Môže vám veľa sexu spôsobiť uvoľnenú vagínu? Spýtali sme sa lekárov

Zdieľať článok

Tvar a veľkosť vagíny sa s pribúdajúcim vekom neustále mení. Výraznú zmenu možno spozorovať po menopauze. Ako je to však s pružnosťou vagíny? Všetky dôležité informácie sa dozviete v tomto článku.

Vaše vaginálne svaly sú v skutočnosti veľmi elastické. A hoci sa môžu časom natiahnuť a oslabiť, vaša vagína sa časom vráti do pôvodného tvaru alebo sa aspoň priblíži pôvodnému tvaru. Napriek tomu, čo si niektorí ľudia môžu myslieť, vagínu nemôžete „opotrebovať“.

Starnutie a pôrod môžu zmeniť tvar a veľkosť vašej vagíny. Tieto zmeny vám však natrvalo nespôsobia uvoľnenie vagíny. A hoci vaša vagína môže vekom stratiť určitú elasticitu, veľa sexu neovplyvní to, aká tesná bude.

Tu je to, čo skutočne ovplyvňuje vaše vaginálne svaly.

Môže sex spôsobiť uvoľnenú vagínu?

Žiadne množstvo prenikavého sexu nespôsobí trvalé uvoľnenie a natiahnutie vagíny. Táto myšlienka je nielen škodlivá a zahanbuje ľudí za to, že majú viacero partnerov, ale nie je ani medicínsky presná.

Počas sexu sa vagína prirodzene lubrikuje a jej svaly sa roztiahnu, aby sa do nej zmestil penis alebo sexuálna hračka. Ale už krátko po akte sa vagína vráti do svojej pôvodnej veľkosti.

Penetrácia natrvalo nenatiahne vašu vagínu. Takže aj keď máte pravidelný sex alebo viacero sexuálnych partnerov, vaša vagína sa vždy vráti do svojho pôvodného tvaru.

Môže pôrod spôsobiť uvoľnenú vagínu?

Vaginálny pôrod a tehotenstvo môžu natiahnuť vaginálne svaly a oslabiť panvové dno. To môže spôsobiť, že sa vagína bude cítiť uvoľnená a natiahnutá, ale zvyčajne to nie je trvalé. Vaša vagína by sa mala vrátiť do normálu niekoľko dní po pôrode, alebo aspoň celkom blízko pôvodnému tvaru a veľkosti.

Vaše panvové dno pozostáva zo svalov okolo močového mechúra, čriev, vagíny a maternice. Tieto svaly pomáhajú kontrolovať močový mechúr a utiahnuť otvor do vagíny. Počas tehotenstva tieto svaly pomáhajú podporovať rastúcu maternicu, aby sa prispôsobili dieťaťu, ktoré ich môže oslabiť a natiahnuť v priebehu tehotenstva alebo počas pôrodu.

Dokončenie cvičenia, ako je Kegels, na posilnenie týchto svalov im môže tiež pomôcť získať ich tvar.

Výnimkou môže byť pôrodné poranenie vagíny kliešťami alebo vákuovou extrakciou. Tieto nástroje pomáhajú viesť dieťa von z pôrodných ciest a môžu spôsobiť natrhnutie vaginálnych svalov a tkaniva. Epiziotómia, typ rezu, ktorý sa zarezáva do perinea – oblasti medzi vagínou a konečníkom – na pomoc pri pôrode, môže tiež spôsobiť dlhodobé poškodenie. Našťastie epiziotómia sa už bežne nevykonáva.

Môže starnutie spôsobiť uvoľnenú vagínu?

Starnutie prirodzene mení celé vaše telo a výnimkou nie je ani vaša vagína. V skutočnosti môžete začať pozorovať zmeny v elasticite vašej vagíny už vo veku 40 rokov.

Keď vstúpite do perimenopauzy, vaše vaginálne tkanivo môže byť suché a tenké a vaše svaly panvového dna sú uvoľnenejšie.

Zníženie hladín estrogénu znižuje prísun krvi do vaginálnych svalov, čo ovplyvňuje elasticitu vaginálneho tkaniva.

Starnutie prichádza aj s úbytkom kolagénu. Kolagén je proteín, ktorý sa nachádza vo všetkých rôznych štruktúrach vášho tela, ako je koža, kosti a svaly. Nižšie hladiny kolagénu môžu viesť k slabšiemu panvovému dnu. A tieto hormonálne a bunkové zmeny spôsobujú, že sa vaša vagína vekom uvoľňuje.

Ako posilniť svoju vagínu

Na rozdiel od toho, čo si niektorí ľudia môžu myslieť, vagína v skutočnosti nemá byť „tesná“. Pevná vagína je bolestivý zdravotný problém často spojený so stavom, akým je vaginizmus.

Vaginizmus často súvisí s problémami panvového dna alebo s anamnézou sexuálneho zneužívania. Ľudia s týmto stavom majú mimovoľné kontrakcie svalov panvového dna ako reakciu na prienik. Toto napätie môže spôsobiť, že sex je extrémne bolestivý.

Posilňovanie svalov panvového dna zvyčajne zahŕňa Kegelove cvičenia. Kegels sú cviky, pri ktorých zatínate a uvoľňujete svaly panvového dna. Predstavte si to ako cvičenie pre vašu vagínu, ale je to aj posilnenie svalov okolo maternice, močového mechúra a čriev.

Výskum ukazuje, že ženy, ktoré bežne absolvujú Kegels po pôrode, môžu pomôcť zlepšiť prietok krvi a napnúť svaly okolo ich vagíny.

Ako vlastne vyzerá cvičenie Kegelových cvikov?

  • Vyprázdnite močový mechúr.
  • V sede alebo v stoji zatnite svaly v panve. Mal by to byť pocit, ako keď sa snažíte zadržať moč.
  • Zatnite tieto svaly na tri sekundy.
  • Uvoľnite svaly na tri sekundy. Malo by to byť podobné tomu, akoby ste prestali zadržiavať moč, aby ste skutočne cikali.
  • Opakujte až desaťkrát, trikrát denne.

Dbajte na to, aby ste pri Kegelových cvikoch dýchali a nestláčali si stehná, zadok alebo brušné svaly. Môžete ich robiť aj v tehotenstve, aby ste pomohli preventívne posilniť panvové dno.

Niektorí praktizujúci tiež odporúčajú vyskúšať vaginálne kužele, ktoré vám pomôžu posilniť vaginálne svaly. Tieto predmety sú umiestnené vo vagíne počas Kegels cvikov, aby zvýšili intenzitu vášho cvičenia. Výskum ukazuje, že vaginálne kužele alebo guľôčky môžu pomôcť pri liečbe inkontinencie moču po pôrode. Výskum je však obmedzený na to, ako účinný je pri iných problémoch s panvovým dnom.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať na našom webe a instagramovom profile.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/loose-vagina

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »