Najhoršie potraviny, ktoré dokážu ovplyvniť zdravie vašej vagíny

Zdieľať článok

V jednom z posledných článkov sme sa s vami podelili o to, aké druhy potravín sú pre zdravie vašej vagíny nevyhnutné. V tomto článku sa naopak dozviete, akým potravinám sa vyvarovať a ich konzumáciu obmedziť na minimum.

Cukor

„Vysoký podiel cukru v cukríkoch a iných potravinách podporuje rast vaginálnych kvasiniek, pretože vagína uvoľňuje sekréty, ktoré obsahujú cukor, čo je skvelá cesta pre hromadenie kvasiniek vo zvlhčenej oblasti vnútra vagíny,“ zhodujú sa odborníci. Cukor môže tiež zmeniť hladinu pH vo vagíne, čo môže viesť k väčšiemu rastu kvasiniek a baktérií vo vnútri vagíny.

Spracované potraviny – snacky

Je nám to ľúto, ale je čas zbaviť sa takéhoto baleného jedla.

Spracované potraviny, ako sú balené sladkosti, pukance či dokonca sušené ovocie, môžu ovplyvniť váš imunitný systém, a ak je váš imunitný systém utláčaný vašou výživou, môže to spôsobiť osídlenie miesta, v tomto prípade vagíny, baktériami, čo spôsobí svrbenie a následné infekcie vrátane bakteriálnej vaginózy.

Mäso a mliečne výrobky s konzervačnými látkami

Keď jete mäso alebo konzumujete produkty pochádzajúce zo zvierat, ktoré dostali infúziu rastových hormónov, ako je xenoestrogén, ktorý patrí do skupiny xenohormónov, zlúčeniny sú zvyčajne umelo vytvorené tak, aby napodobňovali vlastnosti hormónov. To môže v skutočnosti narušiť endokrinnú funkciu a cestu estrogénu do vagíny, takže je náchylná na infekciu.

Alkohol

Nadbytočný alkohol v tele môže dehydratovať váš systém a podobne ako reakcia vo vašich ústach a do určitej miery na koži, aj vaša vagína sa môže dehydratovať, ak pijete príliš veľa alkoholu bez toho, aby ste ho zapili vodou.

„Príliš veľa alkoholu môže tiež ovplyvniť váš sexuálny zážitok, pretože vagína sa pred pohlavným stykom ťažšie ,namaže’ sama,“ dodáva jeden z odborníkov.

Vysokokalorické, mastné potraviny

Rýchle občerstvenie, ako sú obľúbené cheeseburgery a hranolky, môže zhoršiť vaše vaginálne zdravie.

Vysoký obsah tuku – najmä vo vyprážaných jedlách – môže ovplyvniť rovnováhu baktérií vo vagíne a je tiež spojený s vyšším rizikom bakteriálnej vaginózy – infekcia, ktorá môže spôsobiť nepríjemný zápach a nepohodlie.

Biely chlieb/pečivo

Ak potrebujete ďalší dôvod, prečo sa vzdať bieleho chleba a prejsť na celozrnné, tu je:

Rafinované sacharidy môžu spôsobiť rýchly nárast hladiny cukru v krvi, čo môže zvýšiť riziko bakteriálnej vaginózy alebo vzniku kvasinkovej infekcie vnútri vagíny.

Špargľa

Konzumácia špargle môže spôsobiť viac než len zápach moču. Môže to tiež ovplyvniť vaše vaginálne pH, čo môže spôsobiť, že je vagína náchylnejšia na rôzne infekcie.

Káva

Jedna šálka kávy je dobrá pre váš mozog, ale nemusí byť skvelá pre vašu vagínu.

Káva môže negatívne ovplyvniť schopnosť nášho tela bojovať proti baktériám a následne zvýšiť riziko kvasinkovej infekcie.

Steak

Steak má vysoký obsah nasýtených tukov, čo môže viesť k zápalu. A to nie je ideálne pre vaginálne zdravie.

„Zápal negatívne mení schopnosť imunitného systému tela bojovať proti infekciám, čím zvyšuje riziko získania vaginálnych infekcií,“ hovorí Felice Gersh, zakladateľka a riaditeľka Integrative Medical Group of Irvine.

Umelo sladené nápoje

Umelo sladené nápoje poškodzujú črevnú bariéru a zvyšujú riziko presakovania čriev. Netesné črevo uvoľňuje zápalové cytokíny, ktoré môžu dokonca viesť k zvýšenej úzkosti a depresii.

„Existuje spojenie problémov s náladou a vaginálneho zdravia. Problémy s náladou znížia libido, čo môže nepriamo ovplyvniť vaginálne zdravie,“ hovorí Gersh.

Určite ste si teraz položili otázku: „Čo vlastne môžem jesť?“ – odpoveď je, že môžete jesť všetko. Áno, jesť môžete skutočne všetko, avšak nikdy nezabúdajte na to, aký vplyv majú spomenuté potraviny na vaše zdravie, a preto by ste mali obmedziť ich konzumáciu.

Pre viac podobných článkov o zdraví a zdravej strave nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.eatthis.com/worst-foods-vaginal-health/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »