Čapíky s kyselinou boritou: Prečo ich lekári neodporúčajú používať?

Zdieľať článok

Na liečbu vaginálneho nepohodlia a vaginálneho zápachu existuje množstvo liekov. Čapíky s kyselinou boritou patria do skupiny liečiv, ktoré majú vášmu vaginálnemu nepohodliu zabrániť. Existuje však niekoľko dôvodov, prečo ich lekári neodporúčajú užívať.

Pravdou je, že čapíky s kyselinou boritou už dlho odporúčajú pôrodníci a zdravotníci na pomoc pri liečbe pretrvávajúcich alebo opakujúcich sa vaginálnych problémov, ako sú kvasinkové infekcie a bakteriálna vaginóza. Známi tvorcovia na platforme TikTok nedávno presadzovali myšlienku, že tieto kapsuly sú zázračným liekom, ktorý musíte vyskúšať a ktorý dokáže všetko od zvládania vaginálneho zápachu a nepohodlia cez vyliečenie vaginálnej suchosti až po to, aby ste sa tam dole cítili sviežo celý deň.

Tu je to, čo si o tomto výstrelku sociálnych médií myslia odborníci.

Je táto rada z TikToku skutočne správna?

Odpoveď je definitívne nie. Lekárski experti tvrdia, že neexistuje žiadny dôkaz, že používanie čapíkov s kyselinou boritou pomôže s mnohými stavmi, o ktorých TikTok videá hovoria. Okrem toho by mohli zhoršiť zdravie vašej vagíny. „Bakteriálna flóra vagíny je jemná rovnováha, ktorá prirodzene chráni vagínu,“ hovorí Jen Villavicencio. „Čistenie vagíny akýmkoľvek spôsobom ohrozuje túto rovnováhu a potenciálne zvyšuje riziko vaginálnych infekcií a poranenia vagíny. Ak bojujete s vaginálnym problémom, poraďte sa s vašim lekárom.“

Nezvyčajné vaginálne príznaky, ktoré si vyžadujú lekársku starostlivosť

„Ak pociťujete nezvyčajné vaginálne príznaky, ako je svrbenie, zvýšený výtok alebo nový, doteraz nepoznaný zápach, požiadajte o radu svojho lekára, ktorý dokáže vhodne diagnostikovať problém a odporučiť správnu liečbu. Na bežnú vaginálnu hygienu odporúčame používať iba vodu alebo neparfumované mydlá, a to len na vonkajšie použitie,“ dodáva Villavicencio.

Diagnóza a liečba sú kľúčové. Neliečené niektoré vaginálne infekcie s príznakmi zápachu alebo svrbenia môžu viesť k vážnym problémom vrátane zápalového ochorenia panvy alebo neplodnosti.

Čo sú to čapíky s kyselinou boritou?

Populárne videá a tvrdenia na TikToku môžu byť nové, ale čapíky kyseliny boritej existujú už desaťročia. Kyselina boritá je biely prášok získaný z prvku bóru. Má protiplesňové, antibakteriálne a antivírusové vlastnosti a možno ho nájsť aj v čistiacich prostriedkoch pre domácnosť, insekticídoch a odstraňovačoch škvŕn z bielizne. Je bezpečný vo vagíne ako bakteriálna alebo antimykotická liečba, ale môže byť toxický, keď sa užíva perorálne, preto by sa nikdy nemal užívať ústami, teda neprehĺtať.

Prečo ľudia vyhľadávajú tento typ liečiva? Odpoveď je jednoduchá. Kyselina boritá je lacná a umožňuje užívateľovi liečiť sa bez návštevy lekára alebo predpisu.

Čo môžu čapíky s kyselinou boritou liečiť bezpečne?

Čapíky kyseliny boritej nie sú pre vagínu nezdravé, ak sa používajú podľa pokynov pre príslušný diagnostikovaný stav.

Môže sa vyskytnúť mnoho rôznych typov vaginálnych infekcií; čapíky môžu pomôcť zmierniť príznaky svrbenia a pálenia pri infekciách spôsobených menej bežnými kmeňmi húb.

Možno najdôležitejšie je, že čapíky s kyselinou boritou nemusia pomôcť zmierniť príznaky tak dobre alebo tak rýchlo ako predpísaná liečba.

Odporúčania na používanie čapíkov s kyselinou boritou

Tehotné ženy by za žiadnych okolností nemali používať čapíky s kyselinou boritou. Pred použitím kyseliny boritej sa poraďte so svojím lekárom, ak máte niektorý z nasledujúcich stavov:

  • Diabetes
  • Časté infekcie
  • HIV/AIDS
  • Problémy s imunitným systémom
  • Nezvyčajná alebo alergická reakcia na kyselinu boritú, iné lieky, potraviny, farbivá alebo konzervačné látky

Máte obavy z vaginálnych symptómov alebo vášho vaginálneho zdravia?

Ak pociťujete príznaky svrbenia alebo pálenia, ktoré môžu byť príznakom kvasinkovej infekcie alebo bakteriálnej vaginózy, dohodnite si osobné stretnutie so svojím obvodným lekárom alebo iným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Riziká lekárskych dezinformácií a výhody spoľahlivých zdrojov

TikTok môže byť návykový, ale jeho videá nenahrádzajú správnu lekársku, teda odbornú radu – a môžu sa dokonca ukázať ako úplne nebezpečné. „Šírenie lekárskych dezinformácií, mýtov a omylov je pre pacientov nesmierne škodlivé,“hovorí lekár Christopher M. Zahn. „Ľudia, ktorí hľadajú informácie o svojom zdravotnom stave online, by sa mali odvolávať iba na spoľahlivé a renomované zdroje.“

„To, že sú informácie online alebo na sociálnych sieťach, neznamená, že sú pravdivé alebo založené na akýchkoľvek spoľahlivých lekárskych dôkazoch. Je smutnou realitou, že niektorí ľudia zámerne šíria nepravdivé informácie alebo sa jednoducho rozhodnú zdieľať nepreukázané lekárske tvrdenia bez toho, aby si ich potvrdili.“

Zaujal vás tento článok? Pre viac informácií z oblasti sexuálneho zdravia nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.everydayhealth.com/sexual-health/boric-acid-suppositories-doctors-advise-against-use-for-vaginal-odor/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »