Je bezpečné používať kokosový olej ako lubrikant?

Zdieľať článok

Lubrikant – prirodzene klzký, mastný a používa sa počas sexu, aby bol váš sexuálny zážitok ešte lepší. Kokosový olej je tiež klzký a mastný a tiež ho ľudia používajú ako prírodný lubrikant. Je to však bezpečné alebo je lepšia alternatíva siahnuť po overenom lubrikante?

Kokosový olej má mnoho použití – ako olej na varenie, zvlhčovač tváre a odstraňovač make-upu či ako olej na opaľovanie. Ale tento populárny olej si získava používateľov z iného dôvodu: ako sexuálny lubrikant.

Podľa časopisu Sexual and Reproductive Health Matters môže používanie lubrikantu počas sexu zlepšiť sexuálny zážitok a celkovo vytvoriť viac potešenia. Používanie správnej lubrikácie počas sexu môže tiež zabrániť prasknutiu kondómu.

Nie všetky lubrikanty sú si však rovné. Vagíny majú veľmi jemnú rovnováhu baktérií. Keď je narušená, môže dôjsť k infekcii. Výskum, ako napríklad štúdia z roku 2022 publikovaná v časopise Sexually Transmitted Diseases, naznačuje, že niektoré lubrikanty, vrátane tých, o ktorých sa hovorí v médiách, môžu narušiť rovnováhu pH vo vagíne a vytvoriť prostredie zrelé na infekciu.

Ale čo kokosový olej? Dá sa použiť ako lubrikant? Na jednej strane má zmysel priniesť si kokosový olej do spálne. Je hladký a keďže ide o prírodný produkt, je veľmi príťažlivý. Je však kokosový olej bezpečným lubrikantom pre vašu vagínu? Ak áno, existujú nejaké výhody?

Zatiaľ čo neexistujú žiadne vedecké štúdie, ktoré by skúmali, aký bezpečný a účinný je kokosový olej ako osobné mazadlo, obrátili sme sa na odborníkov z oblasti medicíny, aby sme získali niekoľko odpovedí.

Druhy kokosového oleja

Ak ste niekedy použili kokosový olej na varenie, pravdepodobne ste použili olej, ktorý je pri izbovej teplote tuhý. Toto je forma, v ktorej kokosový olej najčastejšie nájdete. Existujú dve hlavné formy tohto kokosového oleja – nerafinovaný a rafinovaný.

Podľa štúdie z roku 2021 uverejnenej v časopise Bioprocess and Biosystems Engineering je nerafinovaný kokosový olejjednoducho olej z kokosových orechov, ktorý neprešiel žiadnym ďalším spracovaním okrem toho, čo sa robí na extrakciu oleja. Olej sa vylisuje z kokosových orechov a môže sa lisovať za mokra alebo za sucha. Niektoré budú označené ako „lisované za studena“, čo znamená, že pri extrakčnom procese nebolo použité žiadne teplo. Nerafinovaný kokosový olej bude mať výraznú kokosovú vôňu a chuť.

Rafinovaný kokosový olej je viac spracovaný, pretože niektoré procesy sa používajú na odstránenie niektorých prirodzene sa vyskytujúcich zložiek v oleji. Výsledkom je „čistejší“ olej so žiadnou alebo len minimálnou kokosovou príchuťou alebo vôňou. Výsledkom je tiež olej s vyšším bodom dymu ako má nerafinovaný kokosový olej.

Pretože väčšina oleja v kokosovom oleji je nasýtená, nerafinovaný aj rafinovaný kokosový olej sú tuhé pri izbovej teplote, podobne ako maslo je tuhé pri izbovej teplote.

Potom je tu frakcionovaný kokosový olej, ktorý je pri izbovej teplote tekutý. Frakcionovaný kokosový olej pochádza z bežného kokosového oleja v tuhom stave pri izbovej teplote, ktorý bol zahriaty na určitú teplotu a ochladený. Tento proces sa nazýva frakcionácia. Keď sa tak stane, pevné tuky sa oddelia od tekutých. Po odstránení pevných zložiek vám zostane hodvábne tekutý kokosový olej, ktorý je bez chuti a zápachu.

Je kokosový olej bezpečný na použitie ako lubrikant?

Celkovo áno, kokosový olej je bezpečný na použitie ako sexuálny lubrikant. „Kokosový olej je prírodný lubrikant bez konzervačných látok a cenovo dostupný,“ povedala Sherry Ross, MD, lekárka pre zdravie žien.

„Kokosový olej je jedlý olej extrahovaný zo zrelých kokosových orechov a má mnoho dobrých vlastností. Je veľmi zvlhčujúci a má prirodzené antimikrobiálne a protiplesňové vlastnosti,“ Nita Landry, MD, gynekologička v Los Angeles.

Výhody používania kokosového oleja ako lubrikantu

Ako povedala Dr. Landry, kokosový olej hydratuje. Lákadlom je aj konzistencia kokosového oleja. Dr. Ross povedala, že je hustejší a trvácnejší v porovnaní s umelými lubrikantmi na silikónovej a vodnej báze. Zároveň sa z neho nebudú tvoriť hrudky ako z  iných lubrikantov.

Nevýhody používania kokosového oleja ako lubrikantu

Zatiaľ čo lubrikanty sa často používajú s kondómami, kokosový olej by sa nemal používať s latexovými kondómami. Rovnako ako všetky lubrikanty na báze oleja – umelé alebo prírodné – kokosový olej môže potenciálne degradovať latex v kondóme.

„Kokosový olej nemožno použiť s latexovými kondómami, pretože môže rozložiť latex a spôsobiť prasknutie kondómu,“vysvetlila doktorka Landry. Len lubrikanty na vodnej a silikónovej báze možno použiť s latexovými kondómami bez rizika roztrhnutia. Jediný prípad, keď je vhodné použiť kokosový olej s kondómom, je, ak je kondóm vyrobený z polyuretánu, ktorý sa nedegraduje.

Kokosový olej ako lubrikant tiež nie je dobrý nápad, ak ste náchylná na vaginálne infekcie, ako sú kvasinkové infekcie. „Keďže kokosový olej je antibakteriálny a protiplesňový, má potenciál narušiť rovnováhu pH vo vašej vagíne a spôsobiť kvasinkovú infekciu,“ varuje doktorka Landry.

Pre viac podobných článkov o sexuálnom zdraví nás nezabudnite sledovať aj naďalej.

Source: https://www.health.com/condition/sexual-health/coconut-oil-lube

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »