Ochlpenie na intímnych miestach? Toto sú jeho hlavné benefity

Zdieľať článok

Má ich každá z nás. Avšak zatiaľ čo niektoré ženy si ich nechávajú odstraňovať, iné s nimi pyšne žijú. Reč je o ochlpení v oblastí intímnych partií. Či už si ich tam dole nechávate alebo nie, v tomto článku sa dozviete, aké sú ich hlavné benefity.

Neoficiálne povedané, zdá sa, že dámske ochlpenie sa vracia späť do módy – a môže to byť preto, že stále viac žien objavuje prekvapivé zdravotné výhody ochlpenia v intímnych oblastiach.

„Zo zdravotného hľadiska môže odstraňovanie ochlpenia viesť k podráždeniu vlasového folikulu a otvoreným ranám alebo zárezom, čo môže zvýšiť riziko prenosu pohlavne prenosných infekcií,“ povedala Maureen Whelihan, známa americká gynekologička.

Aj keď nie je jasné, či menej chlpov znamená vyššie riziko pohlavne prenosných chorôb, štúdia publikovaná v roku 2017 v Sexually Transmitted Infections zistila, že odstraňovanie ochlpenia bolo spojené so zvýšeným prenosom herpesu a HPV infekcie.

Zvýšenie alebo zníženie sebavedomia?

Voľby odstraňovania ochlpenia môžu mať vplyv na spokojnosť vo vzťahu a sexuálnu spokojnosť oboch partnerov.

Výskumná štúdia publikovaná v roku 2019 v časopise The Journal of Sexual Medicine zistila, že sexuálna a partnerská spokojnosť mužov korelovala s tým, do akej miery boli praktiky odstraňovania ochlpenia ich partnerky v súlade s očakávaniami mužov. U žien sexuálna a vzťahová spokojnosť korelovala s tým, či splnili partnerove očakávania a ženy používali odstraňovanie ochlpenia ako spôsob, ako zvýšiť pocit ženskosti.

Niektoré ženy však ani zďaleka neberú ohľad na partnerov názor.

„Vždy som si nechávala svoje ochlpenie, pretože sa mi nikdy nepáčilo, ako moja vagína vyzerala bez chĺpkov. Roky som sa za to hanbila, najmä v puberte a na začiatku 20. rokov, keď sa mi zdalo, že všetky mladé ženy okolo mňa nemajú tam dole ani jediný chĺpok. Podľa mojich preferencií som vedela, že v spálni som oveľa sebavedomejšia, ako keby som sa holila. Tiež som sa naučila, že ak sa to partnerovi nepáči, nie je pre mňa správnym partnerom.“ – Denisa, 26

Vyhnete sa bolestivým a neatraktívne zarasteným intímnym partiám

Štúdia publikovaná v roku 2014 v American Journal of Obstetrics and Gynecology uvádza, že zo žien, ktoré si niekedy odstránili ochlpenie, sa u 60 % vyskytli komplikácie. Najčastejšími komplikáciami pri odstraňovaní ochlpenia boli odreniny a zarastené, pevné chĺpky.

„Prečo som za to, aby sa ženy neholili? Pretože chĺpky sú prirodzené. A hlavne, nemusím sa báť, že opäť narastú, keď sa neholím alebo nevoskujem. Keď som to robila a holila si chĺpky, musela som siahnuť po kréme na odstraňovanie chĺpkov a následne vyhľadať prípravok, ktorý by upokojil moju podráždenú pokožku. Tak som sa nakoniec rozhodla chĺpky nechať tak. Som rada, že je veľa ľudí a potenciálnych partnerov, ktorí ocenia prirodzené ochlpenie a myslia si, že je to sexy.“ – Elena, 32

Pocit sily a ženskosti

Ženy majú rôzne názory na holenie. Výskumná štúdia publikovaná v roku 2015 v časopise The Journal of Sexual Medicine našla množstvo dôvodov, vrátane pocitov čistoty, pohodlia a sexepílu.

„Vďaka svojmu ochlpeniu sa cítim silná a ženská a 100 % sexy. Pre mňa je to všetko o tom, aby som sa cítila sebavedome a pozitívne v mojom prirodzenom stave. Prijmite aj vy svoj prirodzený vzhľad tela.“ – Martina, 24

Uzdravenie od popraskanej, hrboľatej a nepeknej pokožky

Svrbenie je častým vedľajším účinkom holenia ochlpenia. V skutočnosti štúdia The Journal of Sexual Medicine zistila, že svrbenie hlásilo až 80 % ľudí, ktorí si upravovali ochlpenie na intímnych miestach. A výskumná štúdia z roku 2016 publikovaná v Journal of Cosmetic Dermatology uvádza, že odstraňovanie ochlpenia na ohanbí môže spôsobiť poranenia kože, vrátane vážnych zranení, ktoré si vyžadujú urgentný lekársky zásah.

„Môj bývalý priateľ sa vyjadril, že uprednostňuje ochlpenie, a tak som sa prestala holiť, aby som zistila, či sa mi to páči tiež. Začala som s odstraňovaním ochlpenia hneď, ako sa mi začalo objavovať, takže som sa nikdy nevidela s chĺpkami. Ukázalo sa, že sa mi to páči! Nulové podráždenie, žiadne rezné rany od žiletky.“ – Alžbeta, 25

Odstránenie ochlpenia a vaginálne podráždenie

Výskum publikovaný v roku 2017 v časopise Obstetrics and Gynecology zistil, že holenie ochlpenia je spojené so zápalom, najmä pri použití holiaceho strojčeka. V skutočnosti vedci zistili, že holenie môže zvýšiť riziko dysplázie, teda rôznych kožných zmien.

A výskum z Journal of Cosmetic Dermatology hlásil zranenia spôsobené chemickými formami odstraňovania ochlpenia.

„Krémy a domáce depilačné súpravy mi spôsobili popraskanie kože a holenie mi zanechalo bolestivé hrčky v oblasti ohanbia. Profesionálne voskovanie bolo nielen drahé a časovo náročné, ale aj bolelo. Po 15 alebo 20 rokoch som sa rozhodla konečne počúvať svoje telo. Môžem nosiť sexy čipkovanú spodnú bielizeň bez toho, aby som sa musel vysporiadať s podráždením, pretože moje chĺpky ma chránia pred nepríjemným odieraním.“ – Alexandra, 35 rokov

Úspora času

Pri rozhodovaní o odstránení ochlpenia sa berie do úvahy aj čas a praktickosť. Okrem času stráveného holením musia ženy tráviť čas aj nákupom produktov a mnohé musia riešiť problémy so zvládaním komplikácií.

„Jedného dňa som bola v sprche a používala som žiletku na intímnych partiách a pomyslela som si: Koľko času by som mohla ušetriť, keby som sa prestala tam dole upravovať? Neholenie bolo spočiatku experimentom: ušetrite si 10 minút dvakrát až trikrát za týždeň. Ale čím dlhší čas prešiel, tým viac mi rástli chĺpky a nakoniec som si ten vzhľad užívala. Tým, že sa neholím, ušetrím 20 minút týždenne, čo je takmer sedem hodín ročne.“ – Karolína, 27

Aký vzhľad preferujete vy? Bez chĺpkov alebo s nimi?

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/gray-pubic-hair-causes

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »