11 vecí, ktoré potrebuje vedieť každá žena pred orálnym sexom

Zdieľať článok

Orálny sex – súčasť sexuálnej predohry alebo aktivita, ktorou dokážete svojho partnera jednoducho vzrušiť aj bez sexu. Nielen muži milujú orálny sex, ale aj ženy. Je to jeden z najintímnejších a najsúkromnejších aktov, ktoré si pár môže dopriať. A hoci oddávanie sa tejto kedysi tabuizovanej sexuálnej aktivite môže byť zdravou súčasťou každého romantického vzťahu, určite je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí.

„Hovorím o tom s pacientmi takmer každý deň,“ hovorí Mary Rosser, MD, odborná asistentka pôrodníctva a gynekológie na Columbia University Medical College. „Samozrejme, zvyčajne som to ja, kto začína túto debatu. Nie je veľa žien, ktoré sa na to chcú opýtať.“ Myslíme si, že to môže byť preto, že orálny sex má stále dosť riskantnú povesť, aj keď je to celkom štandardná súčasť sexuálneho repertoáru typického páru.

Tu je to, čo Rosser chce, aby tieto ženy – a každý, kto sa zaoberá orálnym sexom alebo o ňom premýšľa – vedeli o úžasných výhodách, ale aj o potenciálne znepokojujúcich rizikách, ktoré so sebou orálny sex prináša.

Orálny sex je ako „skutočný“ sex

Prieskumy ukazujú, že veľa ľudí – vrátane mnohých mladých dospelých a tínedžerov, ktorí si chcú zachovať svoje „technické panenstvo“ – nepovažuje orálny sex za skutočný sex. Možno je to preto, že orál nie je prienikom v tradičnom slova zmysle, alebo možno preto, že akt nemôže viesť k počatiu.

Lekári však tvrdia, že orálny sex je stále sex, najmä preto, že so sebou nesie veľa rovnakých rizík ako pohlavný styk, ak nie je vykonávaný zodpovedne. „Veľa žien sa zameriava na: ‚No, neotehotniem,‘“ hovorí Dr. Rosser. „Ale hovorím, že je tu ďalší veľmi vážny problém s nechráneným sexom, či už je to vaginálny alebo orálny, a to je prenos pohlavne prenosných chorôb. Ako lekári hovoríme ľuďom, že v tomto zmysle sa orálny sex stále počíta.“

Ženy viac dávajú ako prijímajú

Koľko párov sa skutočne oddáva orálnemu sexu? V štúdii z roku 2016 v Canadian Journal of Human Sexuality sa približne 900 heterosexuálnych vysokoškolských študentov zúčastnilo prieskumu o ich poslednom sexuálnom stretnutí. Viac ako dve tretiny účastníkov uviedlo, že išlo o orálny sex.

O niečo viac žien ako mužov, 59 % v porovnaní s 52 %, uviedlo, že dáva orálny sex svojmu partnerovi. Nie je prekvapením, že orálny sex uviedlo viac mužov ako žien, 63 % oproti 44 %. Koniec koncov až 26 % žien a iba 10 % mužov uviedlo, že poskytujú orálny sex, ale nedostávajú ho.

Orálny sex môže pomôcť párom, aby sa cítili viac prepojení

Niektoré páry hovoria, že orálny sex im pomáha cítiť sa bližšie, hovorí doktor Rosser. Výskum však naznačuje, že ľudia sa často zapájajú do orálneho sexu, aj keď sa im to v skutočnosti nepáči, najmä ženy. Táto štúdia Canadian Journal of Human Sexuality z roku 2016 tiež zistila, že muži oveľa častejšie ako ženy, 52 % oproti 28 %, uvádzajú, že orálny sex je „veľmi príjemný“.

„Hovorím svojim pacientom, že áno, poskytovanie a prijímanie orálneho sexu môže posilniť určité vzťahy, ale môže tiež vyvinúť tlak na ostatných a vyvolať v nich pocit, že to musia urobiť, aby bol ich partner šťastný,“ hovorí Dr. Rosser.

Môže to viesť k úžasným orgazmom

Pravdepodobne to už viete a veda to podporuje. V jednej štúdii z roku 2016 takmer 70 % žien opísalo orálny sex ako veľmi príjemnú sexuálnu aktivitu. Môže to byť spôsobené priamou ústnou stimuláciou klitorisu. Podľa výskumu publikovaného v časopise Journal of Sex and Marital Therapy z roku 2017 tretina žien uviedla, že na dosiahnutie vyvrcholenia potrebujú tento druh dotyku.

Orálny sex vám môže privodiť chlamýdie alebo kvapavku

Hoci sa tieto sexuálne prenosné infekcie zvyčajne prejavujú v oblasti genitálií, môžu sa objaviť aj v ústach a hrdle. „Videla som infekcie, pri ktorých si ľudia mysleli, že majú streptokok v krku,“ hovorí Dr. Rosser. „Keď majú pozitívny test na chlamýdie alebo kvapavku, musia prísť ku mne na liečbu.“ Liečba bakteriálnej choroby zvyčajne zahŕňa aj antibiotiká.

Orálny sex môže prenášať vírus HPV, ktorý môže spôsobiť rakovinu hrdla

Lekári si mysleli, že ľudský papilomavírus (HPV), najbežnejšia sexuálne prenosná infekcia v Spojených štátoch, nemôže postihnúť ústa. Nedávny výskum ich však prinútil prehodnotiť túto predstavu. Vedci teraz ukázali, že tie isté vysokorizikové kmene HPV, ktoré vedú k rakovine krčka maternice, sa môžu prenášať aj orálnym sexom a potenciálne môžu spôsobiť aj rakovinu hlavy, krku a hrdla.

Podľa štúdie z roku 2017 v Annals of Oncology miera rakoviny hrdla súvisiaca s HPV u mužov stúpa, najmä u tých, ktorí fajčia alebo mali päť a viac sexuálnych partnerov, s ktorými praktikovali orálny sex. Celkové riziko vzniku rakoviny súvisiacej s HPV je však stále nízke – u mužov aj u žien.

Váš zubár sa o tom možno bude chcieť s vami porozprávať

Zubárske kreslo sa môže zdať ako posledné miesto, kde by sa mali pýtať na váš sexuálny život, no niektorí lekári si myslia, že by sa to malo zmeniť. V článku publikovanom v januári 2018 v časopise Journal of the American Dental Association skupina lekárov tvrdila, že zubári majú jedinečnú pozíciu na vyšetrenie a rozhovory so svojimi pacientmi o rakovine súvisiacej s HPV a rizikách nechráneného orálneho sexu.

Existuje viac spôsobov, ako si užiť orálny sex

Ak sa lízanie, či hovorovo povedané fajčenie stanú bežnou súčasťou vašej rutiny, po chvíli sa môže zdať, že to už nebude fungovať tak ako na začiatku. Našťastie existuje veľa variácií lízania a felácie, teda fajčenia – v stoji, keď ste na štyroch či v polohe 69.

„Grapfruiting“ nie je dobrý nápad!!!

Používanie sexuálnych hračiek na to, aby bol orálny sex vzrušujúcejší, je jedna vec; použitie citrusových plodov je úplne iná kapitola. Tu prichádza na rad „grapefruiting“: Táto prax zahŕňa odrezanie končekov grapefruitu, vytvorenie diery v strede a pohyb celého ovocia hore a dole po mužovom penise a zároveň jeho stimulácia ústami.

Tento trik bol spomenutý vo filme Girls Trip. Ale urológ sa vyjadril jasne – určite to nie je dobrý nápad. „Močová trubica nie je navrhnutá tak, aby zvládla grapefruitovú šťavu,“ povedal v roku 2017 Michael Eisenberg, MD, urológ zo Stanford University Medical Center v Kalifornii. V skutočnosti môže kyslosť viesť k vedľajším účinkom ako je pálenie počas močenia.

To, čo jete, môže zmeniť spôsob, akým chutíte

Možno ste už počuli, že konzumácia potravín, ako je napríklad ananás, môže zmeniť chuť vašej vagíny. A hoci sa zdá, že publikované štúdie na túto tému neexistujú, neoficiálne dôkazy podporujú myšlienku, že ananás môže skutočne zmeniť vašu chuť. V roku 2017 Alyssa Dweck, MD, gynekologička so sídlom v New povedala, že jej pacienti povedali, že po konzumácii ananásu si určite všimnú zmenu – v dobrom slova zmysle.

Koushik Shaw, MD, z Austin Urology Institute v Texase, tiež predtým povedal, že konzumácia potravín s vyšším obsahom cukru, ako je ovocie, môže spôsobiť, že telesné tekutiny budú chutiť trochu sladšie. Ale tento účinok by nebol viditeľný hneď – najmä nie u mužov, pretože „tekutina prostaty v ejakuláte môže byť vytvorená pred týždňami alebo mesiacmi,“ povedal.

Prehltnutie vám neublíži

Ak ste niekedy poskytli mužovi orálny sex a premýšľali ste o možných zdravotných rizikách prehltnutia jeho semena, buďte pokojní. Neexistuje žiadny dôkaz, že by to mohlo spôsobiť nejaké škody. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že vystavenie spermiám ponúka zvláštne zdravotné výhody – napríklad zníženú pravdepodobnosť depresie.

„Neviem o žiadnych väčších štúdiách o tom, či ženy majú alebo nemajú prehĺtať,“ hovorí Dr. Rosser. „Myslím, že je to naozaj osobná preferencia.“

Pre viac podobných článkov nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/oral-sex

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »