Zdieľať článok

Orgazmus je skvelý a prínosný ako pre mužov, tak aj pre ženy. Každý z nás ho chce zažiť a pocítiť jeho benefity na vlastnej koži. Aké benefity? To sa dozviete v tomto článku.

Nech už to nazvete akokoľvek – vyvrcholenie, príchod toho najlepšieho alebo „už budem“ – orgazmus je viac než len príjemný. Orgazmy môžu tiež posilniť vaše zdravie. Hovorí sa, že orgazmus zlepšuje náladu, zmierňuje stres a dokonca zmierňuje bolesť.

Výskum benefitov orgazmov je však obmedzený, pravdepodobne preto, že zážitok z orgazmu sa u každého líši. „Niektorí ľudia dosiahnu orgazmus viackrát, niektorí raz a niektorí žiadny – a to všetko je úplne normálne,“ povedala Rosara Torrisi, certifikovaná sexuálna terapeutka.

Vzhľadom na to nie je nasledujúcich sedem výhod v žiadnom prípade úplným zoznamom alebo zárukou pre každého jednotlivca. Mohli by vám však priniesť prekvapivé povzbudenie mysle a tela, ktoré presahuje rámec spálne.

Orgazmy zlepšujú náladu

Orgazmus uvoľňuje do krvného obehu záplavu hormónov dobrej nálady, vďaka ktorým sa budete cítiť šťastnejší, pokojnejší a menej vystresovaní.

Pocit dobrej nálady spôsobujú tieto hormóny:

  • Oxytocín, známy ako „hormón lásky“, umocňuje pocity lásky a pripútanosti. Uvoľňuje sa aj počas pôrodu, aby pomáhal pri vytváraní väzby matky a dieťaťa.
  • Dopamín, ktorý vyvoláva intenzívne pocity odmeny, túžby a potešenia.
  • Endorfíny, „prírodné opiáty“, navodzujú pocit eufórie a znižujú stres.
  • Serotonín, ktorý pomáha regulovať náladu, chuť do jedla a spánok.
  • Prolaktín, primárna chemikália, ktorá spúšťa produkciu mlieka po tehotenstve a hrá úlohu pri vytváraní väzieb, nás tiež núti cítiť sa po orgazme spokojne.

Dosiahnutie vyvrcholenia môže tiež spôsobiť, že sa budete cítiť sebavedomejšie, čo môže ďalej zlepšiť vašu náladu.

Jedna vec, ktorú je však potrebné vedieť, je, že nie je jasné, ako dlho môžu tieto účinky na zlepšenie nálady trvať pre nedostatok výskumu.

Orgazmy vám pomôžu spojiť sa s vaším telom

Orgazmus, najmä prostredníctvom masturbácie, môže odhaliť, čo je normálne a čo nie, pokiaľ ide o vaše sexuálne zdravie.

Myslite na vyvrcholenie ako na príležitosť spojiť sa so svojím telom, aby ste si všimli akékoľvek zmeny, ktoré môžu naznačovať zdravotný stav, ako je napríklad aj pohlavne prenosné ochorenie alebo kvasinková infekcia.

„Je naozaj užitočné vedieť, ako sa cítite, keď sa dotknete svojej vagíny, ako vyzerá a dokonca ako vonia, pretože ak neviete, aká je norma pre vaše telo, je naozaj ťažké identifikovať, kedy niečo nie je v poriadku,“ povedal jeden z odborníkov na sexuálne zdravie.

Zažívanie orgazmov tiež vytvára úroveň pohodlia s vaším telom; bez tejto úrovne pohodlia by ste mohli byť váhavejší, ak chcete zdieľať zdravotné informácie s lekármi.

Odborníci vysvetľujú, že keď niekto nepozná svoje pohlavné orgány alebo mu to nie je príjemné, môže to spôsobiť, že sa bude báť vyšetrenia panvy alebo mu to zabráni v tom, aby navštívil poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, čo môže oddialiť kľúčovú starostlivosť a liečbu.

Orgazmy vás naučia, čo je pre vás dobré

Bez toho, aby ste zažili orgazmus, nebudete môcť úplne preskúmať, čo vás dostane „na kolená“ – potenciálne sa môžete okrádať o sexuálne potešenie, ktoré si zaslúžite.

Dr. White, odborník na sexuálne zdravie, odporučil experimentovať so sexuálnymi hračkami alebo sa inak dotýkať, kým nebudete vedieť, čo je pre vás dobré. Odtiaľ môžete komunikovať sami so sebou alebo aj s vaším partnerom o tom, čo sa vám páči a čo nie.

„Pochopenie, že vaše telo má vrodenú schopnosť potešenia a nie je závislé od partnera, je posilňujúce,“ hovoria odborníci. „Vedzte, že sa nemusíte spoliehať na niekoho iného, aby z vás urobil sexuálnu bytosť alebo aby ste sa ňou cítili určitým spôsobom.“

Orgazmy posilňujú vzťahy

Spoločné orgazmy vo vzťahu môžu posilniť vaše puto. Na biochemickej úrovni dosiahnutie orgazmu posilňuje uvoľňovanie neurotransmiterov oxytocínu a prolaktínu, podľa štúdie z roku 2016 publikovanej v časopise Socioaffective Neuroscience & Psychology.

Oxytocín aj prolaktín umocňujú väzbu medzi partnermi, čo autori štúdie poznamenali, že môže vysvetľovať spojenie medzi vyvrcholením a spojením so sexuálnym partnerom.

To, samozrejme, neznamená, že váš vzťah je odsúdený na zánik, ak s partnerom nedosiahnete orgazmus. Ale odborníci vysvetlili, že ak vám sexuálny partner dáva dobré orgazmy, je pravdepodobnejšie, že ho budete chcieť znova vidieť a investovať do tohto vzťahu svoj čas a energiu. Navyše, vedomie, že vás môže potešiť kvalitným orgazmom, môže tiež zvýšiť jeho sebavedomie a spokojnosť.

Orgazmy zlepšujú kvalitu spánku

Ak máte problémy so spánkom, zvážte možnosť mať viac orgazmov. Mnoho ľudí zisťuje, že orgazmy spôsobujú ospalosť, a preto môžu byť skvelým doplnkom vášho správania pred spaním.

Nie je úplne jasné, ako orgazmy vyvolávajú ospalosť. Môžu to byť uvoľňujúce hormóny po orgazme, ktoré cirkulujú vo vašom tele. Môže to byť aj preto, že orgazmus je podobný progresívnej svalovej relaxácii.

Progresívna svalová relaxácia je technika, ktorá zahŕňa čo najpevnejšie zovretie skupiny svalov a ich následné uvoľnenie.

Môže to byť aj otázka kondicionovania. „Niektorí ľudia si tiež vybudujú návyk na orgazmus pred spaním, takže je to súčasť ich spánkovej rutiny, vysvetlil jeden z odborníkov. „Preto ich telá akosi vedia rozoznať, že je čas na spánok.“

Orgazmy pomáhajú svalom panvového dna

Orgazmus je séria svalových kontrakcií, ktoré vám môžu pomôcť udržať alebo posilniť vaše panvové dno. Orgazmy pracujú s rovnakými svalmi ako Kegelove cviky.

Orgazmy tiež zlepšujú zdravie panvového dna zvýšením prietoku krvi do panvovej oblasti, čo podporuje rast a posilnenie týchto svalov.

Pravidelné ohýbanie svalov panvového dna môže viesť k lepšiemu sexu zvýšením vaginálnej lubrikácie, znížením bolesti pri penetrácii a posilnením intenzity orgazmu, podľa výskumu publikovaného v Journal of Investigative and Clinical Urology v marci 2014. Je to preto, že silnejšie panvové dno zlepšuje prietok krvi do genitálií a môže viesť k pevnejšiemu zovretiu počas prenikania.

Orgazmy zmierňujú bolesť celého tela

Ako keby zlepšenie nálady a spánku neboli dostatočným prínosom, hormóny vyvolané orgazmom, ako je oxytocín a endorfíny, zrejme pôsobia ako prírodné lieky proti bolesti.

„Tieto príjemné pocity počas orgazmu majú tendenciu otupiť pocity bolesti,“ povedali odborníci vo viacerých štúdiách a poznamenávajú, že to môže byť dôvod, prečo niektoré ženy zisťujú, že orgazmy zmierňujú menštruačné kŕče.

Čo vy na to? Motivoval vás tento článok k tomu, aby ste zažívali viac orgazmov? Veríme, že áno. Pre viac podobných článkov nás nezabudnite sledovať aj naďalej na našom webe a instagramovom profile, aby vám žiaden ďalší podobný článok neunikol. 

Source: https://www.health.com/sex/benefits-of-orgasm

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »