Čo robiť, keď sex vo vzťahu nefunguje

Zdieľať článok

Sex vo vzťahu spĺňa akúsi normu – inak povedané, vzťah bez sexu si nedokážeme predstaviť, pretože je nevyhnutný pre zdravé fungovanie každého vzťahu. Čo však robiť v prípade, že vám vo vzťahu nefunguje práve zložka sexu?

Sexuálna dysfunkcia je výraz pre sex, ktorý označuje nefunkčnosť sexu alebo sex, ktorý nie je uspokojivým zážitkom ani pre jednotlivca, ani pre pár.

Je to naozaj bežné a z času na čas sa to stane každému z nás – bez ohľadu na to, aké ste pohlavie alebo aký druh sexu máte radi. Asi 40 percent z nás príležitostne pripúšťa, že trpí sexuálnou dysfunkciou, ale odborníci majú podozrenie, že čísla sú v skutočnosti oveľa vyššie – stále sa zdá, že je to jedna z vecí, o ktorých sa v spoločnosti nerozpráva dostatočne.

Existuje niekoľko rôznych typov sexuálnej dysfunkcie a často existujú súčasne:

 • Poruchy túžby – nedostatok túžby alebo záujmu o sex
 • Poruchy vzrušenia – neschopnosť fyzicky sa vzrušiť pred alebo počas sexuálnej aktivity – u mužov to môže viesť k erektilnej dysfunkcii alebo „impotencii“; u žien sa to zvyčajne prejavuje ako nedostatok vaginálnej lubrikácie pri sexe.
 • Poruchy orgazmu – oneskorenie alebo absencia orgazmu.
 • Bolesť – sexuálna aktivita, ktorá spôsobuje bolesť jednému z partnerov.

Náš pôžitok zo sexu závisí od mnohých faktorov – byť so správnou osobou, v správnej situácii a v správnom čase je len začiatok:

 • Dobrý pocit z partnera a nás samých.
 • Cítiť sa dobre a bez bolesti.
 • Cítiť sa sexy.
 • Byť zdravý a bez stresu.
 • Schopnosť komunikovať svoje potreby a túžby druhej osobe.
 • Zabezpečiť, aby každý aspekt sexu bol vždy konsenzuálny.
 • Dôvera.

Odborníci sú si istí, že existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré by ste mohli pridať do tohto zoznamu. Je však ľahké vidieť, ako narušenie rovnováhy čo i len jedného alebo dvoch z týchto faktorov môže mať obrovský vplyv na váš sexuálny život.

Takže ak máte problémy alebo si želáte, aby bol váš sexuálny život uspokojivejší, mali by ste vylúčiť niekoľko základných vecí, ktoré by k tomu mohli prispievať:

Fyzikálne príčiny

Mnoho fyzických stavov môže viesť k sexuálnej dysfunkcii, vrátane cukrovky, rakoviny, srdcových a cievnych ochorení, neurologických ochorení, hormonálnej nerovnováhy, problémov s obličkami a pečeňou, alkoholizmu a zneužívania drog.

Niektoré z týchto stavov interferujú so sexom ako takým, ale v niektorých situáciách je to liečba, ktorá spôsobuje problémy, napríklad bežným vedľajším účinkom mnohých liekov na krvný tlak je erektilná dysfunkcia. Ak spozorujete vplyv na váš sexuálny život, buďte odvážni a povedzte to svojmu lekárovi – môže existovať iná možnosť liečby, ktorá nebude mať tento vedľajší účinok.

Vek a štádium života

V živote sú určité obdobia, keď je sex menej dôležitý, a ak si to uvedomíte, je to v poriadku. Libido alebo úroveň túžby bude kolísať v závislosti od vášho veku, stavu vzťahu, či máte alebo nemáte deti a podobne.

Sexuálna dysfunkcia sa zvyšuje s vekom, čiastočne pre nárast zdravotných problémov s vekom a tiež u žien pre hormonálne zmeny spojené s menopauzou. To však neznamená, že starší ľudia by nemali očakávať, že si budú môcť užiť plnohodnotný a uspokojujúci sexuálny život – pre mnohých ľudí je toto obdobie sexuálne najviac obohacujúce.

Odpoveďou je komunikácia – ak by ste chceli získať viac uspokojenia zo svojho sexuálneho života, bez ohľadu na vek, najprv sa porozprávajte so svojím partnerom a potom získajte pomoc alebo radu od profesionála.

Psychologické príčiny

Náš mozog je úzko spojený s našou schopnosťou užívať si sex. Môže to narušiť viacero faktorov, vrátane veľmi zrejmých, ako je minulá história sexuálneho napadnutia alebo zneužívania.

Depresia, úzkosť, stres, nízke sebavedomie a nadmerný alkohol môžu tiež zohrávať veľkú úlohu, rovnako ako lieky používané na ich liečbu.

Ako sexuálnu dysfunkciu liečiť?

V závislosti od toho, aký typ sexuálnej dysfunkcie zažívate, je pravdepodobné, že existuje niečo, čo možno urobiť na zlepšenie situácie. Prvoradá je komunikácia – porozprávajte sa s partnerom, dajte mu vedieť, ako sa veci majú; diskutujte o zmene sexuálnych polôh, inej predohre, používaní lubrikácie alebo sexuálnych hračiek, aby ste vyvolali trochu viac vzrušenia. Často je to všetko, čo je potrebné na to, aby sa veci vrátili do starých koľají.

Zmeny životného štýlu môžu mať veľký vplyv – takže redukcia alkoholu, hmotnosti, cigariet a užívania drog by mala byť súčasťou vášho procesu zmeny sexuálneho života. Porozprávajte sa so svojím lekárom o akýchkoľvek základných zdravotných problémoch, ktoré môžu vyžadovať liečbu, a tiež ich požiadajte, aby sa pozreli na vaše lieky a zistili, či by k tomu niektorý z nich mohol prispieť.

Source: https://www.stuff.co.nz/life-style/love-sex/78837669/lets-talk-about-sex-that-doesnt-work-and-what-do-about-it

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »