Som tehotná? 10 príznakov a symptómov raného tehotenstva

Zdieľať článok

Ženy, aj vás niekedy prepadol pocit nevedomia, či ste alebo nie ste tehotné? Boli ste v strese, lebo ste si symptómami, ktoré ste mali, neboli isté? V tomto článku vám prezradíme 10 najčastejších symptómov raného tehotenstva, ktoré vám jednoducho napovedia výsledok.

Ešte predtým, ako vám počas mesiaca vynechá vaše telo menštruáciu, vaše telo vyšle signály, ktoré môžu nasvedčovať tomu, že ste tehotná. Všetko sa to začne zmenou hormónov. Embryo je tá najmenšia vec v ženskom tele – v prvých dvoch mesiacoch tehotenstva nemá dĺžku ani pol palca, ale zmeny, ktoré spôsobí na ženskom tele hneď od začiatku, sú obrovské. Je to predovšetkým kvôli posunom kľúčových hormónov, ktoré začínajú na začiatku tehotenstva. Tieto hormóny zahŕňajú estrogén, progesterón a ľudský choriový gonadotropín, ktorý sa rýchlo množí už v ranom štádiu tehotenstva.

Toto sú však príznaky, ktorými môžete rýchlo spozorovať, či ste alebo nie ste tehotná:

Malé množstvo krvácania, ktoré môže byť dôvodom uhniezďovania sa vajíčka

Môžete si myslieť, že mierne krvácanie alebo špinenie je znakom menštruácie, ale v skutočnosti to môže naznačovať implantáciu, teda uhniezdenie sa oplodneného vajíčka do maternice.

Podľa Národného inštitútu zdravia (NIH) sa špinenie vo všeobecnosti začína asi 6 až 12 dní po počatí.

Toto špinenie môže trvať niekoľko dní alebo môže pokračovať niekoľko týždňov, alebo dokonca počas prvého trimestra. Odborníci z Cleveland Clinic poznamenávajú, že toto krvácanie z implantácie môže vyzerať ako hnedastý výtok alebo môže obsahovať malé kvapky červenšej krvi.

Nepretržité močenie, zvýšené močenie

Mnohé ženy predpokladajú, že sa do kúpeľne dostaneme na každom kroku až v neskoršom tehotenstve, keď je maternica dostatočne veľká na to, aby tlačila na močový mechúr. Ale je to tiež bežný príznak v prvých týždňoch.

Je to preto, že jeden z „tehotenských hormónov“ zvyšuje prietok krvi do panvy a extra objem tekutín môže vyvolať potrebu viac močiť.

Ak je však frekvencia močenia sprevádzaná bolesťou alebo zakaleným močom, je možné, že máte infekciu moču a mali by ste sa poradiť s vaším lekárom.

Pocit únavy

Už týždeň po otehotnení môžete zistiť, že ste extrémne unavené. Krv sa pumpuje do plodu, aby dodával živiny, a všetky tieto hormóny začnú prudko stúpať – to všetko môže zaťažiť ženské telo až do takej miery, že sa budete cítiť viac unavene.

Ak sa cítite unavená, buďte k sebe láskavá a dajte si nohy hore. Môžete si dokonca zdriemnuť každý deň, a to aj v prípade, že na to vôbec nie ste zvyknutá.

Bolesť v prsiach, citlivé prsia

Citlivosť prsníkov je jedným z najskorších a najčastejších príznakov tehotenstva. Vyskytuje sa v dôsledku hormonálnych zmien, ktoré spúšťajú proces prípravy vašich mliekovodov na kŕmenie dieťaťa.

Vaše prsia môžu byť také bolestivé, ako pred menštruáciou. Túto bolesť však môžu sprevádzať aj iné zmeny: bradavky môžu stmavnúť a zväčšiť sa. A niektorým ženám začnú vypadávať prsia z podprsenky, pretože hormóny zväčšujú prsné tkanivo, a tým zväčšujú objem pŕs.

Potreba vracania

Ten, kto vymyslel termín ranná nevoľnosť, ho očividne nikdy nemal, pretože nevoľnosť a zvracanie sa môžu skutočne vyskytnúť kedykoľvek počas dňa.

Tento pocit vo všeobecnosti začína dva až osem týždňov po počatí, hovorí NIH, a môže pokračovať počas celého tehotenstva, hoci sa situácia väčšine žien zlepší už po prvom trimestri.

Úpravou času jedla a vylúčením potravín, ktoré vám spôsobujú nevoľnosť, si môžete pomôcť vysporiadať sa s rannou nevoľnosťou.

Závažnejšie prípady, keď je ženám niekoľko hodín denne zle a často zvracajú, sú známe ako zdravotný stav hyperemesis gravidarum. Našťastie to ovplyvňuje iba 3 percentá tehotenstiev. Ženy s týmto stavom niekedy musia byť hospitalizované, aby sa obnovili dôležité telesné tekutiny, ktoré sa strácajú.

Túžba po určitých potravinách alebo vyhýbanie sa im

Väčšina žien v skutočnosti nechce túto mýtickú kombináciu kyslých uhoriek a zmrzliny, no pravidelne sa objavujú túžby po jedle, rovnako ako nechuť k predtým obľúbenému jedlu.

Prehľad túžob v tehotenstve publikovaný v Frontiers in Psychology lamentoval nad tým, ako málo výskumov existuje pre takýto bežný symptóm, ktorý sa podľa odborníkov vyskytuje u viac ako polovice tehotenstiev. Túžby zvyčajne začínajú v prvom trimestri. V jednej štúdii, ktorú citovali recenzenti, tri štvrtiny žien uviedli, že v trinástom týždni tehotenstva túžia po aspoň jednom nezvyčajnom jedle.

Po čom ženy na začiatku tehotenstva najviac túžia? Väčšinou sladkosti, vrátane ovocia, džúsov, mliečnych výrobkov, dezertov a často aj čokolády. Ale malý počet žien uprednostňuje slané alebo mastné jedlá.

Nie je jasné, prečo sa tieto túžby vyskytujú. Niektorí špekulujú, že je to kvôli kolísaniu hormónov, ktoré môžu zmeniť vnímanie chuti alebo vône, iní však tvrdia, že to napĺňa špecifické nutričné potreby plodu alebo je to spôsobené kultúrnymi normami alebo inými faktormi.

Pocit búšenia v hlave

Podľa neziskovej organizácie March of Dimes sa bolesti hlavy zvyčajne vyskytujú počas prvého trimestra tehotenstva a sú spôsobené stresom, nedostatkom spánku alebo inými situáciami.

Samozrejme, bolesť hlavy môže okrem tehotenstva signalizovať veľa vecí – chrípku, infekciu dutín a ďalšie – takže je najlepšie použiť to v súlade s inými skorými príznakmi tehotenstva, keď sa pokúšate zistiť, či ste otehotneli.

Ak máte bolesti hlavy na začiatku tehotenstva, March of Dimes navrhuje piť veľa vody, snažiť sa o kvalitný spánok v noci, robiť techniky na zníženie stresu, ako je joga alebo hlboké dýchanie, a identifikovať spúšťače, ako je namáhanie očí alebo určité potraviny, ktorým je lepšie sa vyhnúť.

Kŕče v bruchu alebo v panve v dôsledku implantácie

Mierne kŕče v panve, dolnej časti chrbta alebo brucha sa bežne vyskytujú na začiatku tehotenstva, keď sa embryo pripojí k maternici.

Tieto kŕče by vám mali spôsobovať skôr nepohodlie ako bolesť. Silné kŕče alebo bolesť väčšinou na jednej strane tela môžu naznačovať mimomaternicové tehotenstvo alebo inú komplikáciu. Okamžite kontaktujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ak pocítite kŕče, ako je tento.

Mierne zvýšená teplota

Kolísanie telesnej teploty počas ženského cyklu je extrémne jemné – s pokojovou alebo bazálnou telesnou teplotou zvyčajne stúpajúcou len o pár stupňov v čase ovulácie. Ak chcete zachytiť telesnú teplotu, ktorá by mohla naznačovať skoré tehotenstvo, musíte si ju merať každý deň.

Neexistuje žiadna špecifická teplota, ktorá naznačuje rané tehotenstvo. Bazálna telesná teplota je však najvyššia počas ovulácie a čoskoro začne klesať, ak vajíčko nie je oplodnené. Ak vaša bazálna telesná teplota stúpla a zostane hore počas nasledujúcich 18 dní, je to znamenie, že môžete byť tehotná.

Ak chcete sledovať bazálnu telesnú teplotu, majte na nočnom stolíku teplomer, pretože túto teplotu musíte merať každé ráno, ideálne v rovnakom čase, predtým, ako vstanete z postele. Zaznamenajte si teplotu na papierový graf alebo do sledovacej aplikácie pre jednoduché porovnanie s predchádzajúcimi dňami.

Zmeny nálad

Niekedy medzi 6. a 10. týždňom si môžete všimnúť zmeny vašej nálady. To je bežné na začiatku tehotenstva, najmä v prvom trimestri. Zmeny nálady sú spôsobené meniacimi sa hormónmi, ktoré môžu tiež zmeniť chemické látky v mozgu, ktoré regulujú náladu. Pravdepodobne tiež prispieva únava a fyzický stres spôsobený raným tehotenstvom.

Zmeny nálady sa zvyčajne nemusíte obávať, ale ak vás uvrhnú do hlbokej depresie alebo ak sa u vás objavia myšlienky na sebapoškodzovanie, je dôležité, aby ste sa obrátili na odborníka.

Ak ste si týmito príznakmi istá, je načase siahnuť po tehotenskom teste.

Páčil sa vám tento článok? Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať naďalej na našom webe alebo instagramovom profile.

Source: https://www.everydayhealth.com/pregnancy/am-i-pregnant-signs-and-symptoms-of-early-pregnancy/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »