Zmena v sexuálnom živote každej ženy prichádza s vekom

Zdieľať článok

Je prirodzené, že pociťujete zmeny vo svojom sexuálnom živote, dokonca aj zo dňa na deň. Vaša sexuálna túžba môže tiež dosiahnuť určité vrcholy a pády, keď starnete v dôsledku menštruačného cyklu, tehotenstva, menopauzy a životných zmien.

„Túžba po sexe s vekom často klesá,“ povedal pre online magazín Health John Thoppil, gynekológ so sídlom v Austine v Texase. Samozrejme, nezaznamenáte dramatický rozdiel vo svojom libide, keď vstúpite do novej dekády, ale faktory, ktoré ovplyvňujú vaše libido, majú tendenciu nastať pri prechode z 20-ky na 40-ku a ďalej.

Čo spôsobuje nízku sexuálnu túžbu?

Vaša sexuálna túžba, alias vaše libido, je vaša túžba mať sex. To, či máte chuť na sex v akomkoľvek veku, ovplyvňuje mnoho faktorov – biologických aj psychologických.

Pohlavné hormóny ako testosterón, estrogén a progesterón – hormóny, ktoré produkuje každý – zohrávajú úlohu pri túžbe, vzrušení a orgazme. Ako starnete, hladiny týchto hormónov prirodzene začínajú klesať a môže to viesť k nižšej sexuálnej túžbe. Avšak s pribúdajúcim vekom neexistuje žiadna „normálna“ úroveň sexuálnej túžby a hormóny samotné neovplyvňujú vaše libido.

„Stres je najväčší zabijak sexu,“ povedala Jennifer Landa, gynekologička a hlavná lekárka v BodyLogicMD v Orlande na Floride. Úzkosť a depresia môžu tiež viesť k nízkej sexuálnej túžbe. Okrem toho mnohé antidepresíva, ktoré liečia stavy duševného zdravia, môžu takisto viesť k nízkej sexuálnej túžbe. Konzumácia vyváženej stravy, pravidelné cvičenie a dostatok odpočinku môžu ovplyvniť vašu náladu a zdravie, čo zase môže pozitívne ovplyvniť vašu chuť na sex, povedala doktorka Landa.

Vaša spokojnosť s vaším vzťahom môže tiež ovplyvniť vašu túžbu po sexe a viesť k nízkej sexuálnej túžbe.

Libido v každom veku je zložité. „Sex je prepracovaným kokteilom našich identít, našich pocitov, túžob a činov,“ povedal jeden z odborníkov. A zatiaľ čo vaše sexuálne túžby sa môžu kedykoľvek zmeniť, špecifické trendy majú tendenciu synchronizovať sa s vašimi 20., 30. a 40. rokmi vášho života, čo môže zmeniť vašu sexuálnu túžbu.

Vaša sexuálna chuť do 20 rokov

Rovnako ako mnohé telesné pudy a funkcie, vaša sexuálna túžba je vo vašich 20 rokoch zvyčajne dosť silná. „Biologické pudy k rozmnožovaniu sú v plnej sile,“ povedala doktorka Landa. Vaše hladiny testosterónu zvyšujúce libido ešte nezačali klesať a ženy sú plodnejšie vo veku 20 až 30 rokov.

Hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu ovplyvňujú aj vašu sexuálnu túžbu. Keď máte menštruáciu, váš estrogén počas folikulárnej fázy klesá a pomaly stúpa – čo zvyšuje vaše libido. Asi o dva týždne neskôr počas ovulácie sú hladiny testosterónu a estrogénu najvyššie a naladia vás na sex čo najviac. Po ovulácii tieto hladiny klesajú a môžu znížiť vašu sexuálnu túžbu.

Ak je vaša sexuálna túžba vo veku 20 rokov nízka, môže to byť spôsobené vašou antikoncepciou. „Nemá to tento účinok na každého, ale niektoré ženy zaznamenajú nižšiu hladinu testosterónu po užívaní liekov, čo môže viesť k zníženiu libida a u niektorých mladých žien dokonca až k vaginálnej suchosti,“ vysvetľuje doktorka Landa. Takže ak máte čo do činenia s nízkou sexuálnou túžbou, zvážte kontrolu u svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Môže pomôcť vylúčiť iné zdravotné stavy alebo zmeniť metódu antikoncepcie.

Vaša sexuálna túžba po 30-ke

Ak vaša túžba po fyzickej intimite klesá vo veku 30 rokov, môže byť na vine zníženie hladiny testosterónu. „Tento pokles môže spôsobiť prirodzený pokles sexuálnej túžby,“ hovorí Dr. Landa. Okrem toho môže znížiť sexuálnu túžbu aj stres z budovania kariéry a zvyšovanie životných povinností. Stres môže potlačiť pohlavný hormón testosterón a zvýšiť stresový hormón kortizol.

Hormonálne zmeny, ktoré zažívate počas menštruačného cyklu, môžu tiež ovplyvniť vašu sexuálnu túžbu vo veku 30 rokov. A aj keď vaša plodnosť v polovici 30. rokov klesá, mnohí ľudia často čakajú na to, aby mali deti do 30 rokov. Podľa údajov Úradu sčítania ľudu Spojených štátov amerických v roku 2019 je priemerný vek žien, ktoré rodia v USA, 30 rokov. Takže vo veku 30 rokov alebo v akomkoľvek veku, keď sa rozhodnete mať dieťa, môžete mať problémy s nízkou sexuálnou túžbou spojenou s tehotenstvom a deťmi.

Posuny hormónov, ku ktorým dochádza počas každého trimestra tehotenstva, môžu vyvolať nedostatok túžby. Pokles estrogénu po pôrode a dojčení môže tiež spôsobiť vaginálnu suchosť, čo môže spôsobiť, že sex bude nepríjemný a nežiaduci. Pridajte k tomu únavu z výchovy detí a vy samé si môžete všimnúť, že netúžite alebo nemáte toľko sexu ako kedysi.

Hoci by vás a vášho partnera mohlo odrádzať, ak nemáte náladu na sex, otvorená komunikácia o vašom sexepíle je kľúčová. „Schopnosť vyjadriť svoje potreby a vyjednávať ich so svojím partnerom udržuje váš celkový vzťah intímnym spojením, dokonca aj v noci, keď vás zaujíma iba masáž rúk a hodina osamote,“ hovorí jeden z odborníkov.

Ten tiež hovorí o tom, že základné techniky znižovania stresu, ako je joga alebo meditácia, môžu pomôcť pri poklese sexuálnej túžby súvisiacej so stresom. Ak máte čo do činenia s vaginálnou suchosťou alebo nízkym libidom po pôrode, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže tiež navrhnúť hormonálnu liečbu, vaginálne lubrikanty alebo vaginálne zvlhčovače.

Vaša chuť na sex vo veku 40 rokov a viac

Pri prechode do menopauzy medzi 45. a 55. rokom sú bežné významné hormonálne zmeny. Počas perimenopauzy – 5 až 10-ročného úseku pred menopauzou – vaše vaječníky postupne znižujú produkciu estrogénu, až kým nedosiahnete menopauzu a prestanete mať menštruáciu. Tento pokles počas perimenopauzy a menopauzy môže pomôcť znížiť vašu sexuálnu túžbu a zmenu vašich pocitov pri sexe, keď stratíte určitú prirodzenú vaginálnu lubrikáciu.

„Pokles estrogénu môže spôsobiť suchšie vaginálne tkanivo a sex môže byť bolestivý,“ hovorí doktor Thoppil. Znížená hladina progesterónu, ktorý doktorka Landa nazýva „upokojujúcim“ hormónom, môže viesť aj k silnejšej menštruácii, väčšiemu množstvu predmenštruačných syndrómov, priberaniu, náladovosti, nespavosti a podráždenosti.

Ale sotva sú toto všetko zlé správy. Vaša 40-tka a 50-tka môže byť tiež sexuálne oslobodzujúcim obdobím. Poznáte svoje telo a to, čo vás vytáča, a je pravdepodobnejšie, že budete hovoriť o tom, čo sa vám páči. A v čase, keď nastane menopauza, zvyčajne medzi 45.  a 55. rokom, sa môžete cítiť viac sexi, pretože sa nemusíte obávať tehotenstva.

Ak vás trápi, že vaginálna suchosť a iné vedľajšie účinky menopauzy znížili vaše libido, Dr. Landa navrhuje navštíviť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. „Liečba progesterónom alebo testosterónom, alebo oboma u niektorých žien môže pomôcť zlepšiť sexuálnu túžbu,“ hovorí. To, čo zažívate, môže byť tiež prirodzenou a dočasnou súčasťou starnutia.

Odborníci tiež radia predvídať, že vaše telo sa bude vyvíjať a reagovať so zvedavosťou, nie negativitou. „Udržiavanie vzťahu skúmania so svojím telom vám dáva povolenie nájsť prijatie toho, čo nie je, a nájsť potešenie v tom, čo je,“ hovorí.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/female-sex-drive-changes-20s-30s-40s

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »