Poznáme najčastejšie príčiny vaginálnej bolesti

Zdieľať článok

Vaginálna bolesť sa môže týkať ženy každého veku. Niektoré s ňou bojujú pravidelne, iné mali tú česť pocítiť tento typ bolesti párkrát. Z čoho však vaginálna bolesť pramení? Všetko dôležité sa dozviete v tomto článku.

Vaginálna bolesť je neuveriteľne častá a ženy ju pociťujú z mnohých dôvodov. Ale s množstvom dezinformácií a stigmami okolo sexuálneho zdravia môže byť zložité presne vedieť, čo sa s našou vagínou skutočne deje.

Dôležité je rozlišovať, že vaginálna bolesť a vulválna bolesť sú odlišné. Bolesť, ktorá existuje vo vonkajších tkanivách vašich pohlavných orgánov, ako sú vaše pysky ohanbia, je vulválna bolesťVnútorná bolesť je bolesť vnútra vagíny. Nie je však nezvyčajné, že sa to všetko kategorizuje pod zastrešujúcim pojmom vaginálna bolesť.

Vaginálna bolesť môže byť spôsobená nespočetným množstvom stavov a jej príznaky sa môžu líšiť v závislosti od základnej príčiny.

V závislosti od stavu môžete zažiť:

  • Pálenie
  • Svrbenie
  • Bodavú bolesť
  • Pulzujúcu bolesť
  • Bolesť pri sexe

Zostavili sme zoznam niektorých najbežnejších zdrojov vaginálnej bolesti a toho, čo o nich potrebujete vedieť.

Vaginálna suchosť

Vaginálna suchosť je jednou z najčastejších príčin vaginálnej bolesti počas a po sexe. Sex bez dostatočnej lubrikácie môže viesť k vaginálnej bolesti a nepohodliu. Môže dokonca spôsobiť malé odreniny vo vnútri vašej vagíny alebo na vaginálnom otvore, čo môže spôsobiť pretrvávanie bolesti po sexe.

Jedným z najčastejších dôvodov vaginálnej suchosti je nízky výskyt estrogénu, ktorý môže byť spôsobený takými vecami, ako je hormonálna antikoncepcia až po perimenopauzu.

Ak si myslíte, že príčinou vašej vaginálnej suchosti je vaša antikoncepcia, povedzte to svojmu gynekológovi. 

Perimenopauza, ku ktorej dochádza päť až desať rokov pred menopauzou, je často tiež poznačená suchosťou vagíny. Keď sa telo dostane do perimenopauzy, vaše hladiny estrogénu klesnú, čo môže spôsobiť vaginálnu suchosť a viesť k bolestivému sexu.

Ak nemôžete presne určiť hladinu svojej vaginálnej suchosti vzhľadom na užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo iných hormonálnych zmien vo vašom tele, pozrite sa na lieky na alergiu, tie veľmi intenzívne vysušujú sliznicu nosa, dýchacie cesty, ale aj vnútro vagíny.

Menštruácia

Pravdepodobne poznáte menštruačné kŕče, nadúvanie a iné symptómy PMS – ale vaginálna bolesť môže prísť aj s menštruáciou. Častým predmenštruačným príznakom je zadržiavanie vody, ktoré je spôsobené výkyvmi vašich hormónov. Toto zadržiavanie vody môže viesť k bolestivosti a citlivosti vo vašom vaginálnom tkanive. Tento druh vaginálnej bolesti by mal byť relatívne mierny, a ak nie je, mali by ste sa porozprávať so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Fibrómy

Fibróm je nerakovinový výrastok v maternici. Môžete mať jeden alebo niekoľko a v závislosti od jeho veľkosti a umiestnenia môže výrastok spôsobiť chronickú panvovú bolesť, ktorú niektorí popisujú ako neustály pocit tlaku, no nie ostrú bolesť.

Fibrómy môžu tiež spôsobiť tupú alebo ostrú bolesť počas sexu, najmä ak fibróm rastie blízko krčka maternice alebo horného konca vagíny. Počas menštruácie môžu byť bolesti výraznejšie, najmä ak myóm rastie tak, že tlačí na sliznicu maternice.

Niektoré z nich môže byť potrebné odstrániť – najmä ak bolesť narúša kvalitu vášho života. Niekedy sa myómy zmenšujú, keď sa telo blíži k menopauze.

Sexuálne prenosné infekcie

Najčastejšou príčinou vaginálnej bolesti sú infekcie. Napríklad panvová, vulválna a vaginálna bolesť sú príznakmi mnohých pohlavne prenosných infekcií.

Chlamýdie a kvapavka, dve bakteriálne pohlavne prenosné ochorenia, môžu vyvolať bolesť v panve alebo dolnej časti brucha, ako aj pocit pálenia počas močenia. Ak sa nelieči, môže to viesť k oveľa závažnejšej infekcii nazývanej zápalové ochorenie panvy, ku ktorému dochádza, keď sa baktérie dostanú do maternice a iných častí horného reprodukčného traktu. Medzi príznaky patrí bolesť panvy a bolesť počas sexu. Toto ochorenie si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, pretože ak sa nezachytí včas, môže viesť k neplodnosti.

Ak pociťujete bolesť panvy, vulvy alebo vagíny a ste sexuálne aktívny, porozprávajte sa so svojím gynekológom o podstúpení testov na detekciu pohlavne prenosných ochorení. Väčšina z nich sa dá liečiť liekmi na predpis.

Zaujal vás tento článok? Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej na našom webe a instagramovom profile. 

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/vagina-pain

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »