Tu je všetko to, čo by ste mali vedieť o vzťahovej anarchii

Zdieľať článok

Čo vám napadne ako prvé, keď sa povie slovo „anarchia“? Možno vám napadne človek s výraznými čiernymi linkami, ktorý miluje punk alebo rock a zároveň sa nehlási k žiadnemu typu hierarchie alebo pravidiel. Vzťahová anarchia nie je úplne vzdialená od tejto definície. Je to vlastne úplne iný prístup k vzťahom a nemonogamii, zámerne voľne definovaný, aby si ho anarchisti vo vzťahu mohli definovať sami.

Čo je vzťahová anarchia?

Anarchia vzťahov, ktorú vytvorila a zadefinovala Andie Nordgren v krátkej brožúre v roku 2006, je vzťahový štýl, v ktorom neexistujú žiadne iné pravidlá alebo očakávania než tie, o ktorých rozhodujú ľudia vo vzťahu.

„Vzťahová anarchia je filozofiou, v ktorej ľudia sledujú svoje vlastné základné hodnoty, aby vytvorili individualizované vzťahy a aby sa nespoliehali na typické sociálne normy,“ hovorí jeden z odborníkov. „Ľudia, ktorí prijímajú tento prístup k vzťahom, majú tendenciu oceňovať autonómiu a nehierarchické vzťahové praktiky.“

Pôvodný manifest anarchie spoločnosti Nordgren obsahuje deväť zásad, ktoré načrtávajú hodnoty anarchie vo vzťahoch, pričom všetky majú byť prispôsobené ľuďom, ktorí ju praktizujú. Tieto princípy zahŕňajú veci ako „láska“ a „rešpekt“, ktoré hovoria, že vaše city k niekomu alebo história s niekým vás neoprávňujú ovládať ich alebo ich činy, a „dôvera je dôležitá“, ktorá hovorí, že namiesto toho, aby ste potrebovali akési slovné potvrdenie od vášho partnera, aby ste cítili istotu o tom, aké city k vám prechováva, mali by ste sami vedieť vyvodiť plnohodnotný záver o tom, ako to v skutočnosti je.

Jedným z veľkých princípov vzťahovej anarchie je zbavenie sa akéhokoľvek typu hierarchie, známej ako presvedčenie, že romantický vzťah by nemal byť dôležitejší ako akýkoľvek iný typ vzťahu„Je založená na myšlienke, že láska je hojná a nie je to obmedzený zdroj, ktorý treba starostlivo rozdeľovať ľuďom okolo vás,“ hovorí známa sexuálna a vzťahová terapeutka.

Kto by mal praktizovať vzťahovú anarchiu?

Rovnako ako u všetkých typov nemonogamie, anarchia vo vzťahoch nie je pre každého a vyžaduje si veľa času, úsilia, trpezlivosti a komunikácie.

„Okrem toho si vzťahová anarchia vyžaduje zručnosti, ktoré sú skutočne zásadné pre každý zdravý vzťah alebo vzťahy, ale často vo vzťahoch chýbajú – dobré komunikačné zručnosti, uvedomenie si vlastných potrieb a túžob a zdravé hranice,“hovorí jeden z odborníkov.

A keďže vzťahová anarchia môže zahŕňať niekoľko ďalších partnerov, anarchisti by mali byť „schopní prepracovať sa cez problémy súvisiace so žiarlivosťou,“ hovorí Kristen Lilla, certifikovaná sexuálna terapeutka a spisovateľka.

„Ľudia, ktorí sa zapájajú do vzťahovej anarchie, odmietajú spoločenské štandardy toho, aké by vzťahy mali byť, takže im to funguje, pretože sa zapájajú do vzťahov, ktoré im fungujú, a nie do vzťahov, ktoré fungujú preto, že im iní hovorili, ako by to malo fungovať.“

Prečo je komunikácia nesmierne kľúčová vo vzťahovej anarchii?

Popravde, komunikácia je kľúčová v každom vzťahu, bez ohľadu na to, ako vyzerá. Ale pretože vzťahová anarchia je o vytváraní vzťahu, ktorý pre vás funguje a vytvárate ho úplne od nuly, všetky strany musia byť ochotné vyjadriť svoje potreby, hranice a očakávania. So zvyšujúcim sa počtom zapojených ľudí rastie aj potreba jasnej a zdravej komunikácie.

„Hovoril som s tisíckami ľudí o ich vzťahoch a môžem s istotou povedať, že schopnosť dobre komunikovať s partnerom alebo partnermi je vo vzťahoch najdôležitejšia,“ hovorí známy doktor Schuster.

Komunikácia s ľuďmi mimo vášho vzťahu môže byť tiež dôležitá, ak budete niekedy cítiť potrebu vysvetliť váš vzťah tým, ktorí mu nemusia rozumieť. Pamätajte však, že možno idete proti spoločenskému vnímaniu toho, čo sa považuje za vhodné pri budovaní vzťahu, ktorý chcete.

Kde by ste mali začať, ak chcete praktizovať vzťahovú anarchiu?

Každý, kto je zvedavý na vzťahovú anarchiu, je schopný ju praktizovať, ak cíti, že má na to schopnosti a vlastnosti, ktoré sme už spomínali. Ale ak ste už vo vzťahu a máte záujem posunúť sa smerom k vzťahovej anarchii, je potrebné mať na mysli dôležitú vec – je potrebné KOMUNIKOVAŤ. Opustiť všetky očakávania týkajúce sa vzťahu a začať od nuly môže byť zložité a bude si to vyžadovať veľa komunikácie.

Ako chcete, aby váš vzťah vyzeral? Aké sú vaše očakávania? Chcete byť monogamný alebo nemonogamný? Chcete mať otvorený vzťah? Chcete spolu bývať? Jedného dňa sa chcete vydať? Mať deti? To všetko sú veci, na ktoré treba myslieť, a vaše odpovede sa môžu vyvíjať, ako sa budete pohybovať vo vašom vzťahu. „Páry by mali očakávať, že sa vzťah zmení,“ dodáva jeden z odborníkov.

Čo robiť, aby vzťahová anarchia vo vzťahu fungovala?

Vzťahová anarchia môže byť neuveriteľne náročný štýl na prijatie, najmä ak ste vždy boli v tradične monogamných vzťahoch. Ak je to výrazne ťažšie ako ste očakávali, buďte trpezliví so sebou a so svojím partnerom alebo partnermi.

„Urobte si chvíľku na zváženie, s čím zápasíte a prečo,“ zhodujú sa odborníci. „Skúšať niečo nové môže byť ťažké, dajte si čas naučiť sa naslúchať viac a prispôsobiť sa ostatným partnerom vo vzťahu.“

Ak ste vy a vaši partneri odhodlaní zabezpečiť, aby vzťahová anarchia fungovala, vzájomná podpora je nevyhnutná, ale hľadanie podpory mimo vzťahu môže byť tiež veľmi prospešné. 

Zaujal vás tento článok? Nezabudnite nás sledovať aj naďalej, aby vám žiaden ďalší článok neunikol.

Source: https://www.cosmopolitan.com/sexopedia/a37973461/relationship-anarchy/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »