Ako sa zmenia vaše prsia po 40?

Zdieľať článok

Áno, možno máte krásne prirodzené prsia, ale musím vás sklamať – nič netrvá večne, teda iba v prípade, že by ste sa rozhodli podstúpiť plastickú operáciu. Ale v prípade, že chcete ostať verná po zbytok svojho života vašim prsiam a zanechať ich v takom stave, ako ich stvorila príroda, musíte vedieť, že dokonalé prsia nebudete mať navždy a s pribúdajúcim vekom sa budú meniť.

Po oslave sladkých 40. narodenín si okrem svojho pribúdajúceho veku začnete všímať aj známky starnutia, ktoré vám bude vaše telo postupne ukazovať. Nemusíte sa však báť, starnutie je prirodzené. Zmení sa tvar vášho tela, na tvári uvidíte stále viac a viac vrások.

Ale ako sa však zmenia vaše prsia?

Budú čoraz viac citlivé

Keď sa dostanete zo štádia menopauzy, je veľká šanca, že sa váš menštruačný cyklus bude stále čoraz viac skracovať, ale zároveň budete dostávať menštruáciu častejšie ako len jeden týždeň počas mesiaca. A ako sa bude blížiť každé toto obdobie, predmenštruačné syndrómy môžu zasiahnuť vo veľkom. „Môže to viesť k väčšej citlivosti a opuchu prsníkov,“povedal jeden z odborníkov, doktor Gupta. „Môžete mať tiež pocit, že opäť prechádzate určitým typom puberty.“

Hoci nemôžete zastaviť svoje biologické hodiny, možno sa vám podarí zmierniť bolestivé prsia minimalizovaním vonkajších zdrojov estrogénu. Doktor Gupta navrhol vynechať jedlá na báze sóje ako je napríklad tofu, pretože obsahujú prírodné rastlinné estrogény. Tiež je dobré obmedziť spotrebu červeného mäsa.

Zväčšia sa

Vďaka aspoň trojnásobnému prírastku hmotnosti a opuchu spôsobenému prudkým nárastom estrogénu môžete mať náhlu potrebu ísť si kúpiť novú podprsenku, pretože tá stará vám už nesedí. „Prsia sa často zväčšujú a väčšina žien, ktoré už mali veľké prsia pred obdobím menopauzy, neznesie, aby ich mali ešte väčšie,“ povedala gynekologička a lekárka Prudence Hall.

Udržiavanie hmotnosti pod kontrolou tiež zmierňuje citlivosť prsníkov, ale najmä bradaviek, pretože uložený tuk zvyšuje hladiny estrogénu vo vašom krvnom obehu.

Začnú ovísať

Vážna deflácia zvyčajne nastane až po 50-ke, keď ste po menopauze a hladiny estrogénu sú nízke. Ale vďaka existujúcej gravitácii môžete v 40-ke začať pozorovať mierny pokles vášho poprsia. „Telo stráca kolagén, koža sa stáva menej elastickou a šľachy nazývané Cooperove väzy strácajú elasticitu a pevnosť,“ povedala Dr. Hall.

Tieto zmeny sú čisto estetické, ale ak vás obťažujú, nešetrite na klikoch: Posilnenie prsných svalov môže pomôcť znížiť viditeľný pokles pŕs.

Vytvoria sa ďalšie hrudky

Opäť ovplyvňujete svoje hormóny. „Fibrocystické zmeny sú bežné vo veku 40 rokov,“ povedal doktor Gupta. Môžete si všimnúť, že vaše prsia sú hrčovitejšie, čoho sa vo všeobecnosti nemusíte obávať, pokiaľ sú zmeny na oboch prsníkoch podobné. Je tiež normálne, že vaše prsia sú postupne hrboľaté, keď sa blíži menštruácia. Ak máte pochybnosti – alebo ak zrazu nájdete hrčku, ktorá tam minulý mesiac nebola alebo sa nezmenšuje od začiatku menštruácie – navštívte svojho lekára, aby to skontroloval a uistite sa, že je všetko v poriadku.

Ich hustota sa môže zmeniť

Hustota pŕs nie je niečo, čo môžete cítiť. Vzťahuje sa na množstvo tuku, ktoré máte, v porovnaní s množstvom hustejšieho tkaniva, ako sú žľazy a šľachy. Jediný spôsob, ako zistiť, či máte husté prsia, je urobiť mamografiu.

Husté prsia sú oveľa bežnejšie u mladších žien v porovnaní so staršími ženami, ale Dr. Gupta povedal, že to neznamená, že vaše prsia sú s každým ďalším desaťročím automaticky menej husté. V skutočnosti hovorí, že niektoré ženy majú hustejšie prsia vo veku 40 rokov ako vo veku 30 rokov kvôli všetkým hormonálnym zmenám.

Hustota prsníka je dôležitá, pretože pre rádiológov je ťažšie odhaliť rakovinu na mamografe a zdá sa, že hustota sama o sebe zvyšuje riziko rakoviny prsníka. Ak ešte neviete, či máte husté prsia, opýtajte sa svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Sú náchylnejšie na rakovinu

Bez ohľadu na to, či máte husté prsia alebo nie, vaše riziko vzniku rakoviny prsníka začína stúpať, keď dosiahnete 40 rokov. To je dôvod, prečo väčšina odborníkov na zdravie navrhuje začať s každoročným mamografickým skríningom práve v tomto období. „Získajte aspoň základnú líniu vášho zdravotného stavu, a potom môžete sami zvážiť, či budete chodiť na lekárske prehliadky každý jeden až dva roky v závislosti od vašich rizikových faktorov,“ povedal Dr. Gupta.

Možno si budete chcieť robiť samovyšetrenie prsníkov raz za mesiac. Hoci niektoré lekárske skupiny tvrdia, že samovyšetrenie nie je potrebné, pretože nebolo dokázané, že výrazne zachraňuje životy, iní odborníci, vrátane doktorky Hall, stále veria, že sú užitočné, a mnohí pacienti hlásili, že našli svoje vlastné nádory. 

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/breast-changes-after-40

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »