Mýty o bezpečnom a zdravom sexe

Zdieľať článok

Či už sa považujete za sexuálneho experta, ktorý vie o sexe takmer všetko alebo za laika, ktorý vie o sexe len minimum, nikdy nie je na škodu získať nové informácie. Ani čo sa týka faktov a mýtov, lebo aj tých je v oblasti sexu neúrekom. Existuje veľa mylných predstáv o sexuálnom zdraví a zdravom sexe. Či už ide o niečo, čo ste čítali online alebo počuli od priateľa, nepravdivé informácie môžu byť veľmi zavádzajúce. Je dôležité poznať fakty, aby ste boli v bezpečí a chránili svoje zdravie.

Mýtus: Keby som trpel/a sexom prenosným ochorením, vedel/a by som o tom.

Fakt: Bohužiaľ, nie vždy to tak je. Mnoho ľudí, ktorí boli infikovaní rôznymi sexom prenosnými ochoreniami totiž nevykazujú žiadne príznaky. V skutočnosti asi 80 % žien a 50 % mužov nevykazuje žiadne príznaky chlamýdií. Vždy sa odporúča pravidelné testovanie, aby ste sa uistili, že váš zdravotný stav je plne v poriadku.

Mýtus: Sexom prenosná choroba môže napokon sama zmiznúť aj bez lekárskej liečby.

Fakt: Nie, nezmizne sama od seba. Väčšina týchto chorôb sa však dá ľahko liečiť a vyliečiť antibiotikami. Dôležité je včasné odhalenie. Čím dlhšie sa infekcia nelieči, tým závažnejšie sú potenciálne zdravotné dôsledky. Tieto zdravotné riziká sa líšia v závislosti od typu infekcie, od neplodnosti, zápalového ochorenia panvy až po poškodenie životne dôležitých orgánov v tele.

Mýtus: Pohlavné choroby postihujú iba mladých ľudí, ktorí majú sex s viacerými ľuďmi.

Fakt: Ako sa hovorí, aj jediný raz stačí na chytenie prenosnej infekcie, obzvlášť tej sexuálnej. Každý, kto je sexuálne aktívny, je vystavený riziku, že dostane jednu z možných sexuálnych chorôb – bez ohľadu na vek, pohlavie alebo sexualitu.

Mýtus: Ak používam kondóm, som chránený/á pred všetkými sexuálne prenosnými chorobami.

Fakt: Okrem zdržania sa sexu sú kondómy najúčinnejšou metódou prevencie pohlavne prenosných chorôb. Nie sú však 100 % účinné a nepokrývajú celú oblasť genitálií. Je možné zachytiť niektoré infekcie vrátane herpesu a syfilisu už aj samotným kontaktom, tzv. „koža na kožu“.

Mýtus: Nemôžete chytiť herpes od niekoho, kto nezaznamenáva žiadne príznaky.

Fakt: Herpes sa môže šíriť aj vtedy, keď človek nemá žiadne viditeľné príznaky. Toto je známe ako proces nazývaný „asymptomatické vylučovanie vírusu“. Najčastejšie sa to deje v počiatočných štádiách infekcie a tesne pred alebo po prepuknutí.

Pre viac podobných článkov o sexuálne prenosných chorobách a ich liečbe nás nezabudnite sledovať aj naďalej. 

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »