9 zvláštnych faktov o semenníkoch, ktoré by mala vedieť každá žena

Zdieľať článok

Ľudské telo je nesmierne komplikované a zároveň skrýva mnoho prekvapení. Výnimkou nie sú ani mužské semenníky. Tie sú najmä pre ženy veľmi zaujímavou a neprebádanou časťou tela.

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo to bolí, keď chlapa niekto kopne do gulí? Prečo jeden semenník visí nižšie ako druhý? Čo to znamená, ak sú gule plné? A sú „modré gule“ skutočné?

Ak ste zvedavé na tieto tajomstvá semenníkov, na väčšinu z nich existuje lekárska odpoveď. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sa podelili o zaujímavé fakty. Tieto fakty o semenníkoch vás prekvapia – aj keď ich nemáte.

Semenníky sú továrne na spermie

Semenníky produkujú asi 1500 spermií každú sekundu, povedal Michael Reitano, MD, rezidentný lekár. To je asi 90 000 spermií každú minútu, 5,4 milióna každú hodinu a 130 miliónov každý deň. Semenníky neustále vytvárajú všetky tieto spermie prostredníctvom procesu nazývaného spermatogenéza. Vaše semenníky tiež pomáhajú produkovať hormón testosterón, ktorý je v prvom rade potrebný na tvorbu spermií. Okrem toho je tento pohlavný hormón zodpovedný za vývoj svalov, telesné ochlpenie a prehĺbenie hlasu.

Ale každý človek je iný a počet spermií sa líši. Priemerná ejakulácia, čo je asi pol až jedna čajová lyžička semena, obsahuje 40 až 130 miliónov spermií, povedal Dr. Reitano. Hoci na oplodnenie vajíčka je potrebná iba jedna spermia, dostatok spermií navyše pomáha zvyšovať šance na počatie. A ak sa spermie neuvoľnia prostredníctvom ejakulácie, sú reabsorbované späť do tela.

Sú chladnejšie ako zvyšok tela

Prečo sú semenníky mimo tela a také zraniteľné? To, že semenníky visia mimo tela, pomáha zabezpečiť nižšiu teplotu. Teplota semenníkov je asi o 3 stupne Celzia nižšia ako vo zvyšku tela, aby sa správne vytvorili a zachovali spermie. Miešok – zvrásnený vačok kože, ktorý drží semenníky – má asi 34 stupňov Celzia, kým telo má zvyčajne 37 stupňov Celzia.

Svaly miešku fungujú ako regulácia teploty semenníkov tým, že ich posúvajú bližšie alebo ďalej od tela, keď je vzduch teplejší alebo chladnejší. Napríklad, keď sa semenníky príliš ochladia, miešok sa stiahne a pritiahne ich bližšie k telu, aby sa zahrial. A ak neznesú teplo, miešok sa uvoľní a semenníky nechá visieť nízko.

Jeden semenník z nejakého dôvodu visí nižšie

Ľavý semenník zvyčajne visí o niečo nižšie ako pravý a nie je to náhoda. „To umožňuje, aby sa teplota jedného semenníka zmenila bez toho, aby sa táto energia posielala do druhého semenníka, ako by to bolo, keby susedili alebo sa dotýkali,“ povedal doktor Reitano. Týmto spôsobom môže telo zvýšiť alebo znížiť teplotu jedného semenníka bez ovplyvnenia teploty druhého.

Je tiež normálne mať jeden o niečo väčší semenník. Pravý má tendenciu byť väčší ako ľavý, dodal Dr. Reitano.

Kopnutie do gulí bolí z biologického dôvodu

Semenníky sú rozhodujúce pre reprodukciu, ak máte penis, ale sú zraniteľné, pretože visia mimo tela. Doktor Reitano vysvetlil, že semenníky sa vyvinuli tak, že majú veľa nervov, ktoré sú šialene citlivé na bolesť, takže muži ich budú s väčšou pravdepodobnosťou chrániť ako ich púšťať „voľne do sveta“, kde môžu zažiť neopísateľnú bolesť.

Svaly v miešku tiež pritiahnu semenníky bližšie k telu, ak cítia nejaké nebezpečenstvo, aj keď to nie je vždy skutočné nebezpečenstvo. Napríklad už len hladkanie vnútorného stehna môže spustiť tento reflex a túto reakciu môžu vyvolať aj emócie súvisiace s bojom alebo útekom. „Ak sa muž cíti ohrozený alebo sa bojí, svaly sa stiahnu bez toho, aby si to vôbec uvedomoval,“ povedal Reitano.

Miešok je veľmi sexuálne citlivý

Vieme, že semenníky sú neuveriteľne citlivé na bolesť, ale všetky tie nervové zakončenia v semenníkoch môžu viesť aj k rozkoši. Vak okolo semenníkov je plný nervových zakončení a je považovaný za erotogénnu zónu.

Čo sa týka sexuálnej citlivosti miešku, Dr. Reitano povedal, že citlivosť miešku je porovnateľná s vulvou a pyskami, vonkajšími záhybmi kože okolo vagíny. „Môžeme odhadnúť, že pocity sú dosť podobné, pretože vieme, že nervová distribúcia je takmer identická,“ dodal Dr. Reitano. Tieto nervy spôsobujú, že oblasť vulvy je citlivá na dotyk a vzrušenie. Takže samotná hra s mieškom vám pravdepodobne neprinesie orgazmus, ale aj tak sa budete cítiť príjemne.

Priliehavá spodná bielizeň škodí spermiám

Štúdia zistila, že muži, ktorí nosili predovšetkým boxerky, mali v priemere o 25 % vyššiu koncentráciu spermií a o 17 % vyšší celkový počet spermií v porovnaní s mužmi, ktorí nosili iné typy spodnej bielizne, ako sú napríklad slipy.

Doktor Reitano povedal, že odporúča spodnú bielizeň voľného strihu, pretože dáva semenníkom dostatok priestoru na reguláciu teploty. Ak sa semenníky príliš zahrejú, zníži sa počet a kvalita spermií. Viac miesta v takejto spodnej bielizni umožňuje miešku vzdialiť sa od tela, aby reguloval teplotu, namiesto toho, aby sa miešok pridržiaval k telu v priliehavých slipoch.

Ale tesné spodné prádlo nie je jediná vec, ktorá môže zahriať semenníky a poškodiť spermie. Čokoľvek, čo zvyšuje teplo, ako napríklad pravidelné sedenie na teplých miestach po dlhú dobu, môže tiež znížiť počet a kvalitu spermií.

Rakovina semenníkov je často zachytená neskoro

Príznaky rakoviny semenníkov zahŕňajú bolesť chrbta, slabín, brucha alebo miešku; ťažký pocit v miešku; zmena veľkosti jedného alebo oboch semenníkov; alebo hrčka na semenníkoch. Je to tiež častejšia rakovina u 20- až 35-ročných mužov.

Bohužiaľ, ľudia často odhalia nádory semenníkov neskoro, pretože si nevšimnú príznaky. Je to preto, že nádory semenníkov môžu rásť bez stláčania akýchkoľvek iných orgánov alebo kostí v okolí, vďaka čomu sú relatívne bezbolestné, povedal Dr. Reitano. Koža miešku je tiež taká voľná, že testikulárny nádor môže rásť bez obmedzenia.

Našťastie je rakovina semenníkov vysoko liečiteľná, no samovyšetrenie je stále dôležité. Ak si chcete urobiť samovyšetrenie semenníkov, po vyskočení zo sprchy vyšetrujte jeden semenník po druhom – vtedy je pokožka miešku uvoľnenejšia. Oboma rukami jemne gúľajte jeden semenník medzi palcom a prstami. Normálne semenníky by mali byť symetrické a okrúhle a na zadnej strane každého semenníka si môžete všimnúť tenkú stočenú trubicu. Ak si všimnete nejaké tvrdé hrčky alebo hrbolčeky – alebo zmeny vo veľkosti či tvare vašich semenníkov – kontaktujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti a nechajte sa skontrolovať odborníkom.

Jeden semenník sa niekedy skrýva v tele

Keď sa vyvíjate v maternici, semenníky zvyčajne klesajú z brucha do miešku. Niekedy sa však dieťa narodí s jedným alebo oboma semenníkmi stále v bruchu, známe ako nezostúpené semenníky. Rizikové faktory spojené so skrytým semenníkom zahŕňajú predčasný pôrod, nízku pôrodnú hmotnosť, rodinnú anamnézu nezostúpených semenníkov a užívanie alkoholu alebo cigariet rodičom počas tehotenstva.

Niekedy nezostúpené semenníky samy klesnú v prvých mesiacoch života. Ale operácia je zvyčajne potrebná, ak semenníky neklesli do šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa. Hoci operácia môže problém vyriešiť skoro, nezostúpený semenník pri narodení stále zvyšuje riziko zdravotných komplikácií v neskoršom živote. Dospelí, ktorí sa narodili s nezostúpenými semenníkmi, majú 40-krát vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny semenníkov, povedal Dr. Reitano. Je tiež pravdepodobnejšie, že sa budú zaoberať nízkym počtom spermií a zlou kvalitou spermií.

Semenníky v skutočnosti nezmodrajú – ale môžu zdvojnásobiť svoju veľkosť

Ak sú vaše gule plné a zdajú sa byť väčšie, je to zvyčajne preto, že ste vzrušený. Ale ak ste vzrušený a nedosiahnete žiadne uvoľnenie prostredníctvom orgazmu, môžete tiež zažiť nepríjemný bolestivý pocit v semenníkoch, známy ako „modré gule“. Avšak, napriek názvu, vaše semenníky v skutočnosti nezmodrajú. Nanajvýš si môžete všimnúť mierne modrý odtieň, pretože je tu väčší objem krvi.

Modré gule, v medicíne známe ako epididymálna hypertenzia (EH), sa vyskytujú, keď sa krvné cievy do penisu a semenníkov rozšíria, aby vytvorili priestor pre zvýšený prietok krvi, povedal Dr. Reitano. Takto sa penis vzpriamuje na sex a môžete si tiež všimnúť, že semenníky sú takmer dvojnásobne veľké. Tento zvýšený prietok krvi po orgazme ustúpi. Ak však k orgazmu nedôjde, môžete pociťovať mierne nepohodlie. Modré gule nie sú nebezpečné a na zmiernenie príznakov by ste nemali mať sex.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/testicle-facts

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »