Je možné dostať rakovinu z praktikovania orálneho sexu?

Zdieľať článok

Ako vieme, sex so sebou okrem skvelého pocitu a zážitku prináša aj niekoľko negatív, od nechceného tehotenstva, cez pohlavne prenosné ochorenia až po rakovinu. Áno, vidíte dobre. Sex, konkrétne ten orálny, môže spôsobiť, že sa bude vaše telo trápiť s rakovinou.

Nová štúdia publikovaná v recenzovanom časopise Cancer American Cancer Society odhaľuje desivý fakt. Vysoký počet partnerov, s ktorými praktizujete orálny sex, vedie k vyššiemu riziku nakaziť sa rakovinou úst a hrdla, ktorá súvisí s vírusom HPV.

Štúdia vykonaná tímom výskumníkov z Johns Hopkins University skúmala viac ako 500 ľudí a zároveň skúmala aj ich sexuálnu aktivitu. Jedna tretina účastníkov mala diagnostikovaný ľudský papilomavírus, teda vírus HPV, a asi dve tretiny nie.

Podľa štúdie tí, ktorí mali 10 alebo viac predchádzajúcich orálnych partnerov, majú až 4-krát väčšiu pravdepodobnosť, že dostanú rakovinu hrdla alebo úst spojenú s HPV. Okrem iného sú orálny sex v mladšom veku, vysoký počet partnerov v krátkom časovom období, ale aj mimomanželský sex tiež spojené s vyšším výskytom rakoviny súvisiacej s HPV.

Zistili tiež, že pohlavný styk pred orálnym sexom znižuje toto riziko pre oboch účastníkov sexuálneho aktu. 

Doktorka Virginia Drakeová, ktorá štúdiu viedla, hovorí, že „naša štúdia stavia na predchádzajúcom výskume, aby preukázala, že k riziku vystavenia sa HPV orálne prispieva nielen počet orálnych sexuálnych partnerov, ale aj iné faktory, ktoré predtým neboli známe.“

Celkovo štúdia v skutočnosti nenaznačuje, že orálny sex vám môže spôsobiť rakovinu. Presnejšie ukazuje, že tí, ktorí sa venujú viac a viac rizikovému sexuálnemu správaniu, majú vyššiu šancu dostať HPV, a preto majú vyššiu šancu na získanie rakoviny súvisiacej s HPV.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať naďalej na našom webe a Instagramovom profile.

Source:  https://www.hivplusmag.com/love-sex/2021/1/11/can-oral-sex-give-you-cancer

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »