11 typov kondómov: ktorý je pre vás ten pravý?

Zdieľať článok

Kondóm – ochrana, ktorú používame počas sexu, ktorá má zabrániť nechcenému tehotenstvu, ale aj prenosu pohlavných chorôb. Poznáme však niekoľko druhov kondómov. Latexový kondóm? Kondóm z jahňacej kože? Ochutené kondómy? Nakupovanie kondómov môže byť zdrvujúce pre toľko rôznych možností. Tu je náš sprievodca nákupom kondómov, ktorý vám pomôže vybrať ten najlepší kondóm práve pre vás. 

Kondómy majú rôzne tvary, farby, ale aj veľkosti, vďaka čomu môže byť výber mätúci. 

„Najlepší kondóm na trhu pre vás je ten, ktorý používate pravidelne,“ hovorí Lauren Streicher, klinická profesorka pôrodníctva a gynekológie na Feinberg School of Medicine na Northwestern University.

Je to preto, že kedykoľvek dôjde ku kontaktu „koža na kožu“ počas sexu – či už je to orálny, genitálny, análny alebo akýkoľvek iný sex – existuje riziko šírenia sexuálne prenosných infekcií. Dokonca aj sexuálne hračky, ako sú dildá, môžu šíriť pohlavne prenosné choroby, ak ich partneri zdieľajú. Preto by ste mali používať kondómy takmer pri každom sexuálnom styku. Navyše, ak sa používajú správne, sú 98 % účinné pri prevencii tehotenstva.

Takže namiesto toho, aby ste sa stresovali pre kondóm, ktorý si vyberiete, zamerajte sa na to, čo by vám a partnerovi mohlo byť príjemné. 

Latexové kondómy

Štandardné latexové kondómy sú najbežnejším typom kondómov a spoľahlivou voľbou na prevenciu tehotenstva a pohlavne prenosných chorôb. Je to preto, že latex je neporézny materiál, ktorý sa ľahko a lacno vyrába – vyhnite sa používaniu lubrikantov na báze oleja, ako je pleťová voda či vazelína, ktoré môžu rozkladať latex, čím sú tieto kondómy menej účinné. Preto je najlepšie zvoliť pri tomto type produktu lubrikant na vodnej alebo silikónovej báze.

Okrem toho, ak po použití jedného z nich spozorujete svrbenie, začervenanie alebo vyrážku, požiadajte svojho lekára, aby vás otestoval na alergiu na latex. „Podráždenie môže byť spôsobené aj inými faktormi, ako je lubrikant alebo nadmerná suchosť,“ hovorí Angela Chaudhari, docentka pôrodníctva a gynekológie na Feinberg School of Medicine na Northwestern University.

Nelatexové kondómy

Ak máte alergiu na latex, stále máte veľa možností, ako sú kondómy vyrobené z polyuretánu, polyizoprénu, nitrilu alebo jahňacej kože. Nevyberajte si však kondómy bez latexu, ak vy alebo váš partner nie ste alergickí. Je to preto, že nelatexové kondómy sa s väčšou pravdepodobnosťou môžu poškodiť, čím sa zníži ich účinnosť.

Ženské kondómy

Na rozdiel od vonkajších kondómov sa ženské kondómy – niekedy nazývané vnútorné kondómy – vkladajú do vagíny.

Pri správnom používaní sú 95 % účinné pri prevencii tehotenstva a pohlavne prenosných chorôb. Keďže sa však ťažšie zavádzajú, vnútorné kondómy sú v praxi účinné len na približne 79 %. Preto ich doktorka Chaudhari odporúča kombinovať s inou formou antikoncepcie, ako je tabletka alebo vnútromaternicové teliesko.

Veľkou výhodou týchto kondómov je, že ženám poskytujú väčšiu kontrolu nad ich sexuálnym zdravím. Navyše si ich môžete vložiť do vagíny až osem hodín pred sexom, aby ste sa pred sexom nemuseli zdržiavať nasadením si kondómu. Len sa uistite, že ich nepoužívate spolu s vonkajšími kondómami – zvyšuje sa tým riziko prasknutia u oboch.

Kondómy z jahňacej kože

Kondómy z jahňacej kože sa vyrábajú z výstelky zvieracích čriev. Aj keď materiál môže pôsobiť prirodzenejšie alebo zvýšiť citlivosť počas sexu, je tiež oveľa poréznejší. V skutočnosti sú otvory v jahňacej koži dostatočne veľké, takže niektoré vírusy, ako je HIV alebo herpes, môžu prejsť priamo ďalej. Preto podľa doktorky Chaudhari nechránia pred pohlavne prenosnými chorobami a sú oveľa menej účinné pri prevencii tehotenstva. Takže pokiaľ nie sú jediným prítomným kondómom, ktorý máte po ruke, je najlepšie tieto produkty preskočiť.

Ochutené kondómy

Ochutené kondómy sú jednoduchým spôsobom, ako pridať do spálne kúsok niečoho nového, najmä ak vám alebo partnerovi pri orálnom sexe vadí chuť latexu. Navyše sú rovnako účinné ako staré dobré latexové kondómy, pretože sú v podstate rovnaké – tieto sú len pokryté chutným povlakom. Ochutené kondómy sú tiež bezpečné pre vaginálny sex, ale ak spozorujete akékoľvek podráždenie v oblasti genitálií, nabudúce prejdite na iný typ kondómu.

Kondómy svietiace v tme

Sú zvyčajne vyrobené z latexu, sú teda rovnako účinné ako váš priemerný kondóm. Všetko závisí od osobných preferencií; nie je to otázka bezpečnosti, ako hovorí Dr. Streicher. 

Vrúbkované kondómy

Ak si prezeráte uličku kondómov, možno uvidíte, že niektoré škatuľky kondómov tvrdia, že zvyšujú „potešenie ženy“ vďaka svojmu jedinečnému dizajnu a tvaru. Častejšie to znamená, že ich plášte sú rebrované, teda vrúbkované, čo znamená, že majú na vonkajšej strane dodatočnú textúru.

Umiestnenie týchto rebier je navrhnuté tak, aby pridalo stimuláciu a v závislosti od ich umiestnenia to môže byť príjemné pre oboch partnerov.

Spermicídne kondómy

Niektoré kondómy obsahujú spermicíd, chemickú látku, ktorá imobilizuje a ničí spermie. Samotná látka je 70 % až 80 % účinná pri prevencii tehotenstva. Avšak v kombinácii s bariérovou metódou – ako je kondóm – táto účinnosť vyskočí na 97 %; to je v skutočnosti nižšie percento ako pri nespermicídnych kondómoch, pretože spermicíd môže poškodiť latex.

Navyše, chemikália môže spôsobiť podráždenie alebo alergickú reakciu, takže je pravdepodobne najlepšie držať sa kondómov bez spermicídov.

Tenké alebo ultratenké kondómy

Tenké alebo ultratenké kondómy sú presne také, ako znejú: kondóm s o niečo menším množstvom materiálu. Preto ich veľa ľudí ponúka ako najpreferovanejšiu bariérovú metódu antikoncepcie, pretože úplne neznižujú všetky tie sexy pocity.

Znamená však tenší materiál, že je pravdepodobnejšie, že sa poškodia? Nie nevyhnutne. „Väčšina zlyhaní kondómu je spôsobená tým, že sa kondóm nepoužije dostatočne skoro alebo ak sa vysunie, kým ste stále v niekom,“ hovorí Dr. Streicher. „To nemá nič spoločné s typom kondómu.“

Lubrikované kondómy

Tieto typy kondómov majú lubrikant zabudovaný priamo v sebe. Preto nemusíte používať vlastný lubrikant alebo zisťovať, či je váš lubrikant kompatibilný s kondómom.

Lubrikované kondómy tiež znižujú trenie spôsobené vaginálnou suchosťou. „Namazaný bude nielen pohodlnejší, ale zníži sa tým aj šanca, že sa kondóm poškodí alebo sa nebude držať na mieste,“ hovorí Dr. Streicher.

Brniace kondómy

Vďaka prídavku špeciálne vytvoreného lubrikantu poskytujú tieto typy kondómov pocit „brnenia“ pre jedného alebo oboch partnerov. Niektorí ľudia hovoria, že toto jemné pichanie je neuveriteľne príjemné, zatiaľ čo iní to môžu považovať za nepríjemné alebo si to sotva všimnú – všetko je to vec osobných preferencií. Navyše väčšina verzií týchto kondómov používa mätový lubrikant na dosiahnutie požadovaného účinku, čo znamená, že môže chutiť alebo voňať lepšie ako bežný latexový kondóm.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/types-of-condoms

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »