Ako sa časom môže zmeniť vaša vagína? Toto vás po 40-tke neminie

Zdieľať článok

Starnutie je prirodzený biologický proces, ktorý raz postihne každého. Raz zostarne každá časť nášho tela – tvár, ruky, ale aj naša vagína. Aké sú prvé známky jej starnutia a ako tento proces spomaliť? Všetko podstatné sa dozviete v tomto článku.

Viditeľné známky už spomínaného starnutia, ako sú vrásky a sivé chĺpky, sú bežné.

Ako prechádzate desaťročiami vášho života a menia sa vaše hormóny, mení sa aj spôsob, akým sa vaša vagína cíti a ako funguje počas sexu.

Ako sa zmení vaša vagína vo veku 20 a 30 rokov

Počas vášho neskorého 20. a 30. roku života hormóny estrogén a progesterón silne prúdia vaším systémom. V dôsledku toho môžete zaznamenať vaginálne zmeny, ako napríklad, že vaša vagína produkuje viac výtoku kvôli estrogénu.

Väčšina ľudí tiež zažije svoje prvé tehotenstvo medzi 20. a 30. rokom života, čo tiež ovplyvňuje to, ako sa vagína cíti a vyzerá. Kolísanie estrogénu po tehotenstve a počas dojčenia môže viesť k nepríjemnej vaginálnej suchosti.

Zmeny estrogénu sú vo všeobecnosti dočasné, ale môžu spôsobiť, že vaša vagína bude suchá a výsledkom bude bolestivý sex. Na druhej strane, ak sa snažíte zabrániť tehotenstvu, niektoré hormonálne metódy antikoncepcie môžu tiež viesť k suchosti vagíny.

Tehotenstvo môže tiež natiahnuť a oslabiť svaly panvového dna, ktoré podporujú váš:

  • Močový mechúr
  • Črevá
  • Samotnú vagínu

Počas vaginálneho pôrodu sa svaly panvového dna môžu „natiahnuť a roztrhnúť, aby umožnili hlave dieťaťa prejsť,“hovoria odborníci na gynekológiu a pôrodníctvo.

Následne si veľa ľudí všimne, že počas sexu sa ich vagína cíti trochu priestrannejšia alebo voľnejšia, čo je známe ako vaginálna laxita.

Vaginálny pôrod môže tiež zmeniť vzhľad vonkajšej strany vagíny – vulvy. „Vonkajšok vagíny sa môže zdať previsnutý,“povedala lekárka Salena Zanotti, pôrodníčka z Clevelandskej kliniky. „Ženy môžu mať nadbytočné tkanivo, ktoré si všimnú s pribúdajúcim vekom.“

Ak však počas pôrodu nedôjde k vážnemu roztrhnutiu vagíny, vagína sa zvyčajne vráti takmer do pôvodného tvaru.

Ako sa zmení vaša vagína vo veku 40 a 50 rokov

Počas 40. a 50. rokov vášho života vaše telo začne produkovať menej estrogénu, keď vstúpite do perimenopauzy, prechodného obdobia pred menopauzou.

„Mať menej estrogénu je najbežnejšie vo veku 40 rokov, ale u niektorých žien to môže byť neskôr,“ zhodujú sa odborníci. „Estrogén udržuje vaginálny kolagén plný a vlhký a pomáha zabezpečiť dobrý prietok krvi v danej oblasti.“

Avšak počas perimenopauzy môže klesajúca hladina estrogénu spôsobiť, že vaginálne tkanivo bude tenšie a menej elastické.

Vaša vagína môže tiež produkovať menej lubrikácie a môže sa cítiť suchá, boľavá a podráždená – najmä počas sexu. Akonáhle vstúpite do menopauzy a vaša menštruácia sa oficiálne zastaví, máte ešte väčšiu pravdepodobnosť, že budete riešiť suchosť vagíny a rednutie vaginálneho tkaniva, známe ako vulvovaginálna atrofia.

Po menopauze si tiež môžete všimnúť zmeny vo vzhľade vašej vulvy.

Váš klitoris sa môže zmenšiť a vaše pysky ohanbia môžu byť menej plné, môže sa zmeniť farba a začať ochabovať. Zníženie kolagénu môže prispieť k ochabnutiu kože na celom tele, vrátane vulvy a slabších svalov panvového dna.

S vekom prídu aj zmeny vaginálnych baktérií, ktoré môžu zvýšiť riziko infekcií, ako je bakteriálna vaginóza. Ak teda po menopauze pociťujete svrbenie alebo páchnuci výtok, môžete mať vaginálnu infekciu, ktorú je potrebné liečiť .

Ako udržať svoju vagínu zdravú, keď starnete?

Je normálne, že vaša vagína a vulva sa vekom menia. Tu je však niekoľko spôsobov, ako spomaliť alebo zmierniť vaginálne zmeny súvisiace s vekom.

Používajte lubrikant

Pre ženy, ktoré pociťujú vaginálnu suchosť v dôsledku dočasných výkyvov estrogénu alebo menopauzy, môže používanie lubrikantov urobiť sex pohodlnejším.

Lubrikant môže pomôcť napodobniť tekutiny stratené vaginálnou suchosťou a znížiť trenie, ktoré vedie k bolesti a nepohodliu počas sexu. Existuje veľa možností mazív, vrátane produktov na vodnej, silikónovej a olejovej báze.

Použite vaginálny zvlhčovač

Vaginálny zvlhčovač môže pomôcť zmierniť suchosť rehydratáciou vaginálneho tkaniva a napodobňovaním vaginálnej tekutiny. Tento typ hydratačného krému môže pomôcť aj pri svrbení, podráždení a bolestivom sexe.

Vaginálne zvlhčovače môžete aplikovať denne alebo aspoň každé dva až tri dni, aj keď nemáte sex.

Robte Kegelove cvičenia

Ak máte čo do činenia so slabým panvovým dnom, kvôli ktorému sa vaša vagína cíti nepríjemne, skúste posilniť svaly panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Kegels, alias cviky na panvové dno, zahŕňajú stláčanie a uvoľňovanie svalov panvového dna.

Výskum tiež ukázal, že dôsledné cvičenie Kegels po pôrode môže pomôcť zlepšiť prietok krvi a posilniť svaly okolo vagíny.

Použite topický estrogén

Doplnkový estrogénový krém alebo estrogénový krúžok môže pomôcť zmierniť suchosť a udržať vaginálne tkanivo hrubšie a pružnejšie. „Väčšina žien môže bezpečne dopĺňať vaginálny estrogén,“ povedal jeden z odborníkov. Neodporúčajú sa však pacientkam, ktoré prekonali rakovinu prsníka.

Porozprávajte sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pred začatím používania akýchkoľvek estrogénových doplnkov, aby vám mohli pomôcť posúdiť vaše rizikové faktory.

Neodsúvajte sex na vedľajšiu koľaj

Čím viac máte sexu, tým ľahšie je pokračovať v pohlavnom styku, ak zažívate účinky perimenopauzy alebo menopauzy.

Keď nemáte pohlavný styk, vagína môže byť tuhšia a vaginálne tkanivo menej elastické. Pokračovanie v pohlavnom styku môže pomôcť zvýšiť prietok krvi a udržať vaginálne tkanivo zdravé.

Prestaňte fajčiť

Fajčenie môže znížiť prietok krvi do vagíny, čím sa zhoršuje suchosť a prispieva k rednutiu tkaniva. Fajčenie môže tiež ďalej znižovať hladiny estrogénu – zosilňuje vplyv poklesu hormónu súvisiaceho s vekom.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/vagina-healthy-aging

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »