Prečo si ľudia holia intímne časti tela?

Zdieľať článok

Dôvodov, prečo si ženy holia intímne časti, je mnoho. Môže to byť kvôli celkovému výzoru alebo skôr pocitu, ktorý dáva čerstvo oholená hebká pokožka? Aké sú tie najčastejšie príčiny sa dozviete v tomto článku.

Pamätáte si, ako ste si prvýkrát oholili ochlpenie tam dole? Keď ste boli v sprche nešikovne zohnutá a kričali na rodičov, aby prestali klopať na dvere a pýtať sa, prečo ste tam tak dlho.

Aj keď si neviete dať rady, väčšina ľudí používa nejakú metódu úpravy ohanbia. V jednej štúdii publikovanej v roku 2017 v časopise JAMA Dermatology viac ako 75 % opýtaných ľudí uviedlo, že si upravujú oblasť ohanbia.

Väčšina žien uprednostňuje konkrétny spôsob, akým si udržiavame ochlpenie, či už ide o úplný brazílsky vzhľad, prirodzený vzhľad alebo jemný pásik. Možno sa vám páči, že pokožka v oblasti ohanbia je hodvábne hladká a perfektne pripravená na sex. Alebo možno radšej vynecháte podráždenú pokožku a ušetríte čas v sprche.

Niektoré dôkazy naznačujú, že trendy ochlpenia majú za sebou dôvody. Tu je to, čo by ste mali vedieť o tom, aké bežné sú vaše zvyky na úpravu ohanbia.

Trendy ochlpenia

V štúdii publikovanej v roku 2019 v časopise Journal of Sexual Medicine výskumníci analyzovali údaje z prieskumu viac ako 4 000 Belgičanov vo veku nad 15 rokov. Pýtali sa ľudí na to, či si upravujú svoje ohanbie, prečo to robia alebo nie, a ich na vzťahový stav a sexualitu.

Na otázku, či si odstránili ochlpenie, odpovedalo v čase prieskumu kladne 80 % žien a 39 % mužov. Okrem toho si 3 % žien a 21 % mužov nikdy neodstránilo ochlpenie.

A keď sa ich opýtali, v akom veku si začali upravovať ohanbie, 88 % žien a 28 % mužov začalo vo veku 15 – 20 rokov.

Výskumníci zistili, že ľudia, ktorí si s najväčšou pravdepodobnosťou upravujú svoju lonovú oblasť, zahŕňajú nasledovné kategórie: 

  • Ženy vo veku 15 – 20 rokov
  • Muži medzi 40 – 50 rokov
  • Lesbické ženy sa hlásili o niečo častejšie ako heterosexuálne alebo bisexuálne ženy.
  • Bisexuálni muži boli s najväčšou pravdepodobnosťou úplne bez ochlpenia.
  • Ženatí muži s najväčšou pravdepodobnosťou len zastrihávali svoje ochlpenie, nie ho úplne holili.

Prečo si ľudia odstraňujú ochlpenie

Keď sa vedci spýtali, prečo sa opýtaní ľudia rozhodli odstrániť svoje ochlpenie, zistili niekoľko dôvodov. Od pohodlia až po preferencie partnera, existuje veľa motívov pre ľudí, ktorí si upravujú oblasť ohanbia.

Pohodlie

Najčastejšie opýtaní ľudia uviedli, že si odstránili ochlpenie, aby sa cítili pohodlne pri orálnom sexe. V skutočnosti si tento dôvod zvolilo 75 % žien a 39 % mužov.

Jemnejšie, ženskejšie

Ďalších asi 67 % na zozname uviedlo, že odstránením ochlpenia sa cítia žensky.

Podobne 63 % žien uviedlo, že sa im jednoducho páčilo cítiť sa jemne. Tento dôvod tiež nebol medzi mužmi nezvyčajný, pričom 37 % mužov si zvolilo, že majú radi pocit hladkej kože bez chĺpkov.

Čistota

Čistota tiež nebola medzi mužmi ničím výnimočným. Tridsaťdeväť percent mužov uviedlo, že si „myslia, že je hygienickejšie“ upravovať si ochlpenie.

Preferencie partnera

Ženy aj muži bežne uvádzali, že si upravujú svoje ohanbie kvôli preferenciám svojich partnerov. Asi 62 % žien uviedlo, že sa to partnerovi páči a 36 % mužov uviedlo, že ich partnerka chce, aby boli oholení.

Prečo si ľudia neupravujú ohanbia

Výskumníci zistili, že ženy, ktoré si neodstránili ochlpenie, sa nadobro zriekli žiletiek a voskových pásikov kvôli vedľajším účinkom, ako je svrbenie a hrbolčeky na koži. Niektorí ľudia tiež uviedli, že si neupravujú ohanbia, pretože ich partner uprednostňuje, aby to nerobili.

Napriek tomu, ak ste viac naklonení prirodzenosti a úplne sa zrieknete úpravy ohanbia, je to tiež v poriadku. V skutočnosti jedna štúdia publikovaná v roku 2017 v Sexually Transmitted Infections zistila, že starostlivosť o ochlpenie v ohanbí pozitívne súvisí s anamnézou sexuálne prenosných infekcií (STI).

Pre viac podobných článkov nás nezabudnite sledovať ja naďalej.

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »