Ako ženy prehodnocovali materstvo počas pandémie

Zdieľať článok

Nie je to tak dávno, čo sme oslavovali Deň matiek. Niektoré ženy sa na tento deň tešia, iné sa naň dívajú s odporom. Toto všetko začala vlna koronavírusu pred troma rokmi.  Väčšina ľudí sa vo veľkých počtoch stretnú na rodinných oslavách, väčšina s deťmi. Je podhodnotením povedať, že pandémia zmenila spôsob, akým vnímame každý aspekt nášho života. Na počesť tohto sviatku sa sviatku sa magazín ELLE.com skontaktoval so ženami a opýtal sa ich, ako kríza COVID-19 zmenila spôsob, akým premýšľajú o materstve, od tých, ktoré sa chystajú stať sa matkami, až po tie, ktoré už svoje deti majú.

Naučíte sa nové spôsoby komunikácie

„Najskôr som zistila, že môj otec je chorý. Bolo to ku koncu marca roku 2020 a povedal, že má mierne príznaky, ako kašeľ a bolesti. Myslím, že mal jeden deň horúčku. Potom, krátko nato, nám mama povedala necítila sa dobre. Nechala si urobiť test, pretože má astmu a niekoľko ďalších zdravotných problémov, ktoré sa nakoniec ukázali ako pozitívne. Všetci sme sa naozaj báli.

Najprv to bola horúčka. Potom jej horúčka zmizla a všetci sme dúfali, že skončila. Ale okolo 10. dňa sa veci zhoršili. Cítila tlak na hrudi a jej hladina kyslíka bola na úrovni, kedy by ste normálne išli do nemocnice. Neurobila, pretože bola v Queense v New Yorku, kde boli nemocnice naozaj preplnené. Lekár, s ktorým komunikovala, jej mohol predpísať lieky, ktoré mala užívať doma, a našťastie sa jej podarilo stabilizovať. Neviem, či by som povedala, že sa teraz úplne zotavila, ale rozhodne sa jej darí oveľa lepšie. Dostáva respiračnú terapiu a môže opäť cvičiť.

Dôvod, prečo viem toľko o jej skúsenostiach, je ten, že keď sa zotavila, spýtala sa, či by o tom mohla napísať niečo do môjho zápisníka. To bolo prvýkrát, čo som dostala tento veľmi úprimný pohľad z prvej ruky. V čase, keď bola skutočne chorá, mi môj otec posielal denné aktualizácie, ale nie vždy tam bolo veľa podrobností. Moja sestra a ja sme si neustále hovorili: ‚Čo sa deje? Ako sa máš?’ Moja mama sa snažila nasadiť odvážnu tvár, aby nás upokojila, pretože viem, že aj ona bola naozaj vystrašená.

Mám niečo cez 20 rokov a chcem, aby boli ku mne moji rodičia úprimní. Ale tiež chápem, že boli ohromení riešením jej symptómov a snažili sa kontaktovať toľko členov rodiny a oznámiť im jej zdravotný stav, a tiež nestratiť rozum. Kým bola chorá, bola som naozaj roztržitá. Nehovorila som to mnohým ľuďom; Nechcela som, aby to bolo predmetom každého rozhovoru. Naozaj som nechcela žiadne sympatie alebo súcit ľudí okolo mňa. Musela som prestať čítať toľko správ v denných výtlačkoch novín, pretože tam bolo toľko príbehov ľudí, ktorí umierali alebo boli hospitalizovaní. Už som si predstavovala to najhoršie.

Moja mama v minulosti bojovala s určitými zdravotnými problémami, ale nikdy nič také vážne, a preto som ju považovala za zraniteľnejšiu. Tiež vidím, že moja mama rozhodne nechce, aby sme za ňu robili to, čo môže urobiť ona sama. Veľmi sme sa o ňu starali, no hneď ako to šlo, chcela sa postaviť na nohy a fungovať ako dovtedy. To je dôvod, prečo ju ľudia tak milujú, mnohými spôsobmi, pretože sa vždy snaží ľuďom vyjsť v ústrety. Prinútilo ma to byť vedomejšou si toho, aby som sa ubezpečila, že ide o obojsmernú ulicu. Myslím, že je to aj o rešpekte; Chcem byť schopná rešpektovať, ako chce, aby sa s ňou zaobchádzalo.

Moja sestra a ja sme mali veľa rozhovorov s našimi rodičmi o komunikácii, o tom, ako v týchto ťažkých časoch nechceme, aby nás považovali za mladších členov, ktorých treba chrániť pred vecami. Chceme mať možnosť riešiť a pomáhať. Skutočné informácie môj duševný stav nezhoršili, ale cítila som sa viac informovaná a viac pod kontrolou.“ -Abigail, 26

Hľadanie podpory od iných mamičiek

„Moje bábätko sa narodilo v pondelok 23. marca 2020 o 5:56. Spočiatku som sa pôrodu príliš neobávala. Keď sa však priblížil môj termín pôrodu, videla som, že partneri a návštevy mali zakázaný prístup do nemocníc. Každý deň sa to tak veľmi menilo. Môj manžel zrazu nemohol ani prísť s nami do čakárne, a potom všetci mali na sebe rúška. V tom momente som len chcela mať dieťa a čo najskôr sa dostať do nemocnice.

Počas pôrodu bol môj manžel taký dobrý povzbudzovač. Minútu po minúte mi dával aktuálne informácie o tom, ako bábätko vyzeralo, keď odchádzalo z môjho tela: „Má toľko vlasov.“ Desať minút po tom, čo som porodila dieťa, prišiel do izby nemocničný personál a všetkým nám podal rúška. Povedali: ‘Toto je nová politika od 6:00 rána.’ Keď som ho prvýkrát držala, dala som si dole masku. Nechcel som, aby to bola jeho prvá skúsenosť, ktorá sa mu naskytne, keď otvorí oči.

Šesť hodín po tom, čo som porodila, prestali povoľovať všetkých návštevníkov. Popôrodné krídlo bolo strašidelne tiché. Pôrodná asistentka mi povedala, že aj pacientky na cisársky rez boli prepúšťané skoro.

Mám ďalšieho syna, ktorý má už 4 roky, a keď som porodila jeho, bolo to také iné. Pôrodnica, pôrodná sála a popôrodné krídlo boli plné ľudí. Ľudia tam boli s darčekmi, s balónmi. Ale tentoraz to bolo len pusté a bezduché.

Keďže po poludní nesmeli žiadne návštevy, manžel mi pomohol usadiť sa skôr, ako ho vyhodili. Hlavná sestra na každom poschodí prišla osobne, aby vám povedala, že všetci budú musieť odísť. Práve sa vám narodilo dieťa a chcete len tráviť čas spolu ako rodina.

Potom som tam 24 hodín nemala nikoho, nikoho, kto by mi išiel zohnať občerstvenie alebo niečo zvonku. Nevedeli sme, že sa mení politika, a tak sme si nezabalili dostatok jedla. Bola som smutná. Bála som sa. Začala som mať túto menšiu komplikáciu z epidurálu a mala som naozaj strašné bolesti hlavy.

Ale ten čas bol tiež naozaj tichý a ja a moje dieťa sme strávili celých 24 hodín len tak v posteli. Naozaj sme sa spoznali. No, ja a on máme to malé puto.

Pre každého, kto sa teraz obáva pôrodu, nemocnice robia všetko, čo je v ich silách, aby sa uistili, že ste v bezpečí. Je hrozné rodiť v takomto čase, ale všetky budeme mať túto spoločnú skúsenosť. Spoľahnite sa na tie mamičkovské skupiny. Pre mňa bolo naozaj príjemné čítať správy od všetkých, počuť, ako mi všetky ostatné ženy hovoria: ‘Je mi to tak ľúto’ alebo ‘Gratulujem.’ Existuje toľko podpory u iných matiek, ktoré prežívajú to isté, pričom každá to spracováva po svojom. Nakoniec to bude veľmi krátkych pár dní vo veľkom pláne vás a života vášho dieťaťa.“ — Katie, 33

Pre viac podobných článkov nás nezabudnite sledovať aj naďalej na našom webe a Instagramovom profile.

Source: https://www.elle.com/life-love/sex-relationships/a32415778/motherhood-coronavirus-pandemic-mothers-day/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »