Aká je úloha intimity a sexu vo vašom celkovom zdraví?

Zdieľať článok

Ako iste viete, sex má mnohé blažené účinky na vaše zdravie a je neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. V tomto článku vám bližšie priblížime hlavné úlohy intimity a sexu, ktoré veľmi prospešne vplývajú na vaše celkové zdravie.

Keď myslíte na slovo „intimita“, môžete predpokladať, že to znamená sexuálne vzťahy. Intimita sama o sebe zahŕňa dôveru, prijatie a emocionálne spojenie s inou osobou. Intímni partneri sa starajú jeden o druhého a neboja sa zdieľať myšlienky, túžby a zraniteľné miesta.

Okrem intímnych partnerov môžete mať vo svojom živote intímne vzťahy s priateľmi, členmi rodiny a ďalšími blízkymi ľuďmi.

Dokonca aj bez sexu môže intimita poskytnúť mnohé výhody pre fyzické a duševné zdravie. „Musí existovať evolučný dôvod, prečo si ľudia udržiavajú párové puto a intimitu, keď nejde o sex,“ hovorí Michael Krychman, pôrodník a gynekológ so sídlom v južnej Kalifornii.

Zahŕňa intimita vždy sex? Aký je rozdiel medzi intimitou a sexom?

Čiary môžu byť niekedy rozmazané alebo nejasne čitateľné, ale môžete mať intimitu bez sexu a aj naopak. „Intimita je skôr emocionálne ako fyzické spojenie,“ vysvetľuje Dr. Krychman. „Ako vzťahy naberajú na prehĺbení a dĺžke, sexuálna frekvencia môže klesať, ale intimita sa môže zvyšovať.“ Ale zatiaľ čo sex a intimita sú odlišné, sú zároveň vzájomne prepojené. „Idú ruka v ruke. Niektorí partneri potrebujú cítiť, že sú milovaní a je o nich emocionálne dobre postarané, aby cítili pocit intimity, a niektorí potrebujú sexuálne vystupovať, aby ukázali, že milujú a starajú sa o partnera.“

Aké sú rôzne typy intimity?

Je dôležité pochopiť, že existujú štyri kľúčové formy intimity:

  • Fyzický, čo znamená byť v rovnakom čase na rovnakom mieste a tráviť spolu kvalitný čas, napríklad na rande.
  • Emocionálny, čo znamená zdieľanie emócií a myšlienok a spojenie na úrovni pocitov.
  • Zmyselný, čo znamená fyzický dotyk a potešenie a iné spôsoby fyzického spojenia, ktoré nezahŕňajú sexuálne akty. Ide napríklad o objímanie a bozkávanie.
  • Sexuálny, ktorý zahŕňa vaginálny alebo análny sex, orálny sex a iné formy sexuálneho kontaktu.

Každý je iný a všetci túžime po týchto rôznych formách intimity v rôznej miere v našich vzťahoch.

Zdravotné výhody intimity: Menej stresu, lepší sex

Intimita vo všetkých svojich formách má podľa odborníkov rôzne zdravotné benefity pre telo a myseľ. Tu je pohľad na niektoré z rôznych spôsobov, ktorými môže intimita zlepšiť váš každodenný život.

Intimita vám pomôže znížiť stres a zostať zdravý

Chronický stres môže spôsobiť množstvo zdravotných komplikácií, ako je okrem iného nespavosť, bolesti svalov, vysoký krvný tlak, srdcové príhody, oslabený imunitný systém, syndróm dráždivého čreva a zápalové ochorenie čriev. „Keď ste v neustálom stave boja alebo úteku, spotrebujete veľa živín potrebných na udržanie zdravia. Intimita pomáha znižovať stres a paniku, aby sa vaše telo mohlo doplniť a udržať si dobrý imunitný systém,“ hovorí Barbara D. Bartlik, MD, psychiatrička a sexuálna terapeutka.

Intimita pôsobí proti osamelosti a znižuje riziko úmrtnosti

Sociálna izolácia súvisí so zvýšenou chorobnosťou a úmrtnosťou – takto to opisuje jedna štúdia, zatiaľ čo iná štúdia zistila, že okrem vyššej úmrtnosti môže osamelosť zhoršiť aj výkonné fungovanie, spánok a duševnú a fyzickú pohodu.

„Ak sa cítite pochválení, milovaní a oceňovaní, to všetko prispieva k dobrému zdraviu. Ak sa cítite sami, izolovaní, vystresovaní alebo zneužívaní, má to negatívny vplyv na vaše zdravie,“ vysvetľuje Dr. Bartlik.

Intimita podporuje lepší sexuálny život

Aj keď sex nie je potrebný na dosiahnutie intimity, intimita môže často viesť k lepšiemu sexuálnemu životu, čo má samo o sebe zdravotné výhody. Váš zážitok zo sexu sa zlepší, pretože sa nebudete báť vyjadriť a prijať to, po čom túžite, a budete ochotní a otvorení počúvať a starať sa aj o potreby svojho partnera. Dôvera vám obom umožní rásť a skúšať nové veci, ktoré by mohli zlepšiť váš vzťah.

Zdravotné výhody sexuálnej intimity

Akt sexu môže viesť k mnohým pozitívnym zmenám v tele, ako je napríklad zvýšenie oxytocínu, známeho ako „hormón maznania“. Zdravý sexuálny život môže tiež ovplyvniť váš imunitný systém a krvný tlak, zmierniť bolesť a pomôcť vám lepšie spať. V skutočnosti môže samotný orgazmus znížiť krvný tlak uvoľnením oxytocínu.

Intimita môže byť prospešná pre vaše duševné zdravie

Keď ste intímny s inou osobou, získate aj duševnú podporu. „Štúdie ukazujú, že muži, ktorým chýba intimita, sa hnevajú a ženy upadajú do depresie. Hladiny vašich hormónov, najmä oxytocínu, sa v skutočnosti menia, keď sa vás niekto dotkne, prípadne zdieľate intímny akt,“ hovorí Krychman. „Ak ste spojení v milujúcom vzťahu, máte viac hormónov šťastia,“dodáva. 

Intimita a emocionálna podpora vás posilnia

Ak vás niečo trápi, často sa cítite smutne, keď o týchto problémoch diskutujete s blízkym, empatickým spoločníkom alebo terapeutom. „Keď cítite podporu, môžete začať prekonávať určité množstvo emocionálnej bolesti a začať proces liečenia,“ hovorí Krychman.

Navyše, emocionálna necitlivosť vás môže oslabiť. „Ak sa stretnete s nedostatkom empatie alebo ponížením od niekoho, komu dôverujete, môže to zhoršiť vašu bolesť a retraumatizovať vás. Potom sa môžete uzavrieť do samých seba alebo sa vyhnúť intímnym vzťahom, čo môže zhoršiť depresiu alebo úzkosť,“ hovorí Bartlik.

Stále máte problémy s vytváraním alebo posilňovaním prepojení?

Je dôležité si uvedomiť, že existujú rôzne formy intimity a ľudia majú rôzne potreby. Napríklad vo vzťahu môže jeden partner túžiť po sexuálnejšom vzťahu, zatiaľ čo iný môže túžiť po väčšej emocionálnej intimite. „Každý si definuje svoje vlastné normálnosti a je veľmi zriedkavé, že ľudia majú rovnaké potreby,“ hovorí Krychman.

Ak máte pocit, že vo vašom vzťahu potrebujete viac intimity, začnite tým, že sa s partnerom porozprávate o tom, čo by vám mohlo chýbať. Potom zvážte návštevu psychoterapeuta alebo sexuálneho terapeuta. Každý z nich vám môže pomôcť pochopiť problémy s intimitou, ktoré môžete zažívať individuálne alebo vo vašom vzťahu.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.everydayhealth.com/sexual-health/intimacy-healthy-sex/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »