Pravda o tom, čo sa stane s vaším telom, ak nemáte sex dlhú dobu

Zdieľať článok

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo sa môže stať s vaším telom, ak ste nemali sex príliš dlhú dobu? Nie? Nevadí! My áno a práve preto sa s vami v tomto článku podelíme o zaujímavé situácie, ktoré sa môžu stať aj vám, ak ste už dlho bez sexu.

Rôzne obdobia života môžu viesť k suchým, nezaujímavým obdobiam vo vašom sexuálnom živote, alebo ste sa možno rozhodli dať si pauzu od sexu. V každom prípade, ak nebudete mať sex dlhší čas, môže to ovplyvniť vaše duševné a fyzické zdravie.

Pravidelný sex súvisí so zdravotnými výhodami, ako je zníženie stresu a zlepšenie zdravia srdca. Špecifické množstvo sexu však nemusí nevyhnutne viesť k šťastnejšiemu alebo zdravšiemu životu. Ľudia, ktorí nemajú sex, tiež nemusia nevyhnutne pociťovať zdravotné problémy.

Môže sa objaviť úzkosť alebo stres

Sex uvoľňuje chemické látky v mozgu, ako je oxytocín a serotonín, ktoré vyvolávajú dobrý pocit. Počas orgazmu vaše telo uvoľňuje oxytocín, známy ako „hormón lásky“ a dáva vám tú euforickú podporu nálady a pocit emocionálneho spojenia. Tento hormón je tiež spojený s nižšími pocitmi stresu alebo úzkosti.

Keď ste nejaký čas nemali sex, vaše telo môže prestať produkovať svoje typické množstvo hormónov na dobrý pocit. To by si mohlo vybrať daň na vašom duševnom zdraví, takže sa budete cítiť viac úzkostlivo alebo v strese.

Tento efekt však nezažije každý, kto prestane so sexom. Iné formy fyzického dotyku – ako je objímanie alebo maznanie – vám tiež dodajú zvýšenie oxytocínu – tieto iné formy intimity nemusia byť sexuálne alebo romantické, aby oxytocín urobil vo vašom tele dobrú vec.

Ak si všimnete, že vaša nálada je ovplyvnená nedostatkom sexu, orgazmus prostredníctvom masturbácie vám tiež môže pomôcť získať ďalší oxytocín a serotonín.

Vagína sa môže zúžiť a stať sa prirodzene suchou

Ľudia v menopauze môžu pociťovať väčšiu suchosť vagíny a zúžený vaginálny kanál, ak prestanú mať sex na dlhú dobu. Počas menopauzy telo produkuje menej estrogénu. To môže spôsobiť, že vaginálne tkanivo bude suché a tenké, známe tiež ako vaginálna atrofia. To, že nebudete mať sex môže zhoršiť vaginálnu atrofiu. Je to preto, že sex pomáha vagíne vytvárať viac vlastnej lubrikácie a presúva krv do pohlavných orgánov, aby pomohla udržať tkanivá vo vnútri vagíny stále pružné.

„Postupom času si ženy po menopauze, ktoré majú znížený prísun estrogénu, môžu všimnúť, že priemer vagíny sa zmenšuje, ak nemajú pohlavný styk,“ dodáva gynekologička Christine Greves. „Ale podľa mojej klinickej skúsenosti sa to zvyčajne stáva až po piatich rokoch bez sexu alebo viac.“

Nemusíte však mať partnerský sex, aby ste pridali viac lubrikácie do vašej vagíny a udržali vaginálne tkanivo zdravé. Masturbácia môže tiež spôsobiť vzrušenie, ktoré vedie k zvýšenej vlhkosti.

Môžete pociťovať akési „abstinenčné“ príznaky

Podľa odborníkov môže obdobie abstinencie znížiť vaše libido. Neexistencia pravidelného sexu môže zastaviť tie spontánne pocity vzrušenia a hormónov, ktoré vyvolávajú túžbu po pohlavnom styku.

Nedostatok sexu však nezmizne z vašej sexuálnej túžby. Akonáhle budete späť v akcii, pravdepodobne začnete cítiť, že vaše libido opäť stúpa. Je to preto, že sex môže začať napĺňať vašu túžbu po ďalšom sexe. Malá štúdia z roku 2014 zistila, že muži a ženy túžia po väčšom množstve sexu už nasledujúci deň po pohlavnom styku.

Môžete túžiť po ľudskom dotyku viac ako kedykoľvek predtým

Pri sexe, priamy dotyk „koža na kožu“ a orgazmus napomáhajú emocionálnemu spojeniu vďaka uvoľňovaniu chemického oxytocínu, ktorý vám prináša dobrý pocit. Bez tohto intímneho kontaktu by ste mohli začať riešiť problém, známy ako túžba po dotyku. Táto reakcia, známa aj ako deprivácia náklonnosti, spôsobuje, že ľudia túžia po náklonnosti prostredníctvom fyzického dotyku kvôli nedostatku kontaktu „koža na kožu“.

Túžba po dotyku však nevzniká len z nedostatku sexu. Ľudia sa môžu cítiť zbavení sexuálnej náklonnosti, ak nemajú žiadny fyzický kontakt so sociálnymi kruhmi, ako sú priatelia a rodinní príslušníci. Ak ste stále schopní uspokojiť niektoré potreby fyzického dotyku prostredníctvom objatí a blízkeho kontaktu s vašimi platonickými vzťahmi, možno sa nebudete cítiť zbavení ľudskej náklonnosti z nedostatku sexu.

Nedostatok dotyku – bez sexu alebo bez fyzického kontaktu – môže tiež spôsobiť, že ochoriete a budete sa cítiť rozrušený. „Kontakt koža na kožu môže znížiť stres a zlepšiť sebaúctu, prípadne dokonca posilniť náš imunitný systém,“hovorí dermatologička Rachel Nazarian. Doktorka Nazarian dodáva, že vaša pokožka interpretuje pozitívny dotyk na zvýšenie hladiny serotonínu, vďaka čomu sa budete s väčšou pravdepodobnosťou cítiť šťastní a zdraví. Bez tohto extra dotyku z nedostatku sexu sa môžete cítiť náladovo a dokonca môžete byť častejšie chorí.

Môže to trvať dlhšie, kým sa vzrušíte, keď budete mať opäť sex

Po prestávke v sexe „môže trvať dlhšie, kým sa vagína dostatočne sama namaže alebo kým sa tkanivá úplne uvoľnia,“zhodujú sa odborníci. Keď máte pravidelný sex, vagína automaticky prejde do režimu vzrušenia. Ale ak ste prerušili svoje sexuálne aktivity, môže to vyžadovať ďalšiu stimuláciu, ktorá pomôže vášmu telu vytvoriť vlastnú lubrikáciu a uvoľniť sa počas sexu.

Vzpriamenie penisu môže trvať aj dlhší čas po prestávke v sexe. Hoci to nie je dokázaná príčina, existuje spojenie medzi menším množstvom sexu a zvýšeným rizikom erektilnej dysfunkcie.

Takže ak ste pripravení obnoviť svoje partnerské sexuálne aktivity, skúste na to ísť pomaly a užite si veľa predohry, ktorá vám pomôže dostať sa do správnej nálady.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »