Večer plný erotiky: 365 dní: Tento deň

Zdieľať článok

Niektoré filmy nie sú erotické, len majú niekoľko sexuálnych scén. Na druhej strane však poznáme filmy, ktoré spájajú prvky erotiky a vášne do podoby, ktorá finálne vlastne ani nevyzerá ako pornofilm, ale stále si zachováva sexuálne prvky a prvky milostných scén. Takýmto filmom je aj 365 dní: Tento deň, následník prvej časti 365 dní.

Film 365 dní: Tento deň je o sexe a nakupovaní. Povedzme si úprimne, kto nemá rád sex a nakupovanie? Ak spojíme tieto dva pojmy, dáva to zmysel, že poľská erotická romanca 365 dní sa stala populárnou najskôr v kinách a potom na Netflixe, kde si diváci mohli v súkromí splniť všetky svoje tajné sny a možno sa tiež zahrať na mafiána a obyčajné dievča, ako tomu bolo vo filme. 

Prvý film 365 dní okrem odpudivej premisy o znásilňovaní obsahoval aj zrnko príťažlivej a vzrušujúcej fantázie, ktorá víri v hlave každej ženy: vzdať sa všetkých povinností bežného života a namiesto toho vniesť do života zopár neslušných a drsných mužov, ktorí napĺňajú životy nezávislých, prepracovaných moderných žien, a nechať ich robiť to, čo si skutočne zaslúžite. Netrvalo to ani celý kalendárny rok, kým obyčajné varšavské dievča Laura podľahlo talianskemu mafiánskemu kráľovi Donovi Massimovi. Iste, zdrogoval a uniesol ju, keď bola na dovolenke na Sicílii a sľúbil, že ju po 365 dňoch oslobodí, ak sa ho medzitým nenaučí milovať. Muž ale vyzerá ako model spodnej bielizne a míňa ako ruský oligarcha. V neúprosne plytkom svetonázore tohto filmu sú to jediné veci, na ktorých záleží – dobrý vzhľad a peniaze.

365 dní: Tento deň podobne ako Fifty Shades of Grey vkladá a vyhadzuje dejové línie podľa svojich vlastných rozmarov. Na konci posledného filmu sa zdalo, že Laura nikdy nesplní svoj sen o kúpe obscénne drahých svadobných šiat – ach, a vydať sa za muža, ktorého miluje a ktorý má plnú peňaženku, je snom každej ženy. Ale keď sa pokračovanie začína tým, že kamera víri okolo Laury a Massima, keď sa snažia navzájom si vopchať jazyky až do žalúdka, je to ako keby sa Laura nikdy nestala obeťou osudnej smrti pri ohnivej autonehode. A keď sa zbavíte luxusných formalít okázalej svadby a exotických medových týždňov, 365 dní: Tento deň sa rozhliadne a povie si: Čo bude ďalej?“

Príbeh tu však nekončí, práve naopak. Čo bude ďalej, je nový muž v Laurinom živote, záhradník Nacho. Kým Massimo je dominantný a snaží sa ovládať druhých, Nacho je nežný a jednoducho povedané, je to pravý opak Massima. Nacho bude Laure slúžiť ako emocionálna podpora počas zvyšku filmu a bude stáť verne po jej boku. Laura a Nacho však v skutočnosti nemajú sex, hoci ona o tom určite sníva. Je to preto, že v porovnaní s filmom Fifty Shades of Grey je 365 dníkonzervatívny. Pevných 60 percent 365 dní: Tento deň tvorí aspiračná alebo erotická schéma scén. Ale pokiaľ ide o naplnenie tých ďalších 40 percent, film sa drží konfliktu, ktorý je vám už zrejmý – konflikt medzi dobrým a zlým chlapcom. 

Kým niektorí tvrdia, že 365 dní: Tento deň je sotva films otrasnými hereckými výkonmi, trápnymi replikami a hudbou, ktorá sa absolútne nehodí k deju, iní sa ho nevedianabažiť. Záleží len na vás, pre ktorú z alternatív sa rozhodnete vy, ale jedno je isté, film budete schopní vhodne ohodnotiť až keď si ho celý pozriete.

Source: https://www.rogerebert.com/revie/365-days-this-day-movie-review-2022

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »