Chcete sa rozísť so svojim partnerom, ale neviete, ako na to? Pomôžeme vám!

Zdieľať článok

Vzťahy nekončia vždy len šťastným koncom, ako to býva v rozprávkach a väčšine filmov. Krutá realita je, že až 65 % vzťahov končí rozchodom. Nachádzate sa aj vy vo vzťahu, o ktorom si myslíte, že pre vás nemá žiaden prínos a neviete, ako ho ukončiť? Máme pre vás pár užitočných rád.

Všetci sa môžeme zhodnúť na tom, že rozchody sú prekliatím našej existencie – dokonca aj vtedy, keď k nim pristupujeme vzájomne a priateľsky. A po čase plnom rozchodov vyvolaných pandémiou, keď bol rok 2021 doslova vyhlásený za „rok rozpadnutých vzťahov“, stále existujú páry, ktorým pandémia narušila chod vzťahu alebo len pochopili, že sa k sebe nehodia.

Ruku na srdce, neexistuje jednoduchý spôsob, ako ukončiť vzťah. Rozhodnúť sa, že sa skutočne chcete so svojím partnerom rozísť, je polovica úspechu – potom je čas zmapovať, ako to vlastne urobíte. A keď sa bojíte, že im ublížite, cítite sa smutno, že stratíte kontakt s ich rodinou alebo akýmkoľvek spoločným priateľom, a snažíte sa opustiť život, ktorý ste si spolu predstavovali, je ľahké pochopiť, prečo sú rozchody také emocionálne horské dráhy.

Stále je však dôležité, aby zvíťazilo racionálne myslenie. „Naše mysle zvyčajne rozmýšľajú ako: ,Čo ak si už nikdy nikoho nenájdem,‘ ale preorientovanie vášho pohľadu na: ,Toto mi dáva čas byť sama sebou, zamerať sa sama na seba a venovať sa častiam svojho vnútra, ktoré som zanedbávala,‘ môže pomôcť posilniť vaše rozhodnutie opustiť aktuálny vzťah,“ hovorí licencovaná psychoterapeutka Brooke Schwartz. „Je naozaj lákavé vrátiť sa späť, ale je dôležité ctiť si svoju intuíciu. Počas tohto procesu môže byť užitočné zapamätať si, čo získate, či už sa rozhodnete pre rozchod alebo nie.“

Ako zistiť, že je čas vzťah prerušiť – či už natrvalo, alebo len na istý čas

Podľa poradkyne pre stratégiu zoznamovania sú niekedy náznaky, že je čas ukončiť váš vzťah, celkom zrejmé, napríklad keď vás partner uráža, manipuluje alebo vám akýmkoľvek spôsobom ubližuje. Ale nie vždy je to úplne jasné. Možno je to len o načasovaní – jeden z vás môže byť v rušnejšom období života alebo váš vzťah môže byť na dlhé vzdialenosti a vy nie ste ochotní alebo schopní mať takýto druh vzťahu. Možno ste si všimli, že už nemáte záujem robiť si čas na intímne chvíle, prestali ste viesť dôležité rozhovory alebo nesúhlasíte v dôležitých veciach, ako sú financie, náboženstvo, politika alebo vaše očakávania do budúcnosti.

Urobte si čas na to, aby ste sa naozaj zamysleli: 

Slúži táto osoba k dosahovaniu mojich aktuálnych potrieb?

Rastiem spôsobom, o ktorom som si myslela, že v tomto bode svojho života a súčasnom vzťahu budem rásť?

Posilňuje a motivuje ma táto osoba?

Užívam si čas s touto osobou? Alebo sa neustále snažím prísť na to, ako veci zlepšiť, alebo chcem robiť veci, z ktorých sa cítim nadšene, ale vždy mi prekáža niečo, čo súvisí s mojím vzťahom?

„Pocit zakrpatenia vo svojom osobnom raste alebo šťastí je základným dôvodom, prečo vzťah nemusí byť dobrý nápad,“zhodujú sa odborníci.

Existuje „správny“ čas na rozchod?

Keď si uvedomíte, že je čas veci ukončiť, nájsť „správny“ čas na to môže byť zložité. Čo ak sa blíži sviatok? Mali by ste počkať až po ich narodeninách? Čo ak ste od seba a nejaký čas spolu nebudete osobne? Čo ak bývate spolu? Je dosť frustrujúce, že neexistuje nič také ako „dokonalý“ moment. Ale naťahovať vzťah potom, čo ste sa mentálne rozhodli, že je koniec, tiež nie je najlepšie riešenie.

Odborníci radia, že by ste sa mali pripraviť na čo najefektívnejšiu konverzáciu. Ak ich na druhý deň ráno čaká stresujúca pracovná udalosť, možno sa večer predtým nerozprávajte.

„Ak je niekto z vás z akéhokoľvek dôvodu pod stresom, konverzácia nemusí byť taká produktívna, ako by mohla,“ hovoria odborníci. „Keďže svojho partnera poznáte, vyberte si čas, kedy by ste obaja mali počas dňa najjasnejšie myslenie – kedy by vaše komunikačné schopnosti mohli byť na maximum. Nie je to vždy možné urobiť osobne, ale váš ďalší najlepší krok by bolo nastavenie hovoru FaceTime alebo obyčajný telefonát.“

Ako viesť rozhovor o rozchode?

Keď sa rozhodnete pre najvhodnejší čas, experti hovoria, že existuje niekoľko vecí, ktoré by ste mali mať na pamäti pri zvažovaní toho, ako pristupovať ku konverzácii, a veľa z toho závisí od toho, ako dlho ste vo vzťahu, vašej osobnostnej dynamiky a toho, čo viete o svojich potrebách a o potrebách svojho partnera.

„Ak prerušíte vzťah, v ktorom došlo k nedávnemu zneužívaniu, alebo je tu niečo, čo vás vedie k tomu, že sa necítite bezpečne, je tu rozdiel medzi týmto a vzťahom, ktorý je neuveriteľne láskyplný a bezpečný, ale nie je pre vás vhodný,“hovorí Schwartz. „Ak viete, že táto osoba bola v minulosti násilná, zvážte, či to chcete robiť na súkromnom mieste alebo na poloverejnom mieste.“

Odporúča dobre si premyslieť plán rozhovoru. Zmapujte si, čo potrebujete povedať, ale premýšľajte aj o tom, ako môže váš partner reagovať, ako sa budete cítiť pri vyslovení slov nahlas a či sa vás váš partner pokúsi presvedčiť, aby ste zmenili názor. Zostavte si hypotetické úvahy s ohľadom na vašu polohu: Kedy sa budete potrebovať zhlboka nadýchnuť? Kedy budete musieť odísť? Ako budete reagovať na ich emócie? Ako zareagujete na ich snahu zmeniť váš názor?

Je dôležité akceptovať, že tento rozhovor nemusí byť dobrý ani pre jedného z vás, a to neznamená, že sa rozhodujete zle. Počas rozhovoru je dôležité vyjadrovať sa jasne a úprimne. Ak je vaším zámerom, aby sa rozhovor ukončil rozchodom, nevyjadrujte sa nepriamo.

„Snažte sa neviesť túto konverzáciu, keď ste nahnevaní, inak to nebude také efektívne,“ dodáva jeden z odborníkov. „Ak môžete, napíšte si vopred, čo potrebujete povedať, aby ste vedeli, čoho sa máte držať, a môžete sa uistiť, že ste povedali všetko, čo potrebujete povedať. Pokúste sa byť fér k druhej osobe, aj keď ste zranení. Nemusíte byť príliš úprimní v detailoch, ale podeľte sa s ňou dostatočne – aby boli vaše myšlienky a pocity jasné.“

Uzdraviť sa a ísť ďalej

Vo filmoch a reláciách sa všetky zničujúce rozchody odohrávajú podobne: plač nad zmrzlinou, mrzuté piesne o rozchodoch, opité noci s priateľmi a všeobecná spomalená montáž toho, aký smutný je život postavy bez partnera, až nakoniec budú opäť šťastní.

V skutočnosti však neexistuje vzorec, ako ísť ďalej. Vaše „liečebné“ obdobie môže vyzerať inak, ako ste pôvodne očakávali.

„Predpokladáme, že bude existovať určitá trajektória liečenia alebo zotavovania sa z rozchodu,“ hovorí Schwartz. „Je to niečo, čo si hovoríme, aby sme sa cítili lepšie, ale v skutočnosti liečenie z rozchodu znamená úplne si vyčistiť hlavu. Môžete premýšľať o rozchode, ktorý ste mali pred 10 rokmi, a to je súčasť vášho procesu smútku. Možno vás to už nebude bolieť, ale tieto veci sa môžu znova objaviť v závislosti od toho, kde sa v našich životoch nachádzame. To je normálne a zdravé.“

Poznámka na záver: Rozchod znamená pre každého niečo iné a inak aj vyzerá, čo znamená, že neexistuje univerzálny vzorec, ako to najlepšie zvládnuť. Ale úprimnosť – k sebe aj k partnerovi – je kľúčom k tomu, aby ste to prekonali čo najautentickejším spôsobom. 

Rozchody sú ťažké, to áno, ale možno zistíte, že rozchody vám poskytujú priestor na zhodnotenie tých častí seba, ktoré potrebujú kontrolu – lásku, energiu a úsilie do vašich vlastných cieľov, rastu a sebaúcty.

Source: https://www.cosmopolitan.com/sex-love/a40477986/how-to-break-up-with-someone/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »