Čo je neopätovaná láska? Odborníci vysvetľujú, prečo to môže byť také bolestivé a čo s tým robiť

Zdieľať článok

Bolesť, smútok, sklamanie… tieto a ešte mnoho ďalších slov definujú jeden stav – neopätovanú lásku. Zažili ste ju aj vy a nedokážete sa cez to preniesť? V tomto článku vám prezradíme, čo neopätovaná láska skutočne znamená, ako vyzerá a ako sa s ňou vysporiadate.

Každý, kto bol niekedy zamilovaný, vám povie, že je to neskutočne skvelé, ale to iba v prípade, keď je táto láska opätovaná. A keď nie je? To sa, priatelia, nazýva neopätovaná láska, a či už je to s kolegom z práce alebo s priateľom, ktorý vás nikdy nepovažuje za viac ako len obyčajného priateľa, je to, úprimne povedané, dosť srdcervúce. Ak ste niekedy zažili ten pocit, pravdepodobne viete, aká bolestivá táto situácia môže byť, pretože je to viac než len zdrvenie. A to, že vaše pocity nie sú opätované, neznamená, že sú menejcenné.

„Vo svojej podstate je neopätovaná láska láskou, ktorá nie je opätovaná od jednej osoby k druhej,“ vysvetľuje Leanna Stockard, manželská a rodinná terapeutka. „Jeden človek má k druhému buď silnejšie city, alebo k tomu druhému nič necíti.“

A aj keď neopätovaná láska znie ako intenzívna zamilovanosť, zvyčajne je oveľa silnejšia, pretože pri nej existujú skutočné pocity, aspoň na jednom konci. Dobrou správou je, že napriek tomu, aký úbohý a otrasný je to pocit, jeden z odborníkov hovorí, že neopätovaná láska je v skutočnosti celkom bežná. „Väčšina z nás bola priťahovaná alebo mala k niekomu niečo, kto k nám necítil to isté,“ vysvetľuje. „Je to niečo, čo zažijú mnohí z nás.“

To, že je to bežné, však neznamená, že neopätovaná láska nie je veľmi bolestivá.

Ako vyzerá neopätovaná láska?

V podstate neopätovaná láska vyzerá ako nerovnováha úsilia, náklonnosti a pozornosti. Stockard hovorí, že môžete zistiť, či je vaša láska neopätovaná, pretože osoba, ku ktorej niečo cítite, môže pomaly reagovať na vaše textové správy alebo hovory, môže váhať alebo sa vyhýba tráveniu času s vami, alebo dokonca ani nemusí vedieť, kto ste.

Neopätovaná láska sa často stáva medzi priateľmi, keď sa u jednej osoby začnú rozvíjať romantické pocity, zatiaľ čo druhá zostáva platonická. Ďalším bežným scenárom je neopätovaná láska k niekomu nedostupnému, napríklad k osobe, ktorá je v inom vzťahu, k  niekomu, kto žije ďaleko, k vášmu ex alebo k celebrite.

Aké sú niektoré znaky neopätovanej lásky?

Ak sa snažíte zistiť, či ste vstúpili na územie citov, ktoré budú neopätované, tu je niekoľko znakov, ktoré podľa odborníkov môžu znamenať, že sú vaše pocity jednostranné:

  • Daná osoba neopätuje vaše úsilie tráviť spolu kvalitný čas alebo vás nechce zahrnúť do svojho života.
  • Náklonnosť – ako sú darčeky, textové správy, poznámky alebo skutky – nie je vzájomná.
  • Zdá sa, že nemajú záujem alebo sú nedostupní.
  • Už sú zaviazaní niekomu inému.
  • Neprejavujú záujem ani túžbu nadviazať s vami vzťah.
  • Flirtujú s inými ľuďmi pred vami. Zriedka, ak vôbec, flirtujú s vami.

Prečo vzniká neopätovaná láska?

„Neopätovaná láska je často založená na hľadaní toho, čo v našich životoch chýba od romantického partnera,“vysvetľuje. Skutočnosť tohto hľadania lásky ako prostriedku na vyplnenie medzier alebo nedostatkov v našich životoch je taká, že pochádza z miesta nedostatku. Keď sa zameriame na ‚ideálneho‘ partnera, ktorý zaškrtne všetky políčka na našom zozname, ktorý musíte mať, často si vytvoríme ideálne podmienky pre neopätovanú lásku.“

Je to niečo ako fenomén bieleho rytiera. Tu je táto krásna, očarujúca a talentovaná osoba a viete, že keby vás milovala, váš život by bol okamžite dokonalý. Namiesto toho, aby ste prišli na to, na ktorých vlastnostiach musíte popracovať, aby ste sa stali svojím najlepším ja, je jednoduchšie nechať sa zabaliť do drámy neopätovanej lásky. Týmto spôsobom môžete v podstate viniť niekoho iného zo svojich deficitov bez toho, aby ste museli pracovať na sebazdokonaľovaní. Okrem toho sa môžete vyhnúť riziku potenciálneho sklamania zo zlyhania vzájomného vzťahu.

Je teda neopätovaná láska skutočnou láskou?

Aj keď prežívanie neopätovanej lásky môže vyvolať pocit, že ste v romantickom románe, pravdou je, že tieto pocity možno presnejšie opísať ako intenzívnu túžbu alebo posadnutosť. Aj keď si myslíte, že o nich viete všetko, možno ich v skutočnosti nepoznáte tak dobre, ako potrebujete, aby ste sa naozaj zamilovali. Prečo? Pretože sa vám možno daná osoba neotvorila tak, ako by sa otvorila niekomu, do koho bola zamilovaná.

„Keď je láska vzájomná, existuje rovnováha, dávanie a prijímanie, zdieľaná intimita, dôvera, vzájomná transparentnosť a záväzok, ktorý časom rastie,“ vysvetľuje jeden z odborníkov.

„Byť v jednostrannom vzťahu môže viesť k ďalším pocitom odmietnutia a zvýšenej úzkosti,“ hovorí Stockard. Tým, že zostanete vo fantázii, obmedzíte svoju schopnosť mať šťastný, zdravý a skutočný vzťah. Nielenže vám to môže uľahčiť vynechanie skutočného spojenia, ale môže sa to aj zintenzívniť, čo vedie k vážnejšej, nezdravej úrovni posadnutosti. „Neopätovaná láska môže byť nebezpečná, keď človek posunie svoju lásku na úroveň, ako je prenasledovanie, manipulácia alebo iné nebezpečné formy posadnutosti,“ dodáva.

Ako zvládnuť neopätovanú lásku

Stockard hovorí, že existuje niekoľko rôznych taktík, ktoré môžete vyskúšať, ale všetky si z vašej strany vyžiadajú trochu práce a úsilia. „Určite potrebujete čas od druhej osoby, aby ste získali jasnosť, a rešpektujte aj jej potreby,“ navrhuje. „Nakoľko sú vaše city k nim platné, ich pocity, že nechcú s vami ďalej pokračovať, sú tiež platné.“

Ak to nefunguje, Stockard tiež odporúča vyhľadať terapiu. „Tento proces vám môže pomôcť cítiť istotu, že existuje partner, ktorý si vás váži a chce vás, a znížiť fixáciu na niekoho, kto nie,“ vysvetľuje. Budete tiež schopní presne určiť, v ktorých oblastiach vášho života existujú nedostatky, a naučíte sa, ako identifikovať partnera, ktorý sa skutočne zhoduje s tým, kým ste a čo chcete.

Ako väčšina vecí v živote, aj trocha času a perspektívy dokáže v tejto situácii zázraky. „Neopätovaná láska je často skôr fantáziou – intenzívnym, úplne jednostranným romantickým zaľúbením – než skutočnou láskou. Postupom času sa zamilovanosť stráca a neutralizuje,“ zhodujú sa odborníci. „Je dôležité zamerať sa na sebalásku, starostlivosť o seba a sebarealizáciu, pretože keď sme spokojní sami so sebou, sme schopní odísť od neopätovanej lásky, ktorá nie je v našom najvyššom a najlepšom záujme. Akonáhle sa to stane, sme schopní rozpoznať a nájsť vzájomnú lásku.“ A to je presne láska, ktorú si zaslúžite!

Pre viac podobných článkov nás nezabudnite sledovať naďalej na našom webe a instagramovom profile.

Source: https://www.cosmopolitan.com/sex-love/a42305495/unrequited-love/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »