Intersex: čo tento pojem označuje a ako ho môžeme chápať?

Zdieľať článok

Ak nežijete v jaskyni, určite ste sa stretli s pojmom LGBTQIA+. Možno vás táto téma zaujíma a možno ani nie, ale I, ktoré sa nachádza v názve komunity, je pre náš dnešný článok dôležité – reprezentuje intersexualitu, teda biologickú odchýlku, ktorá znamená, že pohlavie osoby nezapadá presne do stereotypov „muž“ alebo „žena“ – na základe ich chromozómov, genitálnej prezentácie, reprodukčného tkaniva alebo nejakej kombinácie týchto troch.

Čo to znamená byť intersex?

„O človeku sa hovorí, že sa narodí s intersexuálnou biológiou, keď sa narodí s telom, ktoré nezodpovedá medicínskym štandardom pre muža alebo ženy,“ hovoria odborníci. „Existuje niekoľko desiatok rôznych spôsobov, ako sa narodiť intersexuálne, pretože vývoj pohlavia je skutočne komplikovaný. Zahŕňa gény, hormonálne receptory, vývoj orgánov a ďalšie.“

Intersex bol predtým známy ako hermafroditizmus, ale posledný termín je zastaraný a už sa nepoužíva. Namiesto toho sa intersexuálne stavy označujú ako poruchy sexuálneho vývoja.

Ako vyzerá intersex?

Byť intersexuálom nie je o rodovej identite alebo sexuálnej orientácii; je to o fyzických sexuálnych črtách a génoch. V závislosti od príčiny môžu príznaky súvisiace s intersexuálom zahŕňať:

  • Nejednoznačné genitálie, keď sa človek narodí
  • Menší penis ako sa očakávalo
  • Klitoris väčší ako sa očakávalo
  • Hypospadias (kde otvor penisu nie je na špičke u chlapcov alebo močová trubica nie je oddelená od vagíny u dievčat)
  • Abnormality elektrolytov
  • Oneskorená alebo chýbajúca puberta alebo neočakávané zmeny v puberte

Vo všeobecnosti môže mať jedinec, ktorý je intersexuálny, ženské chromozómy, ale nejednoznačné alebo mužské pohlavné orgány; alternatívne môže mať jedinec mužské chromozómy, ale nejednoznačné alebo ženské pohlavné orgány. Osoba, ktorá je intersexuálna, môže mať to, čo sa nazýva skutočný gonadálny intersex, pričom má tkanivo vaječníkov aj semenníkov. Môžu mať aj komplexnú alebo neurčitú poruchu sexuálneho vývoja, ktorá presne nezapadá do žiadnej z týchto kategórií.

Jednotlivcov, ktorí sú intersexuáli, považuje Národný inštitút zdravia (NIH) za populáciu so zdravotnými rozdielmi, povedal Dr. Baratz. Ale ľudia, ktorí sú intersexuáli, zvyčajne čelia jedinečnej výzve rozhodnúť sa, ako chcú, aby ich telo vyzeralo. „Niekedy sú tieto rozhodnutia urobené pre intersexuálnych jedincov skôr, než sú dosť starí na to, aby sa vôbec vyjadrili,“ dodal Dr. Baratz.

Čo sa stane, ak sa narodíte ako intersex?

V minulosti, ak sa dieťa narodilo s intersexuálnymi znakmi, lekári a rodičia mohli vybrať pohlavie pre dieťa a mohli sa rozhodnúť pre operáciu, aby malo dieťa penis alebo vagínu. Zatiaľ čo lekári a rodičia stále často volia operáciu na určenie pohlavia pre deti, ktoré sú intersexuálne, táto otázka nie je bez sporov. Čoraz viac sa rodičia zriekajú operácie a nechávajú dieťa rozhodnúť sa v zrelom veku, či je operácia alebo liečba žiaduca.

„Mnohé z týchto operácií nie sú potrebné pre zdravie a pohodu dieťaťa,“ povedala pre Health Ellen Feder, PhD, profesorka filozofie na Americkej univerzite vo Washingtone, DC. Rodičia, ktorí to myslia dobre, môžu byť jednoducho neinformovaní o tom, čo znamená byť intersexuál, alebo lekári obhajujú operáciu, pretože majú pocit, že rodičia nebudú milovať intersexuálne dieťa, povedal Feder.

„Ak je niečo označené ako zdravotný problém alebo núdzová situácia, rodičia pravdepodobne pristúpia k lekárskej intervencii, pretože je to možnosť, ktorá sa im ponúka,“ povedal jeden z odborníkov na túto problematiku. „Rodičia môžu neskôr vyjadriť ľútosť nad rozhodnutím, pretože nemali informácie o tom, že je prirodzená variácia vlastného tela, ktorá nemusí diktovať rodovú identitu človeka.“

V skutočnosti si „lekári začali uvedomovať, že prístup, ktorý použili, viedol k tomu, že veľa ľudí malo pocit, že boli sexuálne a medicínsky zneužití,“ zhodujú sa odborníci. „Po tridsiatich rokoch hnutia za intersexuálne práva sme ešte nepočuli nikoho, kto by povedal: ‘Som rád, že moji rodičia vybrali operáciu za mňa’.“

Pre viac podobných článkov o rodových identitách a sexuálnom zdraví, ktoré s tým súvisí, nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/what-is-intersex

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »