Výskum sexuálnych fetišov ukazuje, že erotická túžba má len málo hraníc

Zdieľať článok

Topánky či oblečenie, erotické hračky, ale aj kardiostimulátory – toto všetko môžu byť predmety vyvolávajúce sexuálne vzrušenie. Akademici z celého sveta si preto dali za povinnosť študovať neustále sa rozširujúci katalóg vecí, ktoré vzrušujú ľudí.

28. októbra 2004 sme my, ľudia urobili obrovský krok smerom ku katalogizácii všetkých našich sexuálnych fetišov. Taliansky a švédsky výskumný tím vedený Claudiou Scorolli z Univerzity v Bologni stiahol údaje zo stoviek online diskusných skupín o fetišoch, ktorými trpia ľudia po celom svete a ďalšie tri roky strávil analyzovaním ich úlovku. Potom publikovali štúdiu v International Journal of Impotence Research: Relative Prevalence of Different Fetishes.

Veľa fetišov sa týka častí tela, odhaľuje katalóg. V zozname vedú nohy a prsty na nohách, za nimi v poradí nasledujú telesné tekutiny ako krv, moč a podobne, potom veľkosť tela, či už ide o štíhlu, statnú, nízku či vysokú postavu. Prekvapivou časťou tela, ktorá sa v zozname nachádza, je hlava a vlasy. Najmenej vyhľadávanými kúskami fetišistov sú nechty, nos, uši, krk a v neposlednom rade telesný pach.

Ďalšie zdokumentované fetiše sa sústreďujú na predmety spojené s telom. Najpopulárnejšie sú pančuchy, sukne, obuv a spodná bielizeň. V zozname sa nakoniec objavili aj ďalšie predmety, napríklad niektorí ľudia eroticky túžia po plienkach, načúvacích pomôckach, katétroch a napokon aj po kardiostimulátoroch. Len dvaja ľudia z celého výskumu majú sexuálnu preferenciu pre kardiostimulátory.

Psychiatri robia tiež tento druh výskumu. Profesionálna „biblia“ liečiteľných a účtovateľných stavov, Diagnostický a štatistický manuál duševných porúch (DSM), musí byť neustále aktualizovaná.

Parafília je slovo, ktoré niektorí psychiatri považujú za fascinujúce. Znamená to zážitok intenzívneho sexuálneho vzrušenia pre atypické predmety, situácie alebo jednotlivcov. Za starých čias to ľudia nazývali „sexuálna perverzia“ alebo „sexuálna deviácia“. 

Na svete je 7 miliárd ľudí, pričom každého z nich sexuálne priťahuje niečo iné. Odborníci sa preto musia vždy plne snažiť, aby odhalili takmer každý fetiš, ktorý ešte v zozname nefiguruje.

Source: https://www.theguardian.com/education/2015/jul/14/sexual-fetish-research-erotic-desire-body

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »