Aký zápach by mala mať zdravá vagína?

Zdieľať článok

Každá vagína je iná, to iste viete. S odlišnosťami vagíny existuje aj odlišnosť v ich pachu. Niektoré pachy sú v poriadku, v opačnom prípade však ide o pachy, ktoré môžu signalizovať bakteriálne ochorenia či dokonca sexuálne prenosné ochorenia. Ako má teda zdravá vagína zapáchať?

Ak máte paniku z toho, že vaša vagína nemá vôňu kvetov a ovocia, nelámte si s tým hlavu. „Vagína nemá voňať ako ružová záhrada,“ hovorí Sherry Ross, gynekologička. „Vagína má však známu vôňu, ktorá sa mnohým páči. V závislosti od menštruácie môže pošvový výtok meniť zápach celej vagíny.“

Aký je vlastne normálny vaginálny zápach?

Je ťažké presne určiť, ako vonia zdravá vagína, pretože každá žena má inú vôňu, hovorí Dr. Ross. Niektoré ženy však používajú slová ako zemitý alebo dokonca štipľavý či mierne kyslý, aby opísali svoj normálny vaginálny zápach.

Kľúčom je vedieť, aký je váš „normálny“ zápach. „Všetci s vagínou zvyčajne poznáme ten nepríjemný pocit, keď sa k nám dostane nový a zvláštny zápach. Vagína je obzvlášť citlivá na rôzne zmeny vo vašom každodennom prostredí, takže všetko, čo ovplyvňuje túto jemnú rovnováhu, následne ovplyvní zápach, ako aj typ výtoku a jeho konzistenciu.“

Čo spôsobuje zmeny vaginálneho zápachu?

Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú zápach z vagíny, patrí užívanie antibiotík, sprchovanie, noví sexuálni partneri a frekvencia sexu, hovorí Dr. Ross. Zmeny v hladinách hormónov spôsobené tehotenstvom, dojčením alebo menopauzou môžu tiež zmeniť vôňu vašej vagíny. Vaginálne infekcie vrátane kvasiniek, baktérií a pohlavne prenosných infekcií zmenia váš pach dole, rovnako ako môže zápach zmeniť zabudnutý tampón.

„Tieto faktory môžu spôsobiť nielen zvláštny zápach, ale môžu spôsobiť aj ďalšie nepríjemné symptómy,“ hovorí Dr. Ross. V skutočnosti, ak sa niečo deje s vašou vagínou, je pravdepodobné, že okrem zmeny zápachu zaznamenáte aj iné príznaky.

Ako spoznáte, že je zmena vaginálneho zápachu znakom zdravotného problému?

Vaginálna infekcia zvyčajne zahŕňa svrbenie, pálenie, začervenanie a opuch, ako aj zmenu zápachu – najmä, ak je to silný takzvaný rybí zápach, ktorý môže signalizovať bakteriálnu vaginózu alebo pohlavne prenosnú chorobu. Ak si myslíte, že by ste mohli mať vaginálnu infekciu, je dôležité, aby ste navštívili svojho lekára kvôli testom a správnej liečbe.

Zmena vašej stravy môže tiež zmeniť vôňu vašej vagíny. Niektoré potraviny narúšajú jemnú rovnováhu pH vagíny, čo môže viesť k zápachu, ktorý môže byť nepríjemný. Podľa doktorky Ross sú na tom najhoršie cesnak, cibuľa, mäta, kurkuma, modrý syr, kapusta, karfiol, špargľa, červené mäso a ocot. Fajčenie, alkohol a nedostatočné pitie vody môžu tiež ovplyvniť, ako bude vagína zapáchať.

Hygienické návyky tiež ovplyvňujú vôňu pošvy. Pamätajte, že vaša vagína je ako ktorákoľvek iná časť vášho tela – treba ju udržiavať v čistote„Vagína má potné žľazy a vlasové folikuly, ktoré môžu priťahovať baktérie a prispievať k silnému zápachu,“ hovorí Dr. Ross. Keďže umiestnenie vagíny je blízko konečníka, je veľmi dôležité, aby ste udržiavali oblasť čistú, aby ste sa vyhli hromadeniu baktérií, ktoré môžu viesť k nepríjemným zápachom.

Bez ohľadu na to, aká čistá a zdravá je vaša vagína, pravdepodobne nikdy nebude prirodzene voňať ako citrus, jahody či sladkosti. Buďte si isté, že nech vonia vaša vagína akokoľvek, vonia jedinečným spôsobom.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/what-does-vagina-smell-like

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »