Ponižovanie a týranie, ako sexuálna úchylka = masochizmus, sadizmus

Zdieľať článok

Bolesť prežíva každý človek. Zvyčajne nie je cielená a vychádza z našich pocitov a emócií. Poznáme však aj druh bolesti, ktorý získavame alebo podávame zámerne, takú ktorú poznáme pod pojmom masochizmus a sadizmus. Čo však tieto pojmy označujú?

Masochizmus a sadizmus patria do skupiny najrozšírenejších sexuálnych úchyliek na svete. Aj keď tieto pojmy znejú podobne, ich význam je mierne odlišný. V čom sa tieto dva pojmy líšia a čo majú spoločné?

Spoločným znakom je bolesť. Odlišujú sa spôsobom, ktorým je bolesť podávaná – masochizmus sa týka radosti, dobrého pocitu z prežívania bolesti, zatiaľ čo sadizmus znamená užívanie si bolesti, ktorá je spôsobená niekomu inému. Vo všeobecnosti si masochisti a sadisti zachovávajú určitú kontrolu nad situáciou a ukončia správanie pôsobiace bolesť vo chvíli, ako dokážu vážne zraniť seba alebo niekoho iného.

Ako sa prejavuje masochizmus a sadizmus?

Tieto typy podávania bolesti v reálnom živote, sú častokrát opisované ako erotický výprask, šteklenie pôsobiace bolesť či uhryznutie, čo môže na prvý pohľad pôsobiť len ako prejav drsného sexu.

V určitých extrémnych prípadoch môže sadizmus a masochizmus zahŕňať fantázie, sexuálne pudy alebo správanie, ktoré spôsobujú značné starosti alebo aj narušenie sociálnych, pracovných či iných, dôležitých oblastí fungovania, až do takej miery, že ich možno považovať za súčasť duševnej poruchy. Toto je však neobvyklý prípad a psychiatri smerujú k tomu, aby sa sadizmus a masochizmus nepovažoval za poruchu ako samostatná choroba, ale iba za poruchu, ktorá je spojená s inými problémami, ako je napríklad porucha osobnosti.

Sadizmus a masochizmus, v kontexte konsenzuálnych sexuálnych aktivít, nie sú striktne presné pojmy, aspoň v psychologických definíciách. Sadizmus v absolútnom vyjadrení označuje niekoho, koho potešenie zo spôsobovania bolesti nezávisí od súhlasu inej osoby. Pre skutočného sadistu môže znamenať, že nedostatok súhlasu bude nevyhnutnou súčasťou tejto skúsenosti. Podobne je masochista niekto, kto má rád sexuálne fantázie alebo nalieha na to, aby bol bitý, ponižovaný, zväzovaný, mučený alebo inak prinútený trpieť, či už ako posilnenie alebo náhradu sexuálneho potešenia, zvyčajne podľa určitého scenára a vzájomne dohodnutej scény. Títo masochisti si zvyčajne neužívajú bolesť v iných scenároch, ako sú napríklad náhodné úrazy, lekárske zákroky a podobne.

Ako vnímate masochizmus a sadizmus vy? Chceli by ste byť súčasťou takýchto aktivít? Máte skúsenosti s podobnými sexuálnymi činnosťami? So svojim názorom sa môžete podeliť v komentároch.

source: https://www.glamour.com/story/a-to-z-kinks-and-fetishes

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »