Dá sa zomrieť počas sexu? Nová štúdia zistila, že smrť počas sexu sa nestáva len mužom v strednom veku 

Zdieľať článok

Smrť neoddeliteľne patrí k životu. Ľudia zomierajú na starobu či zlyhanie orgánov. Poznáme však aj špecifický druh smrti, o ktorom množstvo ľudí stále pochybuje a neberie ju vážne – smrť počas sexu. Ako môže k tejto smrti dôjsť a koho najviac postihuje sa dozviete v tomto článku.

Sex má mnoho priaznivých fyzických a psychických účinkov, vrátane zníženia vysokého krvného tlaku, zlepšenia imunitného systému a podpory lepšieho spánku. Fyzický akt sexu a orgazmu uvoľňuje hormón oxytocín, takzvaný hormón lásky, ktorý je dôležitý pri budovaní dôvery a väzieb medzi ľuďmi. Ale je tu aj tá temná, menej známa stránka – ľudia niekedy zomierajú počas sexu alebo krátko po ňom. Výskyt tohto zabijaka je, našťastie, extrémne nízky a predstavuje len 0,6 % všetkých prípadov náhlej smrti.

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa to ľuďom stáva. Vo väčšine prípadov je to spôsobené fyzickou námahou sexuálnej aktivity alebo liekmi na predpis.

Riziko akejkoľvek náhlej srdcovej smrti je vyššie, keď ľudia starnú. Forenzná postmortálna štúdia z Nemecka o 32 000 náhlych úmrtiach počas 33-ročného obdobia zistila, že 0,2 % prípadov sa vyskytlo počas sexuálnej aktivity. Náhla smrť sa vyskytla prevažne u mužov s priemerným vekom 59 rokov a najčastejšou príčinou bol srdcový infarkt, známy aj ako infarkt myokardu. Štúdie náhlej srdcovej smrti a sexuálnej aktivity z USA, Francúzska a Južnej Kórey ukazujú podobné zistenia.

Smrť počas sexu sa netýka len mužov v strednom veku

Nedávno vedci z Londýna zistili, že tento fenomén sa netýka len mužov v strednom veku. Štúdia, ktorá je publikovaná v JAMA Cardiology, skúmala náhlu srdcovú smrť v 6 847 prípadoch odoslaných do centra pre srdcovú patológiu. Priemerný vek úmrtia bol 38 rokov a 35 % prípadov sa vyskytlo u žien, čo je viac ako v predchádzajúcich štúdiách.

Tieto úmrtia zvyčajne neboli spôsobené srdcovým infarktom, ako je to u starších mužov. V polovici prípadov sa zistilo, že srdce je štrukturálne normálne a príčinou smrti bol náhly abnormálny srdcový rytmus nazývaný syndróm náhlej arytmickej smrti. 

Zostávajúce prípady boli spôsobené štrukturálnymi anomáliami, ako je kardiomyopatia (ochorenie srdcového svalu, ktoré sťažuje srdcu pumpovať krv do zvyšku tela), alebo zo zriedkavej skupiny genetických stavov známych ako kanálopatie. To je miesto, kde iónové kanály, ktoré prepúšťajú sodík a draslík dovnútra a von z buniek v srdcovom svale, nefungujú správne. Zmena sodíka a draslíka v bunkách môže zmeniť elektrický prúd cez srdcový sval a zmeniť spôsob, akým bije. Zmenený srdcový rytmus môže spôsobiť nedostatok kyslíka a môže viesť k náhlej zástave srdca – srdce prestane biť.

Táto nová štúdia naznačuje, že náhla srdcová smrť u ľudí mladších ako 50 rokov je spôsobená najmä syndrómom náhlej arytmickej smrti alebo kardiomyopatiami. Mladší dospelí, u ktorých boli diagnostikované tieto stavy, by sa mali poradiť so svojím kardiológom o riziku spojenom so sexuálnou aktivitou. Nízky výskyt úmrtí v týchto štúdiách však naznačuje, že riziko je veľmi nízke – dokonca aj u ľudí s existujúcimi srdcovými chorobami.

Source: https://theconversation.com/death-during-sex-isnt-just-something-that-happens-to-middle-aged-men-new-study-finds-175293

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »