Japonské umenie viazania uzlov: Shibari

Zdieľať článok

V dnešnom svete je pre mnohé páry priam nepredstaviteľné neexperimentovať v spálni. Výnimkou nie je ani viazanie, ktoré veľa ľudí považuje za super sexi – či už sa necháte zviazať alebo budete práve vy ten, kto bude viazať partnera. Sexuálna technika viazania sa rozšírila do každého kúta sveta a pravdou je, že ju viac ako 75 percent dospelých párov po celom svete miluje. Kde sú však počiatky Shibari? Bola to skutočne len sexuálna fantázia alebo niečo hlbšie?

„Shibari nie je vo svojej podstate nič sexuálne,“ vysvetľuje Sydona, umelkyňa a inštruktorka Shibari. „Mnohí to praktizujú ako formu meditácie, ako nástroj na vytvorenie spojenia a intimity s partnerom alebo si to jednoducho užívajú, pretože je to krásne a vyžaruje z toho niečo špeciálne,“ hovorí. Napriek tomu sa Shibari dá použiť na okorenenie vecí v spálni alebo len ako doplnok vášho repertoáru.

Čo je Shibari a kde vzniklo?

Shibari je súčasná forma povrazového otroctva, ktorá vznikla v Japonsku. Niekedy sa to nazýva aj Kinbaku alebo úplne obyčajne „japonské otroctvo“.

Shibari sa doslovne prekladá ako „zviazať“ alebo „spútať“ dodáva Sydona. „Týka sa to zložitých a krásnych uzlov a vzorov používaných na zadržiavanie tela v jednej polohe a maximálnej nehybnosti zviazaného.“

Aká je história Shibari?

Vizuálne snímky sa datujú od čias, keď boli väzni a zločinci obmedzovaní v Japonsku počas stredoveku a obdobia Edo (1200 až koniec roku 1800), hovorí Midori, sexuológ, pedagóg a spisovateľ. „To živilo temnejšiu erotickú predstavivosť výstredných japonských ľudí, podobne ako európske stredoveké väzenské nástroje inšpirovali západné techniky viazania.“

Otročenie v takomto zmysle sa tiež objavilo v špeciálnom porne a podzemných zábavných miestach pre dospelých v Japonsku. V druhej svetovej vojne niektorí americkí vojaci videli Shibari na svojich misiách a následne ho tajne priniesli do Spojených štátov, hovorí Midori. Skok do 90. rokov a Shibari bolo všade na internete v takmer totožnej podobe, v akej ho poznáme dnes. Zásadným rozdielom však je, že dnes sa táto forma „otročenia“ používa len ako prostriedok rekreácie. 

Základná terminológia, ktorú by mal poznať nielen každý nadšenec Shibari, ale aj laik:

  • Rigger/Rope Top: osoba, ktorá robí viazanie.
  • Rope Bottom/Bunny: osoba, ktorá je priviazaná.
  • Floor tie: práca s lanom, ktorá sa vykonáva výlučne na podlahe.
  • Zavesenie/Suspension: pokročilá forma Shibari, ktorá zahŕňa zdvíhanie tela z podlahy iba pomocou lán.
  • Self-tie: keď sa človek priviaže.

Midori dodáva, že je dôležité mať vzájomné „bezpečné slová“ alebo „bezpečné signály“. „Sú to slová alebo signály, ktoré naznačujú, že jeden z vás chce zmeniť to, čo sa deje,“ hovorí. Mnoho ľudí má tendenciu používať semafor – zelená na pokračovanie; žltá, keď osoba dosahuje svoj limit; a červená na okamžité zastavenie – ale Midori povzbudzuje k tomu, aby ste si vymysleli bezpečné slová, ktoré vám najviac vyhovujú.

Čo je na Shibari príťažlivé?

Existujú rôzne dôvody, prečo sa niekomu môže páčiť Shibari. „Môže to súvisieť s pocitom, že sa zbavíte kontroly – alebo s pocitom odovzdania sa počas sexu,“ hovorí Midori.

Niektorí ľudia majú radi pocit mäkkého (alebo drsného) lana na koži. Môže to byť ako upokojujúce pevné objatie, vysvetľuje Midori. Môže byť tiež skvelým fantazijným doplnkom hry o dominancii a podriadení. Pre niektorých to môže zvýšiť sexuálne pocity a orgazmy kvôli zmenám polohy tela a svalovým kontrakciám,“ dodáva Midori.

Niečo, čo Sydonu k Shibari obzvlášť priťahuje, je intimita, ktorú vytvára medzi ňou a druhou osobou. „Ako Rigger dokážem vytvoriť pre svojho Bunnyho celý rad zážitkov v závislosti od toho, po čom túži,“ hovorí. „Často je želaný pocit jednoducho byť zbavený kontroly nad vlastným telom, ale niekedy je to cítiť sa krásne, hanbiť sa, cítiť sa sexy, cítiť bolesť a podobne.“

Midori poznamenáva, že niektorí ľudia si myslia, že všetci muži sú hore a všetky ženy dole. „Skutočnosť je taká, že ľudia všetkých pohlaví si užívajú zväzovanie svojich partnerov, ale aj pocit, že sami sú zviazaní,“ hovorí.

Na záver je dôležité povedať, aký to môže mať vplyv na vás a vášho partnera, respektíve ako to môže váš vzťah posilniť.

Samotné robenie Shibari automaticky neposilní váš vzťah s partnerom, hovorí Midori. „Ale komunikácia potrebná na to, aby ste si to naplánovali predtým, užili si to počas a vychutnali si to potom, môže posilniť vzťah,“ hovorí a poznamenáva, že to platí aj pre akúkoľvek hru s viazaním.

Sydona naopak dodáva: „Shibari je nástroj na spoznávanie tela vášho partnera, na budovanie dôvery medzi vami a vašim partnerom a na objavovanie novej a vzrušujúcej intimity.“

Pre viac podobných článkov o sexuálnych úchylkách a fetišoch nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.glamour.com/story/a-to-z-kinks-and-fetishes

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »