Ako dlho trvá kým sa zamilujete?

Zdieľať článok

Láska je skutočne krásna a trúfame si povedať, že každý z nás ju vo svojom živote potrebuje. Obzvlášť láska partnera je niečo špeciálne – prvá pusa, prvé držanie za ruku, pocit zamilovanosti… Práve tento pocit, pocit zamilovania sa, je to čarovné. Je to omnoho jednoduchšie ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Predstavte si: práve ste sa vrátili domov z neuveriteľného rande. Keď zavriete predné dvere, máte ochabnuté kolená a neustále sa usmievate – v podstate to vyzerá ako jeden z tých momentov, kedy ste spoznali lásku svojho života. Už teraz cítite nutkanie povedať slovo na „L“, aj keď ste túto osobu práve stretli, napríklad dnes večer.

Bez ohľadu na váš romantický vzťah je úplne normálne premýšľať o tom, ako dlho trvá zamilovať sa. Mali by ste vedieť, že zamilovanie je pre každého iné, vysvetľuje klinická psychologička a sexuálna terapeutka Janet Brito, zakladateľka Havajského centra pre sexuálne a partnerské zdravie.

„Všetko to závisí od jednotlivcov, okolností a prostredia, v ktorom sa nachádzajú, hovorí Brito. Takže to, že sa jedna osoba rýchlo zamiluje, neznamená, že to bude rovnaké aj pre ostatných. To znamená, že to nijako neuľahčuje prístup k otázke zamilovanosti.

Ako môžeme definovať frázu „asi som sa zamiloval/a“?

Predtým, ako sa ponoríte do logistiky, mali by ste sa pravdepodobne uistiť, že máte jasno v tom, čo znamená „zamilovať sa“. „Zamilovať sa je okrem iného procesom pochopenia a zamilovania sa do všetkých ľudských hodnôt, filozofií, histórie, výziev a výstredností,“ vysvetľuje Jenni Skyler, riaditeľka Intimacy Institute. Stručne povedané, zamilovanosť môže byť intenzívna a ohromujúca, ale je to tiež proces pociťovania blízkosti a prijatia celej bytosti človeka.

Ľudia už od nepamäti študujú a uvažujú o svete lásky. Okrem iného niektoré výskumy naznačujú, že muži uvažujú o priznaní lásky, keď majú vzťah približne 97 dní, zatiaľ čo ženám to môže trvať približne 149 dní, hovorí jedna štúdia z roku 2011 publikovaná v Journal of Personality and Social Psychology.

V heterosexuálnych vzťahoch, hoci to nemusia verbalizovať, výskum ukazuje, že muži majú tendenciu sa zamilovať rýchlejšie ako ženy, podľa štúdie z roku 2010 publikovanej v časopise Evolutionary Psychology. Štúdia z roku 2008, publikovaná v časopise Journal of Gay & Lesbian Social Services, uvádza, že vo vzťahoch medzi dvoma ženami, si partnerky vymieňali vyznania lásky približne po šiestich mesiacoch vzťahu.

Všimnite si však toto: Existujú aj iné štúdie, ktoré tiež odporujú týmto tvrdeniam, takže celkový výskum je dosť nepresvedčivý a zastaraný. Odborníci naďalej tvrdia, že to, ako dlho trvá zamilovať sa, je pre každého iné.

Dôvody, prečo by ste sa mohli rýchlo zamilovať 

Ako rýchlo sa zamilujete, môže závisieť aj od ďalších faktorov, hovorí Skyler. Niektoré z týchto dôvodov zahŕňajú napríklad:

  • Váš štýl pripojenia. Na začiatok, „ľudia s úzkostlivými štýlmi pripútanosti sa naozaj ľahko zamilujú,“ hovorí Skyler. Tí, ktorí majú úzkostný štýl pripútanosti, môžu mať pocit, že „potrebujú“ svojho partnera, aby sa cítili bezpečne, a preto môžu byť otvorenejší k zamilovaniu sa a nadviazaniu vzťahu ako väčšina ostatných. Tí, ktorí majú vyhýbavý štýl pripútania sa, majú tendenciu vyhýbať sa citlivým emóciám. „Majú blok, stenu. Stále sa môžu zamilovať, len nie okamžite alebo tak rýchlo,“ vysvetľuje Skyler.
  • Mali ste už sex? Áno, zamilovanosť môže závisieť aj od toho, či ste už s touto osobou mali sex. Aj keď by ste mohli byť v poriadku s príležitostným sexom, začlenenie pohlavného styku do mixu vám môže pomôcť zachytiť city k niekomu oveľa rýchlejšie, pretože to pridáva ďalšiu vrstvu intimity do rovnice, ktorá vás môže priblížiť k veľkému „L“. Ale znova, pamätajte, každý je iný.
  • Osoba vám pripomína vašich rodičov„Zvyčajne sa rýchlo zamilujeme, keď nám niekto podvedome pripomenie našich rodičov,“ hovorí Skyler. Prečo je to tak? Táto osoba sa vám môže zdať povedomá a bezpečná, vďaka čomu sa k nej budete cítiť bližšie, než by ste v skutočnosti mohli byť, a vďaka tomu sa rýchlejšie zamilujete.

Čo láska na prvý pohľad?

Áno, je určite možné zamilovať sa na prvý pohľad, aj keď je to nezvyčajné. „Zvyčajne to, čo ľudia považujú za ‚lásku na prvý pohľad‘, je v skutočnosti sexuálna príťažlivosť,“ hovorí Skyler. Z tejto príťažlivosti sa niekedy hviezdy zosúladia a človek, ktorý vás priťahuje, skončí ako váš manželský partner, poznamenáva Skyler – čo do značnej miery prispieva k láske na prvý pohľad.

Niektoré výskumy však naznačujú, že mozgové siete spojené s láskou sa môžu aktivovať v priebehu jednej pätiny sekundy po stretnutí s osobou, podľa štúdie publikovanej v Journal of Sexual Medicine. Ďalší výskum z Journal of Neuroscience naznačuje, že ľudia sa v priebehu niekoľkých sekúnd rozhodnú, či o niekoho majú alebo nemajú záujem.

Celkovo vzaté, každý je iný, pokiaľ ide o to, ako dlho trvá zamilovať sa – takže sa snažte nestresovať načasovaním a namiesto toho sa zamerajte na samotný vzťah.

Pre viac podobných článkov o láske nás nezabudnite sledovať aj naďalej na našom webe a instagramovom profile.

Source: https://www.cosmopolitan.com/sex-love/a40733654/how-long-it-takes-to-fall-in-love/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »