Čo je vulva, často nazývaná lono? 7 dôležitých informácií, ktoré vám pomôžu pochopiť túto časť tela

Zdieľať článok

Ženy, áno, práve my častokrát nepoznáme svoje vlastné telo. Práve preto sme si pre vás pripravili tento článok. Vo vašej vulve, teda lone, sa toho ukrýva oveľa viac, ako si myslíte. Je to strážca vašej vagíny a významný prvok ženského tela. A pretože to, čo je vulva a kde konkrétne sa nachádza, mätie mnohé ženy, Amanda Kallen, odborná asistentka pôrodníctva a gynekológie, odpovedala na tieto nezodpovedané otázky.

Vulva nie je to isté čo vagína

Pre začiatok, vaša vulva neznamená to isté ako pojem vagína. Namiesto toho vulva zahŕňa všetky vonkajšie časti ženských pohlavných orgánov: pysky, otvor do vagíny a močovej trubice, klitoris, oblasť nad ohanbím, kosť a konečník.

„Vagína je vlastne súčasťou vnútorného ženského reprodukčného traktu,“ povedala doktorka Kallen. „Je to svalový kanál alebo trubica spájajúca krčok maternice v hornej časti vagíny s vulvou.“

Vulvy majú rôzne tvary, veľkosti a odlišné sfarbenie

Žiadne dve vulvy nie sú rovnaké„Neexistuje žiadny štandard! Vulvy môžu mať všetky druhy tvarov a veľkostí, ale základné časti a klitoris sú zväčša rovnaké,“ povedala doktorka Kallen. „Myslím si, že je naozaj dôležité uistiť mladé ženy, že neexistuje žiadna ideálna alebo dokonalá veľkosť, tvar alebo farba.“

Dokonca sa môže jedna strana vulvy odlišovať od tej druhej„Jeden pysk môže byť väčší alebo menší ako druhý, alebo svetlejší či tmavší ako druhý, alebo môže byť inak tvarovaný,“ dodáva doktorka Kallen. „Toto všetko je úplne normálne.“ Myšlienka jednotných vuliev je mylná.

Vaša vulva sa môže po pôrode zmeniť

Po pôrode už veci pravdepodobne nebudú rovnaké ako predtým – a vaša vulva je jednou z týchto vecí. „Tehotenské hormóny môžu zmeniť veľkosť a tvar vulvy,“ povedala doktorka Kallen.

Vaginálny pôrod tiež roztiahne malé pysky ohanbia, menšie vnútorné záhyby, ktoré ležia vo vnútri veľkých pyskov. „To všetko sa zvyčajne vyrieši po pôrode, ale niekedy môžu pretrvávať menšie zmeny aj naďalej,“ hovorí doktorka Kallen, „a to je úplne normálne.“

Tangá nie sú vždy najlepšou alternatívou

Ak máte sklony k podráždeniu vašich genitálií, vinníkom môžu byť tangá. Akokoľvek sexi môžu vyzerať, najlepšou voľbou pre minimálne odieranie sú s najväčšou pravdepodobnosťou pohodlné nohavičky, ktoré poskytujú dostatočné pokrytie a komfort. Spodná bielizeň s bavlnenou podšívkou umožní vašej intímnej oblasti viac dýchať„Priliehavá spodná bielizeň a tangá môžu viac dráždiť,“ dodáva doktorka Kallen.

Neexistuje jeden najlepší spôsob, ako odtiaľ odstrániť chĺpky

Holiť či neholiť? Pokiaľ ide o vaše ochlpenie, je to vec preferencií„Holenie funguje a mnoho žien si tieto partie holí, ale oblasť môže byť potom trochu svrbivá alebo pichľavá,“ povedala doktorka Kallen. Holenie môže tiež spôsobiť rezné rany a príležitostne infekciu.

Zatiaľ čo iné možnosti môžu byť menej dráždivé, prinášajú aj svoje vlastné riziká. Krémy na odstraňovanie chĺpkov môžu dobre fungovať, ak sa používajú správne – ak sa nenechajú pôsobiť príliš dlho a používajú sa iba v oblastiach, na ktoré sú určené. Potom je tu voskovanie, o ktorom Dr. Kallen povedala: „Môže byť nesmierne bolestivé! Ale odstraňuje chĺpky priamo od korienkov. Takže to nemusíte podstupovať tak často ako holenie alebo depiláciu.“

Laserové odstránenie chĺpkov a elektrolýza fungujú na vlasovom folikule a výsledky môžu byť dlhodobé alebo dokonca trvalé, ale sú tiež drahšie. „Každá metóda má svoje pre a proti,“ hovorí doktorka Kallen.

Vaša vulva vám môže veľa povedať o vašom zdraví

Hrudky na vulve môžu byť dôvodom na obavy. Sexuálne prenosné infekcie, ako je genitálny herpes a ľudský papilomavírus, teda HPV, môžu spôsobiť vredy na tkanive, ktoré pokrýva vulvu.

Príznaky rakoviny vulvy, ktorá je mimochodom veľmi zriedkavým typom rakoviny, môžu zahŕňať hrčku vo vulve, svrbenie vulvy a zmeny na koži vulvy. Ak si všimnete nové výrastky alebo vredy kdekoľvek na vašej vulve, je nevyhnutné navštíviť vášho lekára.

Môžete zmeniť tvar svojej vulvy, ale neodporúča sa to

Aj keď je úplne prirodzené byť si trochu neistý, pokiaľ ide o tvar vašej vulvy, chirurgický zákrok z čisto kozmetických dôvodov sa neodporúča. Lekári a odborníci varujú pred procedúrami inzerovanými ako „vaginálne omladenie“ a inými operáciami, ktoré sa vykonávajú na zmenu vzhľadu vagíny alebo pyskov ohanbia.

„Operácia je takmer vždy zbytočná a mala by byť vyhradená na korekciu zdravotných problémov, ako sú vrodené chyby, infekcie, určité choroby, stavy alebo pretrvávajúce symptómy spôsobené anatómiou pyskov,“ povedala doktorka Kallen. „V našej spoločnosti je veľký tlak na to, aby sme vyzerali určitým spôsobom, a ženy majú často pocit, že tvar ich vulvy je abnormálny alebo chybný, a mohli by mať záujem o operáciu na opravu vnímanej abnormality.“ Je však dôležité mať na pamäti, že tieto operácie – aj keď sa zdajú byť zanedbateľné – môžu spustiť vlnu pooperačných negatívnych vedľajších účinkov.

Ak vás tento článok zaujal, nezabudnite nás sledovať aj naďalej, aby vám žiaden ďalší článok o sexuálnom zdraví neunikol.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/vulva-facts

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »