Masturbácia – odborníci tvrdia, že je to booster imunitného systému

Zdieľať článok

Masturbovanie patrí neoddeliteľne k dnešnému spôsobu života. Ľudia masturbujú, lebo sa cítia osamelí, lebo sú nadržaní alebo len tak pre radosť. Vedeli ste však, že masturbácia v sebe ukrýva množstvo skrytých výhod?

Pred časom, keď Svetová zdravotnícka organizácia oficiálne potvrdila koronavírus COVID-19 ako pandémiu, dokonca aj tí, ktorí trvali na tom, že to nie je horšie než obyčajná chrípka, začali zapĺňať chladničku čerstvou zeleninou, ovocím, nakupovali antibakteriálne mydlá a dezinfekcie. 

Čo teda ešte môže posilniť váš imunitný systém okrem správneho stravovania a zdravého životného štýlu? Je povesť, že masturbácia pomáha odvrátiť infekciu, príliš dobrá na to, aby bola pravdivá?

Ak dúfate, že všetko, čo musíte urobiť, aby ste udržali koronavírus či iné ochorenie na uzde, je dostať sa pod perinu a masturbovať, bude vás zaujímať štúdia, ktorú organizovalo oddelenie lekárskej psychológie na Univerzitnej klinike v Essene v Nemecku. ktorá bola publikovaná v časopise Neuroimmunomodulation v roku 2004.

Pomocou skupiny jedenástich mužských účastníkov sa štúdia zamerala na účinky orgazmu prostredníctvom masturbácie, na počet krviniek a imunitný systém. Počet bielych krviniek každého účastníka bol zaznamenaný päť minút pred a 45 minút po dosiahnutí samostatného orgazmu, a počet po orgazme bol rapídne vyšší.

Znamená táto nenápadná štúdia, že ľudia by si mali dopriať sólo potešenie, aby zostali zdraví? Nie tak zhurta.

„Existuje niekoľko veľmi podobných, drobných štúdií, ktoré naznačujú, že chemické látky súvisiace s imunitným systémom tela sú ovplyvnené sexuálnou stimuláciou,“ hovorí Gail Saltz, MD, docentka psychiatrie na lekárskej fakulte Weill-Cornellovej nemocnice v New Yorku. Poukazuje však na to, že štúdie sú veľmi malé a neboli viackrát zopakované. „Pokiaľ je mi známe, žiadna štúdia konkrétne nehovorí, že masturbácia posilňuje imunitný systém spôsobom, ktorý zabraňuje infekcii alebo pomáha v boji proti nej,“ hovorí Dr. Saltz.

To však neznamená, že masturbácia neprináša množstvo výhod pre duševné a fyzické zdravie. Hoci len málo štúdií sa zameriava špecificky na výhody sólo sexu, predpokladá sa, že orgazmy vo všeobecnosti znižujú stres, znižujú krvný tlak, zvyšujú sebavedomie a zmierňujú bolesť.

Hoci neexistujú vedecky podložené štúdie, ktoré by preukázali jasné prepojenie medzi masturbáciou a uvoľňovaním endorfínov, ktoré zmierňujú stres a bolesť, je zrejmé, že fyzická aktivita vo všeobecnosti pomáha zvyšovať tieto chemikálie. Podľa Mayo Clinic môže prakticky každá forma cvičenia pôsobiť ako odbúravač stresu. A masturbácia spadá do skupiny fyzických aktivít.

Okrem zdravotných výhod môže masturbácia dokonca pomôcť vášmu vzťahu. Jedna štúdia publikovaná v časopise Journal of Sex Education and Therapy zistila, že ženy, ktoré masturbovali, mali šťastnejšie manželstvá v porovnaní s tými, ktoré samé sebe nedopriali sexuálne potešenie.

Zabráni vám masturbácia pred ochorením? Jedným slovom nie. Ak chcete posilniť imunitný systém, musíte začať s diétou a cvičením. „Najefektívnejší spôsob, ako udržať normálne fungovanie vášho imunitného systému, je staromódny spôsob, o ktorom nikto nehovorí rád: diéta a cvičenie,“ povedal predtým pre Health Timothy Mainardi, MD, alergológ a imunológ so sídlom v New Yorku.

Ďalšie tipy na posilnenie imunity od Mainardi zahŕňajú dostatok spánku, umývanie rúk mydlom a vodou a používanie dezinfekčného prostriedku na ruky, keď ste na verejnosti. Masturbácia síce na tomto zozname nie je, ale vy to ako prevenciu skúsiť môžete a uvidíte sami, aký to má na vás účinok.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/does-masturbating-boost-your-immune-system

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »