiadne tampóny a žiaden sex.

Nie je to len preto, aby sa vaše telo mohlo vyliečiť, ale aj preto, že riziko popôrodných komplikácií, ako je infekcia hojaceho sa rezu alebo natrhnutie, je najvyššie počas prvých dvoch týždňov po pôrode.

Ako skoro po pôrode môžete mať opäť sex?

Opäť nie je potrebná žiadna čakacia doba. Odborníci však uvádzajú, že väčšina poskytovateľov zdravotnej starostlivosti odporúča čakať štyri až šesť týždňov.

„Zvyčajne na šesťtýždňovej popôrodnej návšteve u svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti budete vyšetrený, začnete s antikoncepciou a dostanete zelenú na opätovný sex bez ohľadu na typ pôrodu,“ vysvetľuje jeden z odborníkov. Ale štyri až šesť týždňov je len orientačné a nepísané pravidlo. Časový rozsah veľmi závisí od toho, ako prebiehal pôrod a od úrovne poškodenia tkaniva a, samozrejme, od vášho zdravotného stavu.

Dostať zelenú od lekára je jedna vec. Ale iná vec je skutočne začať mať znova sex. Podľa skúseností známej Dr. Ross väčšina žien nie je pripravená začať opäť žiť sexuálny život hneď po typickom šestonedelí, najmä po vaginálnom pôrode. V skutočnosti by vaše vlastné pocity týkajúce sa akéhokoľvek typu sexuálneho kontaktu mali byť vždy dôležitejšie ako rady vášho gynekológa.

„Nová mama by mala byť v konečnom dôsledku tá, ktorá rozhodne, kedy bude pripravená na sex,“ zhodujú sa odborníci. 

Ak sa vám štyri alebo viac týždňov zdá ako dlhá doba bez intimity, majte na pamäti, že maznanie, bozkávanie a orálny sex nemajú po pôrode žiadnu čakaciu dobu – samozrejme, za predpokladu, že sa na to cítite pripravená.

Fyzický aspekt

Podľa Dr. Ross je bolesť a nepohodlie bežné, keď sa uvoľníte a začnete opäť viesť sexuálny život.

Hormonálne zmeny môžu zanechať vašu vagínu suchú a jemnú. To platí najmä vtedy, ak dojčíte, pretože budete mať nižšie hladiny estrogénu, ktoré pomáhajú prirodzene mazať vagínu.

Existuje niekoľko ďalších možných príčin fyzického nepohodlia a bolesti počas sexu, ako napríklad komplikovaný vaginálny pôrod, predĺžená 2. fáza pôrodu, poškodenie vnútorného vaginálneho tkaniva, poškodenie svalov panvového dna alebo panvových nervov, epiziotómia a použitie vákua alebo klieští počas pôrodu.

Emocionálny aspekt

Z emocionálneho hľadiska sa nové mamičky môžu cítiť plne vyčerpané – to znamená, že sex je na ich zozname priorít položený veľmi nízko. „Približne 80 % žien zažije popôrodné „baby blues“ počas prvých pár týždňov od pôrodu, ktoré zahŕňajú zmeny nálad, podráždenosť, úzkosť a pocity nedostatočnosti,“ hovorí Dr. Ross.

Poukazuje na to, že partneri môžu počas prvých týždňov a mesiacov zápasiť aj so svojimi emóciami – prechodom do života s novorodencom, navigáciou v popôrodných hormónoch a hľadaním svojho miesta v novom rodinnom prostredí.

U oboch rodičov sa mnohé z týchto normálnych emocionálnych symptómov zlepšia do niekoľkých mesiacov. Takže aj keď je sex to posledné, čo vás zaujíma, čas a trpezlivosť vám môžu pomôcť, aby ste sa opäť cítili príjemne. Ale aj keď to trvá dlhšie ako pár mesiacov, kým sa dostanete do nálady na intimitu a sex, je to úplne v poriadku.

„Približne po šiestich až deviatich mesiacoch majú ženy tendenciu mať väčšiu hormonálnu stabilitu, čo im pomáha cítiť sa viac v nálade na sex,“ hovorí Dr. Ross. „Emocionálne a fyzicky sa cítite ako vaše predtehotenské ja, vďaka čomu sa cítite viac vzrušené z aktívnej účasti na sexuálnom akte s partnerom.“

Ako sa dostať po pôrode späť do normálneho života

Vzdelávanie rodiča a jeho partnera o tom, ako si vybudovať nesexuálnu, neprenikavú vzájomnú intimitu pri vítaní svojho bábätka, sa jedného dňa stane štandardnou súčasťou popôrodnej starostlivosti.

Dovtedy si pamätajte, že je v poriadku dať si čas na uzdravenie – práve sa vám narodilo dieťa.

Na pomoc pri tomto procese hojenia sa odporúča začať jemnú masáž panvového svalu alebo tkaniva jazvy, ktorú vedie panvový fyzikálny terapeut, približne 8 až 10 týždňov po pôrode.

Na udržanie intímneho emocionálneho spojenia v tomto čakacom období odborníci navrhujú tráviť čas spolu bez dieťaťa a hľadať iné spôsoby, ako prejaviť náklonnosť jeden druhému aj bez sexu.

Keď cítite, že ste pripravení na sex – fyzicky aj emocionálne – je dôležité, aby ste vedeli, ako komunikovať so svojím partnerom počas pohlavného styku, a aby ste obaja pochopili potrebu prestávky alebo ukončenia aktu, ak začnete pociťovať nepohodlie alebo bolesť.

Nakoniec nezabudnite na antikoncepciu. Pretože áno, je možné otehotnieť krátko po pôrode – aj keď dojčíte.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/sex-after-birth

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »