Môžete otehotnieť bez toho, aby ste mali sex? Odpovede odborníkov vás možno prekvapia

Zdieľať článok

Ako iste viete, nechránený sex je spojený s rizikom otehotnenia. Preto je takmer nemožné uveriť, že žena môže otehotnieť bez aktívneho vaginálneho sexu. Ukázalo sa, že to nie je nemožné – a niektorí ľudia tvrdia, že sa im to stalo.

Sammi Isabel zdieľala svoj príbeh vo videu známej sociálnej siete TikTok. Video sa rýchlo stalo virálnym. Vo videu Isabel hovorila o kŕčoch, ktoré prv pociťovala na plese, neskôr si uvedomila, že jej menštruácia mešká týždeň. Hoci bolaIsabel v tom čase panna, urobila si tehotenský test — a bol pozitívny. „A takto prišiel na svet teraz už môj 5-ročný syn,“napísala Isabel v popise k videu. Ľudia jej príbehu však neverili a označovali ho za vymyslený.

V neskoršom TikToku Isabel trvala na tom, že príbeh nie je falošný. „Chcem, aby ľudia vedeli, že je to naozaj možné a môže sa to stať hocikomu,“ povedala Isabel.

Isabel nie je ani zďaleka prvá, ktorej sa to stalo. Wathoni Anyassi tiež hovorila o tehotenstve ako panna na svojom kanáli YouTube LoloTalks. „Povedala som si: ,Wow, som tehotná. Ako sa to stalo?‘,“ spomína Anyassi.

Je ľahké označiť tieto príbehy ako hoaxy. Ale odborníci – lekári a gynekológovia – hovoria, že tieto takzvané panenské tehotenstvá môžu skutočne nastať u akejkoľvek ženy.

Myslíte si, že sú to hoaxy? Tieto ženy prehovorili, že otehotneli bez toho, aby mali sex

Analýza údajov zverejnená v BMJ – britskom lekárskom a vedeckom týždenníku – v roku 2013 zistila, že zo 7 870 žien, ktoré sa zúčastnili istej Národnej štúdie zdravia adolescentov, 45 žien uviedlo, že zažili takzvané panenské tehotenstvo.

Pozoruhodné upozornenie podľa výskumníkov: Otehotnenie bez sexu je zvyčajne ťažké dokázať„Aj s mnohými vylepšeniami a zárukami na optimalizáciu presnosti správ môžu výskumníci stále čeliť výzvam pri zhromažďovaní a analýze údajov,“ napísali.

Ale Lauren Streicher, MD, profesorka klinického pôrodníctva a gynekológie na Feinberg School of Medicine na Northwestern University, povedala, že sa s týmto javom stretlo už mnoho lekárov a gynekológov. „Mnoho pôrodníkov má príbehy o tom, že pomohli pri pôrode niekomu, kto tvrdí, že je panna a má neporušenú panenskú blanu,“ povedala Dr. Streicher. „Určite existujú panenské pôrody.“

Panenské pôrody existujú, ale ako je teda možné otehotnieť bez sexu?

Aby mohlo dôjsť k otehotneniu, okrem mnohých iných faktorov, musia existovať spermie a vajíčko. Tieto dve najdôležitejšie bunky sa zvyčajne stretávajú pri sexe, ale lekári poukazujú na to, že sa môžu spojiť aj prostredníctvom sexuálnej predohry.

„Môže sa to stať, keď sa spermie dostanú do vagíny počas predohry, nie počas samotného sexu – tak, že spermie alebo predejakulát má partner na prstoch v tesnom kontakte s vagínou alebo ak prídete do kontaktu so vzpriameným penisom partnera blízko vagíny,“ zhodujú sa odborníci.

Prvých pár kvapiek semennej tekutiny obsahuje veľmi veľa „kvalitných“ spermií.

Panenské tehotenstvá sa častejšie vyskytujú u mladších žien, ktoré majú tendenciu byť plodné viac ako ženy po 35. roku života. 

Lekári však dvíhajú varovný prst: „Ženy musia vedieť, že je to absolútne skutočná vec a že tehotenstvá môžu nastať aj bez penetrácie vo vnútri vagíny.“

Čo by ste mali robiť, ak chcete zabrániť takémuto druhu tehotenstva?

Po prvé, vedzte, že panenské tehotenstvo je zriedkavý, ale za to skutočný jav – nemali by ste sa príliš obávať, že ste tehotná, ak ste nemali vaginálny sex s penetráciou.

Ak existuje nejaká šanca, že sa penis alebo spermie vášho partnera dostanú do kontaktu s vašou vagínou alebo sa k nej priblížia, aj keď v skutočnosti nepreniknú dovnútra, „použite rovnakú antikoncepciu, akú by ste použili, keby ste mali prenikavý sex,“ odporúča Dr. Streicher. „Naozaj to nie je o ničom inom.“

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej na našom webe a Instagramovom profile.

Source: https://www.health.com/condition/pregnancy/can-you-get-pregnant-without-having-sex

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »