Čo označuje pojem polyamória?

Zdieľať článok

Keď zavriete oči a predstavíte si romantický vzťah, čo vám napadne? Bez ohľadu na vek, pohlavie, sexualitu a rasu partnera, ktorého si predstavujete, je určite súčasťou vašej myšlienky jedna podobnosť: Je to pár – teda dvaja ľudia. Možno ani neviete, čo znamenajú slová ako polyamorný a polyamorický, ale opisujú iný druh vzťahu, než na aký je spoločnosť štandardne zvyknutá.

Hoci monogamia môže byť akousi spoločenskou normou, nie je to ani zďaleka jediný štýl vzťahu. Polyamória umožňuje ľuďom byť súčasťou vzťahu s viacerými partnermi naraz a na rozdiel od podvádzania si všetci zúčastnení uvedomujú usporiadanie tohto takpovediac skupinového vzťahu, ktoré je kľúčové.

Napriek tomu, čo môže naznačovať manželsko-priemyselný komplex, polyamorické vzťahy sú veľmi bežné – a sú na vzostupe. Podľa prieskumu YouGov z roku 2020 je až pätina vzťahov dospelých do určitej miery nemonogamná. Ďalší prieskum YouGov odhaľuje, že až 25 percent Američanov má záujem o nejaký druh otvoreného vzťahu. Je tiež podložená množstvom historických precedensov – v skutočnosti monogamia, ako ju poznáme dnes, existuje len asi 1000 rokov.

Čo však znamená polyamória? Ako sú tieto vzťahy štruktúrované? A ako viete, či je polyamória pre vás to pravé?

Čo je polyamória?

Polyamória je filozofia, ktorá „umožňuje ľuďom mať viacero partnerských spojení súčasne,“ vysvetľuje Leanne Yau, učiteľka polyamórie. 

Slovo doslovne pochádza z gréckeho jazyka, pričom „poly“ znamená „veľa“, a latinského jazyka zo slova „amory“, čo znamená „láska“.

„Rozhodujúce je, že sa musí praktizovať s vedomím a súhlasom všetkých zúčastnených,“ hovorí Yau. To odlišuje polyamóriu od podvádzania.

Tieto druhy vzťahov sú bežnejšie, než by ste si mysleli, a stávajú sa čoraz viac a viac súčasťou bežného života: jedna tretina Američanov tvrdí, že ich ideálny vzťah nie je úplne monogamný. V roku 2016 prieskum YouGov zistil, že 61 % Američanov chce úplne monogamné vzťahy a v roku 2020 tento počet klesol na 56 %. 

„Polyamória sa veľmi zameriava na emocionálne a romantické spojenie, zatiaľ čo iné typy nemonogamie sú skôr ako príležitostné a takmer vždy len sexuálne založené,“ vysvetľuje Yau. „To je medzi nimi zásadný rozdiel.“ To neznamená, že sex nie je faktorom v polyamorických vzťahoch – je to kľúčová súčasť vyjadrovania lásky medzi mnohými druhmi ľudí.

„Pomerne veľa členov asexuálnej komunity z tohto dôvodu skutočne oceňuje polyamóriu,“ hovorí Yau.

Čo musíte vedieť predtým, než sa pustíte do polyamórneho vzťahu?

Polyamória môže odomknúť úplne nový spôsob nazerania na svojho partnera a na seba.

„Ak vás romanticky priťahuje viacero ľudí súčasne, pravdepodobne máte predispozíciu k polyamórii,“ hovorí Yau. 

Ale je tu rozdiel, poznamenáva Yau, medzi túžbou po polyamórii a schopnosťou ju praktizovať. „Veľa ľudí je teoreticky polyamorických,“ hovorí. V praxi však veľa ľudí nemá čas ani energiu. „Nie je to menší záväzok; je to rovnaké množstvo záväzku, aké by ste vložili do monogamného vzťahu,“ vysvetľuje, „preto väčšina ľudí tvorí tento typ vzťahov s maximálne dvoma či troma osobami.“

Je tiež dôležité poznamenať, že pocity žiarlivosti sa s najväčšou pravdepodobnosťou niekedy objavia. Kľúčom je komunikácia o akýchkoľvek neistotách alebo problémoch, ktoré sa objavia.

Mali by ste tiež zvážiť, či je vám príjemné poskytnúť svojim partnerom rovnakú slobodu pri hľadaní romantiky a sexu mimo tradičného monogamného páru, v ktorom väčšina ľudí bojuje s polyamóriou. 

Pre viac podobných článkov nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.prevention.com/sex/relationships/a38094610/what-is-polyamory/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »