Sexuálna terapia: Čo by muži a ženy mali vedieť

Zdieľať článok

Ako obvykle, aj dnes sa poďme porozprávať o sexe. Sexuálne zdravie je nevyhnutnou súčasťou celkovej emocionálnej a fyzickej pohody každého človeka. Ale ak máte sexuálny problém, posledná vec, ktorú pravdepodobne chcete urobiť, je hovoriť o tom. Ak vám hanba bráni vyhľadať pomoc, pozrite sa na toto: až 43 percent žien a 31 percent mužov uvádza určitý stupeň sexuálnej dysfunkcie. V tomto článku vám povieme, prečo je sexuálna terapia nevyhnutná a ako z nej prekonať strach.

Spolupráca s terapeutom pri riešení problémov s libidom a iných problémov so sexuálnym zdravím

Či už pracujete s psychiatrom, psychológom, manželským alebo sexuálnym poradcom, sexuálna terapia vám môže pomôcť s rôznymi fyzickými a emocionálnymi problémami, ktoré môžu zasahovať do sexuálneho uspokojenia, ako je erektilná dysfunkcia, nízke libido a iné. A zároveň môže vám a vášmu partnerovi pomôcť vyriešiť tieto problémy v podpornom a vzdelávacom prostredí.

Čo je sexuálna terapia a ako môže pomôcť?

Niektorí veria, že za dverami ordinácie sexuálneho terapeuta sa nedeje nič zvláštne, deviantné alebo výstredné. Sexuálna terapia sa v skutočnosti veľmi nelíši od iných foriem psychologického poradenstva. „Sexuálna terapia je druh psychoterapie, ktorá zohľadňuje aj možné fyzické problémy. Keď príde pár so sexuálnym problémom, snažíme sa prísť na to, ako by každý z nich mohol k vyriešeniu problému prispieť. Skúmame správanie, postupne im ho interpretujeme a prichádzame s riešeniami,“ hovorí Barbara Bartlik, psychiatrička a sexuálna terapeutka.

Čo sa môže stať na sedení sexuálnej terapie?

Váš terapeut vám pomôže vyriešiť emocionálne problémy, ktoré môžu prispievať k sexuálnym problémom, ako je napríklad erektilná dysfunkcia. Ak je problémom úzkosť z výkonu, sexuálna terapia by zvyčajne začínala učením sa o úzkosti z výkonu, potom by sa malo prejsť k výučbe páru, ako vytvoriť otvorené komunikačné linky na diskusiu o sexuálnych túžbach a potrebách. Pár môže tiež preskúmať problémy spôsobujúce stres vo vzťahu.

Kedy môže byť odporúčaná sexuálna terapia?

Sexuálna terapia môže byť odporúčaná v rôznych scenároch:

Osobné konfliktné otázky súvisiace so sexualitou: Zahŕňa to napríklad sexuálnu traumu alebo napadnutie. Odborníci odporúčajú najskôr vyhľadať individuálnu terapiu na zvládnutie týchto problémov a potom podľa potreby postupne zapájať aj partnera.

Konflikt: Bežným príkladom by tu bol partner zažívajúci sexuálnu nudu. V tomto prípade je lepšie najskôr vyhľadať terapiu osamote, aby ste lepšie porozumeli sebe a svojim vlastným sexuálnym potrebám a obavám, a potom začlenili svojho partnera.

Párové, manželské a sexuálne problémy: Napríklad pri nevere jedného partnera odborníci zvyčajne odporúčajú, aby pár riešil problém spoločne od začiatku a riešil úlohy, ktoré v súvislosti s týmto problémom mohli hrať rolu. „V dysfunkčnom vzťahu nie je nikto bez viny a páry môžu spoločne pracovať na zlepšení kvality svojich skúseností,“ hovorí jeden z odborníkov.

Osobné problémy so sexualitou: Táto oblasť môže zahŕňať, ak vám práve bola diagnostikovaná pohlavne prenosná infekcia a chcete sa naučiť, ako oznámiť svoj stav svojmu partnerovi.

Naučíte sa byť všímaví a uvedomelejší

V tréningu všímavosti sa naučíte byť prítomný a sústrediť sa na tu a teraz, namiesto toho, aby ste sa nechali rozptyľovať zoznamami potravín a plánmi do budúcna. Pri používaní tohto konceptu v sexuálnej terapii sa naučíte blokovať cudzie myšlienky, ako aj negatívne myšlienky, ktoré by ste mohli mať o svojom tele alebo výkone. Namiesto toho ste vedení k premýšľaniu len o tom, ako vaše telo reaguje na sexuálnu stimuláciu.

Očakávajte domácu sexuálnu terapiu

Zatiaľ čo v kancelárii terapeuta sa nič sexuálne nedeje, terapeut môže ponúknuť niekoľko nápadov na vyskúšanie doma. „Terapeut vám môže navrhnúť, aby ste vyskúšali niečo, čo sa nazýva cvičenia na sústredenie na zmyselné pocity, ktoré sú navrhnuté tak, aby vám pomohli viac sa naladiť na vášho partnera,“ zhodujú sa odborníci. Cvičenia sa zvyčajne vykonávajú v etapách, počnúc dotykom alebo hladením kdekoľvek na tele, okrem prsníkov a genitálií. Cieľom je zažiť pocit dotyku a skôr dosiahnuť orgazmus. Nakoniec môžu cvičenia viesť k pohlavnému styku.

Sexuálna terapia pre jednotlivca a pre pár – rozdiely

„Sexuálni terapeuti môžu byť veľmi nápomocní pri vedení jednej osoby, aby pomohla sebe alebo svojmu partnerovi prekonať sebazničujúce správanie,“ hovorí Dr. Bartlik.

Tradične je lepšie, aby ľudia, ktorí majú individuálne sexuálne problémy, vyhľadali terapiu sami a potom postupne začlenili svojho partnera, ak partnera majú.

„Ak liečite jednotlivcov, vidíte len jednu stranu diskusie,“ vysvetľuje jeden z odborníkov. „Partneri, ktorým sa spolu radí, často interagujú a poradca alebo terapeut môže posúdiť komunikačné štýly v reálnom čase. Ak na seba kričia alebo používajú urážlivý jazyk, vyrušujú sa alebo nerešpektujú jeden druhého, poradca dokáže rozoznať komunikačný štýl a to, čo sa deje v ich intímnom živote.“ Okrem toho počas párovej sexuálnej terapie môže terapeut posúdiť reč tela partnerov, keď obaja zverejňujú a diskutujú o intímnych sexuálnych detailoch.

Ako môže sexuálna terapia pomôcť vášmu vzťahu?

Sexuálna terapia môže zlepšiť vzťah páru mnohými spôsobmi:

  • Posilnenie emocionálnej a sexuálnej komunikácie
  • Posilnenie zmyselnosti a sexuality prostredníctvom sexuálnych cvičení, ktoré môžu pomôcť odstrániť sexuálnu nudu
  • Zlepšenie vzájomného porozumenia sexuálnych potrieb a túžob
  • Zlepšenie skúmania fantázie

Keď pracujete so sexuálnym terapeutom, nechajte si oblečenie oblečené

Jedna vec je istá: Za žiadnych okolností by ste sa v ordinácii sexuálneho terapeuta nemali vyzliecť alebo by sa vás terapeut nemal dotýkať„Sexuálni terapeuti sa svojich pacientov nedotýkajú, pokiaľ nie sú gynekológmi alebo urológmi a nejde o fyzické vyšetrenie,“ vysvetľuje Bartlik.

Ako zistiť, či vy a váš partner potrebujete sexuálnu terapiu?

Jednotlivci a páry vyhľadávajú sexuálnu terapiu z mnohých rôznych dôvodov. Podľa odborníkov sú toto niektoré z najbežnejších dôvodov:

  • Nezhodné libido (jeden partner chce sex stále, jeden partner ho chce len zriedka)
  • Sexuálna nuda (jeden alebo obaja partneri sa nudia svojim sexuálnym vzťahom)
  • Túžba zmeniť paradigmu (napr. diskusie o polyamórii alebo otváranie sa vzťahu s inými partnermi)
  • Nízke libido (jeden alebo obaja partneri nemajú záujem o sexuálnu aktivitu)
  • Vyrovnanie sa s neverou
  • Vplyv nutkavého sexuálneho správania na vzťah a výsledkom je osobné utrpenie

„Ak vás trápi váš sexuálny vzťah alebo cítite, že existujú prekážky, ktoré môžu zahŕňať fyzické, zmyselné alebo sexuálne intímne spojenia s vaším partnerom, možno budete potrebovať poradenstvo alebo sexuálnu terapiu,“ vysvetľujú odborníci.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej na našom webe alebo instagramovom profile.

Source: https://www.everydayhealth.com/sexual-health/sex-therapy.aspx

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »