Perličky umožňujúce vaginálny detox: prečo ich lekári neodporúčajú?

Zdieľať článok

Odborníci už dlhé roky nabádajú ľudí k tomu, aby pravidelne relaxovali a voľný čas venovali odpočinku, športu, ale aj kvalitnému kúpeľu. Ide o akýsi detox organizmu, ktorý si každý z nás z času na čas zaslúži. Ale ako má odpočívať ženská vagína, ktorá občas tiež potrebuje odpočinok a starostlivosť v podobe správnej hygieny?

Je to niečo, čo ženám stále dookola hovoria poskytovatelia zdravotnej starostlivosti: Vagína je samočistiaca. Napriek nespočetnému množstvu produktov predávaných na jej čistenie, vagína už robí skvelú prácu sama pri udržiavaní čistoty prostredníctvom prirodzených sekrétov a vlastného špecifického pH. Medzi populárne produkty na intímnu hygienu patria aj vaginálne detoxikačné perly, pred ktorými však lekári varujú. Prečo sú tieto na prvý pohľad neškodné guľôčky také nebezpečné?

Nebezpečenstvo vaginálneho čistenia

Podľa Americkej akadémie pôrodníkov a gynekológov (AGOC) prirodzený estrogén v tele pomáha udržiavať vagínu zdravú. Podporuje tiež prospešné baktérie vo vagíne, ako aj hladinu pH, ktorá chráni vagínu pred infekciami.

Výskum publikovaný v časopise PLoS One zistil, že takmer polovica žien v štúdii uviedla, že v priebehu mesiaca pred štúdiou užívala produkty určené na vaginálnu hygienu. Ich dôvody zahŕňali kontrolu zápachu, starostlivosť o vulvu, prípravu na sex, čistenie po sexe a prevenciu sexuálne prenosných infekcií. Použité produkty zahŕňali sprchovacie prípravky, sexuálne lubrikanty, vazelínu, telové mlieka, oleje a vlhčené obrúsky.

Výskumníci uviedli, že tieto praktiky boli spojené so zraneniami, krvácaním a infekciami. Zdôraznili potrebu vzdelávať ženy o potenciálnych škodách pri používaní týchto typov produktov.

Iný výskum publikovaný v roku 2021 v časopise Nursing Research skúmal použitie vaginálnych produktov používaných na čistenie vagíny alebo zvýšenie sexuálneho potešenia. Výskumníci uviedli, že tieto produkty „môžu byť spojené s nezdravými zmenami vo vaginálnom mikrobióme,“ teda so zmenou prirodzených baktérií prítomných vo vnútri vagíny.

Ako fungujú vaginálne detoxikačné perly

Napriek všetkému sa na trhu stále objavujú nové produkty a postupy, ktoré sľubujú, že budú robiť to, čo už vagína robí prirodzene. Goddess Vaginal Detox Pearls je produkt od Goddess Detox Inc., ktorý sľubuje, ako už názov napovedá, detoxikáciu vašej vagíny.

Podľa webovej stránky spoločnosti sú Goddess Vaginal Detox Pearls v skutočnosti „plne prírodné bylinné vaginálne čapíky, ktoré duchovne pomáhajú ženám znovu sa spojiť so svojou podstatou.“ Na webovej stránke sa v podstate píše, že perly „zmenia váš život“ a ženy v recenziách uvádzajú, že perly používali z rôznych dôvodov, vrátane „detoxikácie“ po rozchode, snahy otehotnieť a zmiernenia kŕčov.

Produkt nie je regulovaný Úradom pre potraviny a liečivá (FDA), takže je ťažké presne vedieť, čo v ňom je. Hlavné zložky perál sú však podľa webovej stránky spoločnosti čisto bylinné – údajne obsahujú až sedem rôznych bylín.

„Toto je veľa botanických ingrediencií,“ povedala Lauren Streicher, profesorka klinického pôrodníctva a gynekológie na Feinberg School of Medicine na Northwestern University. „Myšlienka produktu je taká, že ak je to prírodné a organické, je to zdravé, ale nie vždy je to pravda.

Ak chcete použiť perly Goddess Detox, vložte si jednu do vagíny pomocou aplikátora a nechajte ju tam 24 hodín, ako hovorí návod na webovej stránke. Po odstránení perly vložte druhú perlu a nechajte ju vnútri 48 hodín.

Keď uplynú tieto ďalšie dva dni, odstránite druhú perlu a počkáte ešte tri až päť dní – vtedy dôjde k „procesu čistenia“, v ktorom sa „odumreté vaginálne bunky, hlien, kvasinky, staré krvné zrazeniny“ a ďalšie zložky vypudia z vašej vagíny.

Nie je to ani zďaleka prospešné pre vaginálne zdravie

V najlepšom prípade lekári hovoria, že detoxikácia vašej vagíny je zbytočná. „Vaša vagína je samočistiaca a je úžasne navrhnutá tak, aby nepotrebovala ďalšie pomôcky, ako sú tieto produkty,“ povedala Christine Greves, americká gynekologička.

Nielenže je vaginálny detox zbytočný, ale „myšlienka, že to ženy potrebujú, je urážlivá,“ ako povedala Dr. Streicher. „Toto je ďalší príklad toho, ako niekto využíva skutočnosť, že ženy si myslia, že ich vagína potrebuje nejaký druh liečby,“varuje Dr. Streicher.

Bezpečnostné problémy

Nie je na škodu povedať, že dlhodobé užívanie podobného typu produktov môže spôsobiť skutočné problémy.

Na základe fotografií, ktoré sú dostupné na webovej stránke, poskytnutými ženami, ktoré absolvovali detox, Dr. Streicher povedala, že sa zdá, že tieto perly spôsobujú odlupovanie epitelového tkaniva – alebo vrchnej vrstvy tkaniva – vo vagíne.„To nie je vôbec dobré,“ povedala Dr. Streicher.

Dr. Greves súhlasila a dodala: „To nie je normálne.“ Dr. Greves varovala, že tento druh liečby môže poškodiť vaginálnu sliznicu, čo je sliznica vo vagíne, ktorá ju okrem iného pomáha udržiavať vlhkú. „Ochraňuje nás pred mikróbmi a patogénmi, a teda aj infekciami,“ vysvetlila doktorka Greves. „Ak je táto bariéra ovplyvnená a poškodená, môžu sa stať nežiaduce vecis ktorými budete bojovať po zbytok svojho života.“

Nechajte si poradiť od vášho lekára

Ak máte opakujúci sa problém týkajúci sa vašej vagíny, Dr. Shepherd povedala, že je naozaj najlepšie sa o tom porozprávať so svojím gynekológom. A nech robíte čokoľvek, Dr. Streicher zdôraznila, že je dôležité nekupovať takzvané vaginálne detoxy cez internet.

Držte krok so svojimi pravidelnými návštevami gynekológie. To je najlepší spôsob, ako sa porozprávať o akýchkoľvek obavách, ktoré máte, získať potrebné preventívne testy a prediskutovať svoje zdravotné návyky s niekým, komu môžete dôverovať.

Zaujal vás tento článok? Pre viac podobných článkov o intímnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/vaginal-detox-pearls

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »