„Vlhké sny sú normálne a bežné,“ tvrdia odborníci

Zdieľať článok

Vlhký sen je, keď muž uvoľňuje semeno alebo keď má žena orgazmus a uvoľňuje vaginálne tekutiny počas spánku. Niektorí ľudia sa pri tomto procese prebúdzajú, ale iní počas toho spia. Ak ste niekedy zažili vlhký sen, nemáte sa čoho báť, je to normálne. Milióny ľudí mali vlhké sny – sú úplne normálne a zdravé.

Kto má mokré sny?

Zatiaľ čo mnohí ľudia spájajú mokré sny s dospievajúcimi chlapcami, nočné „vlhko“ sa môže stať každému. Štúdie naznačujú, že 66 – 85 % mužov a takmer polovica žien mala niekedy vlhké sny. Niektoré z týchto žien dokonca zažili vlhké sny pred dosiahnutím veku 13 rokov a mnohé z nich majú vlhké sny niekoľkokrát za rok.

Majte na pamäti, že existuje menej výskumov o vlhkých snoch u žien ako u mužov a pre mužov môže byť jednoduchšie identifikovať vlhké sny, pretože majú viac fyzických dôkazov: spermie. Len 10 % žien ejakuluje (vystrekne tekutinu) počas orgazmu.

Keďže nočné emisie mužov sú zreteľnejšie, mnohí výskumníci definujú svoje vlhké sny voľnejšie ako ženské. Žena sa musí zobudiť uprostred orgazmu, aby sa jej zážitok rátal ako vlhký sen – muž nie. Toto môže byť jeden z dôvodov, prečo viac mužov uvádza vlhké sny ako ženy.

Vlhké sny zvyčajne začínajú počas puberty. Zatiaľ čo vlhké sny sú bežnejšie medzi tínedžermi, mnoho ľudí ich zažíva počas života. Dokonca aj dospelí v manželstve hlásili vlhké sny.

Telo každého človeka je iné, takže bez ohľadu na váš vek alebo pohlavie je úplne normálne, ak máte mokré sny pravidelne – alebo vôbec.

Čo spôsobuje mokré sny?

Vlhké sny môžu byť mätúce, najmä ak sú pre vás nové. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k nočným emisiám.

REM spánok

Keď spíme, naše telo prechádza rôznymi štádiami, vrátane spánku REM (rýchly pohyb očí). Počas REM spánku – čo je zvyčajne, keď snívame – ľudia majú tendenciu pociťovať vzrušenie pohlavných orgánov, rýchlejšie dýchanie a zvýšenú srdcovú frekvenciu. Niektorí odborníci sa domnievajú, že to môže u určitých ľudí stačiť na to, aby vylúčili nočné emisie.

To platí pre mužov aj ženy. Zatiaľ čo u mužov je tento proces zreteľnejší – keďže môže byť pre nich ťažké nevšimnúť si mokro na posteli – ženy zažívajú erekciu klitorisu a prekrvenie vagíny počas REM spánku, aj keď si to neuvedomujú.

Sny

Rovnako ako pri orgazmoch v bdelom stave, mnohé vlhké sny sú spúšťané sexuálnym obsahom. Snívanie o sexe je bežné – výskum z roku 2007 zistil, že bez ohľadu na pohlavie 8 % snov ľudí zahŕňalo sexuálnu aktivitu a z týchto snov asi 4 % viedli k orgazmu.

Dokonca aj ľudia, ktorí sú sexuálne aktívni, môžu mať erotické sny, a to nevyhnutne neznamená, že nie sú sexuálne spokojní v skutočnom živote.

Je zaujímavé, že niektorí ľudia hlásia nočné emisie počas snov, ktoré nezahŕňajú vôbec žiadny sexuálny obsah, ale zahŕňajú inú formu fyziologickej stimulácie, ako je napríklad chodenie na toaletu.

Hormóny

Keďže vlhké sny sa zvyčajne začínajú počas puberty, je prirodzené predpokladať, že hormóny môžu hrať úlohu a existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že to tak môže byť. Malá štúdia z roku 1998 na dospievajúcich s oneskorenou pubertou zistila, že chlapci mali viac nočných emisií, keď im bola podaná mierna dávka testosterónu.

Vystavenie sexuálnemu obsahu počas dňa

Štúdia z roku 2020 na 113 nábožensky založených chlapcoch zistila, že tí, ktorí sledovali viac televízie, mali viac nočných emisií, takže je možné, že médiá, ktoré konzumujete počas dňa, môžu ovplyvniť vaše sny.

Genitálna stimulácia počas spánku

Niektorí ľudia stimulujú svoje pohlavné orgány počas spánku – napríklad posteľnou bielizňou alebo prikrývkou – bez toho, aby si to uvedomovali. Keďže prietok krvi môže spôsobiť, že pohlavné orgány sú počas REM spánku citlivejšie, môže to viesť k vlhkým snom. Kvôli tlaku, ktorý vyvíja na vaše pohlavné orgány, spánok na bruchu môže tiež zvýšiť pravdepodobnosť vlhkých snov.

Čo robiť, ak máte mokrý sen

Po mokrom sne nemusíte veľa robiť. Samozrejme, váš prvý krok je umyť sa. Ak máte čas, môžete sa osprchovať, ale nie je to nevyhnutne potrebné – stačí vám mydlo, voda a handrička alebo vreckovky.

Keď sa umyjete, prezlečte sa do čistého oblečenia a mokré oblečenie hoďte do prania. Ak máte mokré aj posteľné obliečky, nezabudnite ich tiež vyprať.

Môžete zabrániť mokrým snom?

Vlhké sny sú veľmi bežné a nie je sa za čo hanbiť. Keďže k nim dochádza, keď spíte, v skutočnosti nemôžete urobiť veľa, aby ste im zabránili, ale existuje niekoľko krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili pravdepodobnosť ich výskytu.

  • Zmeňte svoje spánkové návyky: Spánok na bruchu sa spája so sexuálnymi snami, preto je to niečo, čomu sa treba vyhnúť, ak chcete zabrániť nočným emisiám. Možno budete chcieť nosiť aj voľné oblečenie, aby ste sa vyhli stimulácii pohlavných orgánov.
  • Obmedzte televíziu: Skúste menej pozerať televíziu a zistite, či to má nejaký vplyv na vaše sny. Poďakuje sa vám za to aj vaše duševné a fyzické zdravie.
  • Lucidný sen: Ak sa naučíte, ako lucidne snívať, možno budete môcť ovládať svoje sny. Zvládnutie lucidného snívania však môže byť zložité a ani tí najskúsenejší lucidní snívatelia zvyčajne nie sú schopní ovládať všetky svoje sny.

Majte na pamäti, že nie každé spanie je spojené so sexuálnym snom, takže aj keď sa vám podarí vyhnúť sa erotickým snom, nezaručí to, že sa každú chvíľu nezobudíte s mokrou škvrnou v spodnej bielizni.

Niektorí ľudia majú menej nočných emisií, keď častejšie masturbujú, a mnohí ľudia majú prirodzene s pribúdajúcim vekom menej mokrých snov.

Neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako sa vyhnúť vlhkým snom.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/wet-dreams-7110440

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »