8 mýtov o potratoch a potratových tabletkách

Zdieľať článok

Téma potratov sa stala v poslednej dobe jednou z tých, o ktorých sa veľa hovorí. Avšak rovnako ako pri Covide či vojne na Ukrajine, aj o potratoch kolujú rôzne typy mýtov, ktorým verí stále viac a viac ľudí. Preto sa s vami v tomto článku podelíme o 8 hoaxov, ktorým verejnosť verí.

Od roku 2020 je podľa Guttmacherovho inštitútu najbežnejším spôsobom ukončenia tehotenstva v Spojených štátoch ukončenie liekmi, nie chirurgickým zákrokom. Tento trend sa ďalej zrýchlil od pandémie COVID-19 a počty obmedzení týkajúcich sa potratov v mnohých štátoch rastú.

Tento proces, známy ako medikamentózny potrat, lekársky potrat alebo potratová pilulka, zvyčajne zahŕňa kombináciu dvoch liekov. Mifepriston, ktorý v roku 2000 schválil americký Úrad pre potraviny a liečivá, teda FDA, zastavuje rast a replikáciu tehotenských buniek. Po tejto tabletke nasleduje o jeden alebo dva dni neskôr Misoprostol, liek, ktorý spôsobuje silné kŕče, ktoré vypudzujú tkanivo z maternice von.

Medikamentózne potraty „sú mimoriadne bezpečné a účinné,“ hovorí Elisa Wells, spoluzakladateľka webovej stránky s informáciami o potratoch Plan C.

Ale mýty a mylné predstavy o medikamentóznych potratoch sú rozšírené v celej našej spoločnosti, nielen v US.

Tu je osem nesprávnych presvedčení o potratovej pilulke a presné fakty, ktoré by mal vedieť každý.

Mýtus 1: Na prerušenie tehotenstva je potrebný chirurgický zákrok

Keď premýšľame o potrate, mnohí z nás si predstavia „chirurgický“ alebo procedurálny potrat, ktorý sa vykonáva v sterilnom klinickom prostredí.

Chirurgický potrat podľa MedlinePlus vo všeobecnosti zahŕňa rozšírenie otvoru maternice, známeho ako krčka maternice, a použitie odsávania na odstránenie plodu a iného tkaniva súvisiaceho s tehotenstvom. Sedatívne lieky sa často používajú na to, aby pomohli človeku relaxovať počas procedúry. Po zákroku sa môžu podať lieky na kontrakciu maternice a zastavenie krvácania spolu s antibiotikom na zníženie rizika infekcie.

Podľa Guttmacherovho inštitútu to bola kedysi najpopulárnejšia metóda potratov, ale v roku 2020 medikamentózne potraty po prvýkrát prekonali chirurgické zákroky. To predstavuje významný nárast v porovnaní s predchádzajúcim výskumom skupiny žien, keď v roku 2017 predstavovali lekárske, teda chirurgické potraty 39 percent.

Mýtus 2: Medikamentózne potraty nie sú super účinné

Medikamentózny potrat sa počas dvoch desaťročí používania ukázal ako mimoriadne účinný a zároveň bezpečný. Keď Národná akadémia vied, inžinierstva a medicíny vykonala komplexný prehľad vedy o potratovej starostlivosti, odborníci dospeli k záveru, že medikamentózne potraty účinne ukončujú skoré tehotenstvá s extrémne nízkou mierou závažných komplikácií.

Podľa Planned Parenthood sú tabletky najúčinnejšie, keď sa užívajú v 8. týždni tehotenstva alebo skôr. Medikamentózny potrat však stále funguje u viac ako 90 percent žien, ktoré sú tehotné 9 až 10 týždňov, a asi u 87 percent tehotných žien do 11. týždňa.

Aj keď je to v týchto neskorších týždňoch prvého trimestra menej účinné, ľudia môžu dostať ďalšiu tabletku a potom je potrat takmer vždy dokončený, dodávajú hovorcovia organizácie Planned Parenthood.

Mýtus 3: Medikamentózne potraty sa tiež nazývajú „plán B“

Mnoho ľudí si mýli potratovú pilulku s iným liekom známym ako plán B.

Plán B je to, čo je známe ako núdzová antikoncepcia. Tento liek sa užíva krátko po nechránenom pohlavnom styku, aby ste zabránili otehotneniu.

„Plán B je možné použiť do 72 hodín od sexu,“ hovorí Sherry Ross, gynekologička a spisovateľka. „Je to však  najúčinnejšie, keď sa užíva do 24 hodín po sexe,“ poznamenáva.

Naproti tomu potratové pilulky fungujú úplne iným mechanizmom, skôr inhibujú rast tehotenského tkaniva než odďaľujú ovuláciu. Pričom jeden liek zabráni otehotneniu a druhý ho ukončí.

Mýtus 4: Ak chcete získať potratové tabletky, musíte navštíviť lekára v jeho ordinácii alebo na klinike

V skutočnosti možno nebudete musieť.

Lekár nemusí byť nevyhnutne zapojený do tohto procesu. Mnohé štáty umožňujú nelekárskym zdravotníckym pracovníkom, ako sú asistenti lekárov a pokročilé praktické sestry, predpisovať pilulky. Niektoré štáty však majú zákony vyžadujúce, aby osoba, ktorá podáva lieky na potrat, bola licencovaným lekárom.

Mýtus 5: Potratové pilulky je potrebné použiť v ordinácii lekára alebo na klinike

Ženy, ktoré dostanú potratové tabletky po konzultácii s lekárom alebo si ich objednajú online, užívajú tabletky v pohodlí svojho domova.

Dokonca aj ženy, ktoré idú na kliniku kvôli medikamentóznemu potratu, zvyčajne užívajú tabletky doma. Môžu si vziať prvú pilulku, mifepriston, v lekárskom prostredí a druhý liek si vziať so sebou domov, aby si ho vzali neskôr.

Pretože to chvíľu trvá, kým budú lieky účinné, lekársky potrat sa takmer vždy dokončí v dome danej osoby alebo na inom pohodlnom mieste.

Mýtus 6: Ak chcete získať potratové tabletky, musíte mať recept

Kedysi to tak bolo, ale už to tak nie je.

Po dlhú dobu bol mifepriston regulovaný špeciálnym ustanovením Úradu pre potraviny a liečivá, ktoré vyžadovalo, aby sa podával na klinike, v nemocnici alebo pod priamym dohľadom certifikovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

To znemožnilo jeho doručenie poštou alebo jeho dostupnosť v maloobchodných lekárňach.

Počas pandémie však FDA zmenila toto ustanovenie. Od decembra 2021 je nové ustanovenie trvalé.

Hoci FDA varuje ľudí, aby si nekupovali lieky cez internet, „pretože obídete dôležité bezpečnostné opatrenia určené na ochranu vášho zdravia, mnohí odborníci na zdravie tvrdia, že nákup z renomovaných stránok je v poriadku.

Rast online lekární umožňuje väčšiemu počtu žien „samoriadiť“ svoje potraty, hovorí Wells. Jednoducho si objednajú potratové tabletky priamo z určitých webových stránok bez toho, aby im ich poskytovateľ zdravotnej starostlivosti predpísal.

Mýtus 7: Medikamentózne potraty nie sú kryté poistením

Podľa organizácie Planned Parenthood mnohé plány zdravotného poistenia v skutočnosti pokrývajú potraty, vďaka čomu je tento postup bezplatný alebo lacný pre ženy s týmto poistením. V každom prípade je lepšie sa informovať priamo na pobočne poskytovateľa poistenia.

Ak vaše poistenie nepokryje náklady na lekársky potrat, ktorý môže predstavovať stovky dolárov, stále môžete získať pomoc. Množstvo organizácií ponúka finančné prostriedky na pomoc pri platení za potraty.

Mýtus 8: Ak interrupcia nie je vo vašom štáte legálna, nemôžete podstúpiť lekársky potrat

Medikamentózne potraty sú vždy legálne v štátoch, ktoré interrupcie nezakázali ani prísne neobmedzili.

V štátoch, ktoré majú prísne obmedzenia týkajúce sa potratov, môže byť určenie, či je lekársky potrat legálny, zložité.

Podľa Guttmacherovho inštitútu sa úplný zákaz medikamentózneho potratu ukázal ako protiústavný.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.everydayhealth.com/sexual-health/myths-about-medication-abortion-and-abortion-pills/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »