Gynekológovia prezradili sedem dôvodov prečo môžu ženy po sexe krvácať

Zdieľať článok

Všetci poznáme sex – ten úžasný moment uspokojenia, keď sa cítime ako v nebi. Z odborného hľadiska je však sex nielen o uspokojení, ale aj o vymieňaní si vnútorných telesných tekutín s partnerom. Tekutina, ktorú by ste však veľmi nerady videli na svojich obliečkach, je krv. Máme pre vás dobrú správu: postkoitálne krvácanie, ako sa oficiálne nazýva krvácanie alebo špinenie po pohlavnom styku, môže byť trápne a znepokojujúce, ale nie vždy je to dôvod na okamžité vydesenie.

„Malé množstvo špinenia je pravdepodobne normálne a v poriadku, ak sa to stane raz alebo pri zriedkavých príležitostiach,“ hovorí Nichole Mahnert, MD, gynekologička z Banner University Medical Center Phoenix, Health. „Ale ak sa to stane viac ako raz, je načase, aby ste sa poradili so svojím lekárom.“

„Väčšina príčin nie je nebezpečná, ale niekoľko áno,“ hovorí Felice Gersh, MD, gynekologička a zakladateľka a riaditeľka integračnej lekárskej praxe v Irvine v Kalifornii, Health.

Ak ste si po sexe na obliečkach či nohavičkách našli stopy po krvi, kontaktujte svojho lekára s otázkou, či nemôže byť na vine jeden z týchto dôvodov.

Vedľajší účinok antikoncepcie

Jednou z hlavných výhod hormonálnej antikoncepcie je jej schopnosť regulovať váš cyklus. Ale „akýkoľvek typ hormonálnej antikoncepcie môže viesť k špineniu po pohlavnom styku,“ hovorí doktorka Mahnert. Zvyčajne by ste si to všimli, keď napríklad začnete užívať nový druh tabletky a môže trvať až niekoľko mesiacov, kým si telo na novú látku zvykne.

Ale môže sa stať aj niečo iné. Hormonálna antikoncepcia „môže občas spôsobiť výraznú atrofiu alebo vysychanie vagíny a v dôsledku toho môže pohlavný styk spôsobiť slzenie a určité krvácanie,“ hovorí Dr. Gersh. Ak si myslíte, že za vašimi kvapkami krvi po sexe je vaša antikoncepcia, váš gynekológ vám môže pomôcť v nájdení riešenia.

Trpíte niektorým druhom sexuálne prenosných ochorení

Sexuálne prenosné infekcie môžu spôsobiť veľa nepríjemných symptómov a krvácanie po sexe je určite jedným z nich, a to najmä v prípade, ak infekcia vedie k zápalu krčka maternice, nazývanému cervicitída, hovorí Dr. Gersh. „Veľmi podráždený kŕčok maternice môže pri trení krvácať,“ vysvetľuje.

Sexom prenosné ochorenia ako chlamýdie, kvapavka a trichomoniáza môžu viesť k cervicitíde, takže akékoľvek špinenie, nielen po sexe, môže byť spôsobené jednou z týchto bežných infekcií, varuje Dr. Mahnert. „Väčšina žien nemá príznaky týchto ochorení, a preto je dôležité vyhľadať liečbu, keď máte príznak, ktorým môže byť aj abnormálne krvácanie,“hovorí.

Na vine je endometriálny polyp

Znie to desivejšie, než to je. „Polypy sú ako slzné kvapky tkaniva, ktoré sa tvoria v reprodukčnom trakte na krčku maternice alebo vnútri maternice,“ vysvetľuje doktorka Gersh. Sú benígne, teda neškodné a môžu mať veľkosť od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Polypy sa môžu nachádzať na začiatku krčka maternice, teda smerom do vnútra vagíny, kde by ste ich mohli počas sexu ucítiť. „Majú veľa krvných ciev, ktoré ich takzvane kŕmia a vyživujú, a môžu krvácať, ak na seba narazia, takže po pohlavnom styku by ste videli iba malé množstvo krvi,“ hovorí.

Stojí za zmienku, že polypy sú bežnejšie u starších žien, vo všeobecnosti vo veku od 40 rokov a viac. „Ak máte podozrenie, že za akúkoľvek krv, ktorú uvidíte po sexe, môžu polypy, váš gynekológ vám ich môže pomôcť diagnostikovať,“ hovorí Dr. Gersh.

Vaginálna suchosť, ktorá spôsobuje slzenie

„Ak počas sexu nie ste dostatočne vlhká, existuje šanca, že budete krvácať – všetko to trenie spôsobené penetráciou môže roztrhnúť citlivé vaginálne tkanivá,“ hovorí Dr. Gersh. To by však bola veľmi bolestivá a nepríjemná skúsenosť. „Váš lekár sa s vami môže porozprávať o možnostiach, ktoré zahŕňajú lubrikanty, zvlhčovače a vaginálny estrogén,“ hovorí Dr. Mahnert.

Uistite sa však, že sa porozprávate so svojím lekárom namiesto toho, aby ste si sami diagnostikovali príčinu a následne ju liečili. „Vo všeobecnosti by sa ženy mali vyhýbať uličke ženskej hygieny v drogérii, pretože tieto produkty môžu zhoršiť príznaky,“ dodáva Dr. Mahnert, a namiesto toho by mali používať lekárom odporúčanú intímnu hygienu. 

Trpíte bakteriálnou vaginózou alebo kvasinkovou infekciou

Tieto dve infekcie sú bežné – odhaduje sa, že tri zo štyroch žien zažijú aspoň jednu počas svojho života. „Akýkoľvek druh infekcie môže spôsobiť zápal a podráždenie, čo môže viesť ku krvácaniu,“ hovorí Dr. Mahnert.

To znamená, že krvácanie nie je najčastejším príznakom bakteriálnej vaginózy alebo kvasinkovej infekcie. Zvyčajne sú charakterizované zmenami farby alebo zápachu vaginálneho výtoku, ale aj vaginálnym nepohodlím, ako je dlhotrvajúce svrbenie. „Ale ak je krčok maternice infikovaný a zapáli sa, po sexe sa môže objaviť malé množstvo krvi v dôsledku trenia,“ hovorí Dr. Gersh.

Príznak myómu

Vaša maternica sa skladá zo žľazového a svalového tkaniva a myóm je neškodné prerastanie tohto svalového tkaniva. Môže byť malý ako hrášok alebo väčší ako grapefruit a zvyčajne vyrastá zo steny maternice. „Viac ako 75 % žien bude mať myómy v určitom štádiu ich reprodukčného veku,“ hovorí doktor Mahnert. Väčšina žien však nikdy nebude vedieť, či nejaký majú. A ak je jeden diagnostikovaný, väčšinou nie je potrebná žiadna liečba.

Problémy môžu nastať, ak sa myóm príliš zväčší. Ak sa to stane, váš lekár môže chcieť prediskutovať možnosti liečby, ako je odstránenie prostredníctvom operácie. Pri spúšťaní krvácania zohráva úlohu aj to, kde presne sa myóm nachádza. „Môžu spôsobiť krvácanie, keď sú úplne alebo čiastočne v dutine maternice,“ hovorí doktorka Gersh. „Majú v sebe veľa krvi a počas sexu môžu začať krvácať.“

Môže to byť príznakom rakoviny krčka maternice

Rakovina krčka maternice je zriedkavá u žien, ktoré dostávajú pravidelné PAP testy. Napriek tomu sa v USA každý rok diagnostikujú tisíce nových prípadov. „Krvácanie pri sexe je hlavným príznakom rakoviny krčka maternice,“ hovorí doktorka Gersh. „Krvácanie je zvyčajne ľahké a bezbolestné. Je to spôsobené vaskulárnou povahou rakoviny krčka maternice a tým, že trenie pohlavného orgánu môže dráždiť tkanivo a spôsobiť krvácanie.“

„Ak máte pokračujúce alebo pretrvávajúce abnormálne krvácanie po sexe, povedzte to svojmu lekárovi. Bude chcieť podrobne preskúmať váš kŕčok maternice a uistí sa, že máte aktuálne výsledky PAP testov a HPV testov,“ hovorí Dr. Mahnert. Jasné, že je to strašidelné. Ale hrajte na istotu a dajte svojmu lekárovi možnosť oficiálne to vylúčiť.

Zaujal vás tento článok? Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví a bezpečnom sexe nás nezabudnite sledovať aj naďalej na našom webe alebo instagramovom profile.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/bleeding-after-sex

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »