Čo je núdzová antikoncepcia? Gynekológovia odpovedajú na 6 najčastejších otázok o tomto type antikoncepcie

Zdieľať článok

Téma antikoncepcie a jej využitia už nie je ani zďaleka tabu – dnes je to bežnou súčasťou denno-denných životov žien v každom veku. Avšak, aj napriek tomu, že je medzi ženskou populáciou veľmi vyhľadávanou, mnoho žien presne nevie odpovedať na mnohé otázky, ktoré sa jej týkajú. V dnešnom článku sa s vami podelíme o odpovede gynekológov na časté otázky o núdzovej antikoncepcii.

Či už ste zabudli kondóm úplne alebo ste si všimli, že ten, ktorý ste použili, praskol alebo sa trením pretrhol, z nechráneného sexu sa zrazu stane nočná mora – neplánované tehotenstvo, riziko prenosu pohlavne prenosných chorôb… Dobrou správou je, že núdzová antikoncepcia – niekedy nazývaná tabletka ráno po – môže pomôcť zabrániť nechcenému tehotenstvu, ak sa používa v určitom časovom rozmedzí po sexe.

Tu je to, čo potrebujete vedieť o núdzovej antikoncepcii, vrátane toho, čo je núdzová antikoncepcia, ako funguje a kedy ju používať.

Čo je núdzová antikoncepcia?

Núdzová antikoncepcia je forma antikoncepcie, ktorá znižuje možnosť otehotnenia, ak sa použije krátko po nechránenom sexe, hovorí Nahia Jean Amoura, profesorka pôrodníctva a gynekológie na University of Nebraska Medical Center.

Existujú štyri hlavné typy núdzovej antikoncepcie:

  • Vnútromaternicové teliesko (IUD), ktoré si vyžaduje lekársky predpis a musí byť vložené a odstránené v ambulancii výhradne poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
  • Hormonálne (IUD), ktoré si vyžadujú aj lekársky predpis a návštevy v ambulancii na vloženie a vybratie.
  • Ella, pilulka na predpis, ktorú si môžete vyzdvihnúť v lekárňach alebo nechať doručiť domov cez internetovú lekáreň.
  • Levonorgestrel pilulky so značkami ako Plan B, Take Action a Aferta, ktoré nevyžadujú lekársky predpis a možno ich nájsť vo väčšine lekární.

„Núdzovú antikoncepciu možno použiť kedykoľvek, keď máte sex, ktorý vás vystavuje riziku tehotenstva,“ povedala Kate White, docentka pôrodníctva a gynekológie na Lekárskej fakulte Bostonskej univerzity. To zahŕňa sexuálne prípady, ak:

  • Nebola použitá žiadna antikoncepcia
  • Použili ste antikoncepciu, ale nie ste si istí, či ste ju použili správne – ako napríklad vynechanie viacerých antikoncepčných tabliet za mesiac
  • Použila sa forma antikoncepcie, ktorá sa používa zvonku a viete, že zlyhala – napríklad kondóm skĺzol alebo praskol

Je dôležité poznamenať, že núdzová antikoncepcia nechráni pred sexuálne prenosnými infekciami.

Ako funguje núdzová antikoncepcia?

Na začiatok, núdzová antikoncepcia nie je to isté ako potrat. Je to preto, že funguje tak, že bráni otehotneniu, nie zasahovaním do už existujúceho plodu, hovorí Dr. Amoura. V skutočnosti núdzová antikoncepcia nebude fungovať, ak už došlo k otehotneniu, a vôbec nepoškodí plod, ak ste tehotná.

„Núdzová antikoncepcia buď funguje, alebo nie. Nespôsobuje vrodené chyby ani potrat,“ hovorí doktorka White.

Ako presne funguje núdzová antikoncepcia, závisí od toho, aký typ používate. Napríklad dve možnosti piluliek – spomínané pilulky ella alebo levonorgestrel, ako je plán B – sú v podstate verzie s vysokými dávkami hormónov, ktoré sa nachádzajú v bežných antikoncepčných tabletách. „Zdá sa, že obe fungujú rovnakým spôsobom zastavením ovulácie, ktorá by mohla nastať v najbližších dňoch,“ hovorí Dr. Amoura. Bez ovulácie neexistuje vajíčko na oplodnenie spermií.

Aj keď ste už ovulovali, pilulky stále bránia otehotneniu tým, že zasahujú do pohybu spermií, alebo tým, že zabraňujú prichyteniu oplodneného vajíčka k stene maternice, hovorí Dr. Amoura. „Z lekárskeho hľadiska sa oplodnené vajíčko, ktoré nebolo uhniezdené, nekvalifikuje ako tehotenstvo,“ dodáva.

Aká účinná je núdzová antikoncepcia?

Ak sa používa podľa pokynov, núdzová antikoncepcia je mimoriadne účinná pri prevencii tehotenstva. V skutočnosti sú hormonálne antikoncepcie a vnútromaternicové telieska najúčinnejšou formou núdzovej antikoncepcie, ktorá podľa Planned Parenthood zabraňuje viac ako 99 % tehotenstiev. Medzitým má ella 85 % účinnosť a tabletky levonorgestrelu75 % až 89 % účinnosť.

Bohužiaľ, výskum naznačuje, že obe tabletky ráno po nie sú účinné, ak máte nad určitým BMI. Napríklad plán B nemusí fungovať, ak máte BMI nad 26, a ella nemusí fungovať, ak máte BMI nad 35, hovorí doktorka White. Ostatné druhy antikoncepcie fungujú bez hmotnostného obmedzenia.

Kedy je najvhodnejšie užívať núdzovú antikoncepciu?

Časový rámec, v ktorom bude núdzová antikoncepcia účinná, závisí od typu núdzovej antikoncepcie, ktorú používate. Napríklad obe IUD zabránia tehotenstvu, ak sa zavedú do 5 dní (120 hodín) po nechránenom pohlavnom styku.

Ak si vyberiete tabletku ráno po, mali by ste ju užiť čo najskôr, pretože jej účinnosť časom klesá.

Môže núdzová antikoncepcia oneskoriť menštruáciu?

Núdzová antikoncepcia, najmä tabletky ráno po, môžu zmeniť načasovanie vašej ďalšej menštruácie: môže prísť včas, o niečo skôr alebo neskôr ako zvyčajne.

„Vaša ďalšia menštruácia môže byť divná, môžete krvácať slabšie alebo silnejšie ako zvyčajne, ale potom sa vráti späť do vášho pravidelného cyklu,“ hovorí Dr. White. „Ak ste nedostali menštruáciu štyri týždne po užití núdzovej antikoncepcie, mali by ste si urobiť tehotenský test.“

Koľkokrát môžete užívať núdzovú antikoncepciu?

Ak máte vnútromaternicové teliesko a rozhodnete sa ponechať si ho, nebudete musieť brať núdzovú antikoncepciu počas nasledujúcich 6 – 12 rokov. Môžete užívať tabletky ráno po toľkokrát, koľkokrát je to potrebné, pretože neexistujú žiadne dlhodobé riziká.

Avšak užívanie núdzových antikoncepčných tabletiek viackrát za mesiac naruší váš cyklus a spôsobí nepravidelné a nepredvídateľné krvácanie. To je dôvod, prečo poskytovatelia zdravotnej starostlivosti odporučili väčšine ľudí, aby nepoužívali tabletky ráno po namiesto bežnej antikoncepcie. Dr. Amoura hovorí, že to bude z dlhodobého hľadiska stáť viac ako používanie iných metód, ako je hormonálna antikoncepcia alebo vnútromaternicové teliesko. 

Páčil sa vám tento článok? Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás sledujte aj naďalej.

Source: https://www.health.com/news/plan-b-alternatives

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »