Aké sú príčiny sexuálnej dysfunkcie?

Zdieľať článok

O tom, čo je to sexuálna dysfunkcia, sme vám už písali. Prečo však vzniká? Súvisí to s vekom alebo so zdravotným stavom? Všetko o tom, aké sú príčiny sexuálnej dysfunkcie, sa dozviete v tomto článku.

V priebehu minulých storočí existovali voči sexuálnej dysfunkcii rôzne postoje – najmä tie negatívne, keďže na sexuálnej dysfunkčnosti nie je nič pozitívne. Najmä o erektilnej dysfunkcii sa podrobne píše už od stredoveku.

Niektoré z prvých liečebných prístupov k sexuálnej dysfunkcii vyvinuli moslimskí lekári a lekárnici v stredoveku. Títo lekári na liečbu erektilnej dysfunkcie predpisovali ako samostatné liekové terapie, tak kombinované možnosti liečby. Navrhli tiež lokálne aplikované liekové prípravky a vyvinuli lieky, ktoré by sa dali aplikovať priamo cez močovú trubicu.

Medzi niektoré príklady kľúčových moslimských osobností, ktoré boli týmto dobre známe medzi 9. a 16. storočím, patria Muhammad ibn Zakarīya Rāzi, Thabit bin Qurra, Ibn Al-Jazzar, Avicenna Averroes, Ibn al-Baitar a Ibn al-Nafis. Najmä Avicenna bol známy tým, že napísal knihu „Kánon medicíny“ a Ibn al-Nafis napísal „Súhrnnú knihu o medicíne“.

Tradičné čínske prístupy k liečbe sexuálnej dysfunkcie zahŕňali akupunktúru, akupresúru a používanie rôznych liečivých bylín.

Pokiaľ ide o modernú medicínu, štúdium sexuálnej dysfunkcie sa datuje do 70. rokov 20. storočia, kedy vyšla kniha Human Sexual Indequacy od Masters and Johnson. Kniha bola konečným produktom viac ako desaťročnej práce vykonanej v spolupráci s nadáciou Reproductive Biology Research Foundation v St. Louis a zahŕňala 790 prípadov ľudí, ktorí zažili sexuálnu dysfunkciu. Základy knihy boli položené v predchádzajúcom diele Mastersa a Johnsonovej s názvom Human Sexual Response, ktoré vyšlo v roku 1966.

Predtým bol hlavnou postavou spojenou s liečebnými prístupmi k sexuálnej dysfunkcii Sigmund Freud. Všeobecne sa verilo, že sexuálna dysfunkcia má pôvod v psychopatologických faktoroch a celkovo boli postoje voči nej pesimistické, pokiaľ ide o možnosť, že sa takéto poruchy niekedy vyriešia. Prístup k sexuálnym poruchám bol hlavne psychopatologický a rôzne formy sexuálnej dysfunkcie a ich základné príčiny boli nedostatočne rozlíšené.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví, ale aj sexuálnych poruchách, nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.news-medical.net/health/Sexual-Dysfunction-Causes.aspx

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »