Bolí vás po sexe penis? Tu sú najčastejšie príčiny

Zdieľať článok

Nielen ženy zažívajú počas sexu bolesť. Kŕče, pálenie a bodavá bolesť v oblasti penisu je počas sexu alebo po ňom jednou z najviac nepríjemných bolestí, akú môže muž zažiť. Existuje mnoho dôvodov, prečo majú ženy bolesti pri sexe, a to isté platí pre mužov.

Muži nehlásia bolesť pri sexuálnej aktivite tak často ako ženy, ale aj oni majú problémy. Analýza v časopise Journal of Sexual Medicine zistila, že 30 % žien priznalo bolesť pri vaginálnom pohlavnom styku a 72 % priznalo bolesť pri análnom sexe. Medzi mužmi iba 7 % a 15 % uviedlo, že majú bolesti pri týchto sexuálnych praktikách. Vedci z Indiana University, ktorí vykonali štúdiu, zistili, že „Veľká časť Američanov nehovorí svojmu partnerovi, keď ich sex bolí“.

Zaujíma vás, či sa muži o svojej bolesti vyjadrujú?

Vídame veľa mužov s bolesťou počas sex a je to veľký problém,“ spomenul pre magazín Health Irwin Goldstein, MD, riaditeľ sexuálnej. Hovorí, že bolesť u mužov môže brániť ich schopnosti podávať výkon a môže dokonca utlmiť ich záujem o sex.

Takže ak váš partner blokuje vaše koketné ťahy, možno je to on. Mohol by mať infekciu, zranenie alebo inú poruchu, ktorá by mohla vysvetliť, prečo práve teraz nemá chuť na sex. Muži zo všetkých spoločenských vrstiev, od mega-športovcov až po sedavých mužov, môžu mať bolesti pri sexe z mnohých dôvodov.

Má bolestivú erekciu

Peyronieho choroba, tiež známa ako zakrivenie penisu, je bežnou príčinou bolesti penisu. Presná príčina nie je jasná, ale vedci sa domnievajú, že to môže byť spôsobené opakovanou traumou alebo drobnými úrazmi penisu v dôsledku niečoho ako drsný sex, alebo keď je žena na vrchole a plný ťah jej telesnej hmotnosti sa dostane k jeho penisu tak, že vynechá jej vagínu, ale zasiahne jeho erekciu. Môže to „zlomiť“ jeho penis, hovorí Dr. Goldstein. 

Typ liečby, ktorú odporúča jeho lekár – možnosti siahajú od pozorného čakania po operáciu – bude závisieť od štádia, symptómov a závažnosti stavu.

Špička jeho penisu je zapálená

Opuch hlavy penisu, nazývaný balanitída, je často spôsobený infekciou, alergiou alebo iným podráždením kože. Môže postihnúť každého muža, ale častejšie sa vyskytuje u neobrezaných. Aj keď sú možnými príčinami vírusové a bakteriálne infekcie, balanitída je zvyčajne spôsobená plesňovou infekciou.

Predstavte si to ako mužskú verziu kvasinkovej infekcie. Predkožka môže zachytávať moč a vlhkosť.Muž si môže, ale nemusí všimnúť nejaké začervenanie na hlave svojho penisu, najmä ak ide o mierny prípad, dodáva, “ale bude to citlivé.”

Liečba balanitídy závisí od príčiny a závažnosti. Ak sú vinníkom kvasinky, bude muž potrebovať predpis na antifungálny krém.

Bolí ho to pri ejakulácii

Bolesť s ejakuláciou môže spôsobiť veľa vecí. Často je to príznak prostatitídy alebo zápalu prostaty, hovorí Národný inštitút pre diabetes a choroby tráviaceho traktu a obličiek.

Prostatická žľaza je súčasťou mužského reprodukčného systému; vylučuje tekutinu, ktorá pomáha vytvárať semeno. Typicky, keď sa zapáli, muž bude musieť často cikať a bude zažívať pálenie pri močení. Pri sexe to zvyčajne nespôsobuje bolesť, kým muž neejakuluje, a to môže byť skutočne veľmi nepríjemné.

Existujú rôzne typy prostatitídy s rôznymi príčinami, takže liečba bude závisieť od výsledkov fyzického vyšetrenia a lekárskych testov.

Jeho predkožka je príliš napnutá

Normálne sa predkožka, ktorá u neobrezaného muža pokrýva hlavu penisu, stiahne s erekciou. Ale keď sa tento záhyb kože zasekne alebo zúži na špičke a už sa nestiahne, nazýva sa to fimóza. 

Fimóza je bežnejšia u dojčiat a mladých chlapcov. U dospelých mužov je to často v dôsledku infekcie alebo zápalu, alebo poranenia samotnej predkožky. Môže byť predpísaný steroidný krém a jemné preťahovanie predkožky alebo, najmä v opakujúcich sa prípadoch, obriezka.

Súvisiaci stav, nazývaný parafimóza, môže nastať po erekcii, keď stiahnutá predkožka uviazne za špičkou penisu a nedá sa vytiahnuť dopredu. Ak sa nevyrieši, môže spôsobiť trvalé poškodenie.

Má kožné ochorenie

Čokoľvek, čo dráždi penis, semenníky alebo slabiny, môže narušiť mužský sexuálny život. Napríklad až dvom tretinám ľudí so psoriázou sa v určitom okamihu ich života vytvoria šupinaté škvrny na genitáliách. U mužov sa vyrážka môže objaviť v ktorejkoľvek oblasti genitálií.

Liečba psoriázy na genitáliách môže byť zložitá, pretože koža v tejto oblasti tela je obzvlášť citlivá. Muži by mali možnosti prediskutovať so svojím lekárom.

Má problém s nervami

Venuje sa váš muž cyklistike alebo bojovým športom? To, čo vníma ako bolesť penisu, nemusí byť problémom samotného orgánu. Sedenie na sedadle bicykla alebo kopnutie do slabín môže poškodiť pudendálny nerv, ktorý dodáva pocity do oblasti genitálií. Bolestivý styk je jedným z mnohých možných príznakov pudendálnej neuralgie.

Dokonca aj niečo ako problém s chrbticou v dôsledku trhliny medzikružia alebo opotrebovania platničiek v chrbtici súvisiaceho s vekom sa môžu prejaviť ako bolesť penisu, čo znamená, že lekári skutočne musia vykonať určitú detektívnu prácu, aby zistili, odkiaľ samotná bolesť pramení.

Je napätý alebo znepokojený

Keď ho trápia manželské, mimomanželské alebo vzťahové problémy, trocha fyzického nepohodlia môžu byť spúšťačom bolesti

Táto oblasť tela je veľmi náchylná na stres, hovoria odborníci.

Bolesť bez rozpoznateľnej lekárskej príčiny môže postihnúť aj mužov, ktorí boli znásilnení alebo sexuálne zneužití, hovorí doktor Goldstein. “Je to spôsobené negatívnou skúsenosťou – strachom, úzkosťou,” vysvetľuje. Bolesť, ktorú zažívajú, je veľmi reálna – je akoby zaregistrovaná v mozgu.

Len má veľa sexu

Ak je muž viac akčný ako zvyčajne, napríklad v novom vzťahu alebo hľadá zaujímavé nové polohy, aby veci zostali zaujímavé, môže zistiť, že ho po sexe bolí penis. V podstate sa nie je čoho obávať.

Ľudia si neuvedomujú, ako veľmi sa penis ohýba počas pohlavného styku,” hovorí Dr. Goldstein. “Ak sa to stane len niekoľko hodín po sexuálnej aktivite, poviem im, že je to úplne normálne.” Zvyčajne to zmizne za deň alebo dva, dodáva.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/9-problems-that-can-make-sex-painful-for-men

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »