Je to skutočná láska alebo len túžba, ktorá môže rýchlo pominúť?

Zdieľať článok

Zrýchľujúci sa tep, euforické závraty či potreba neustáleho kontaktu s niekým, kto je teraz jediným cieľom vašej pozornosti – všetky tieto pocity iste dobre poznáte. Ste však ovládaní len chtíčom alebo skutočnou láskou, a aký je vlastne rozdiel medzi týmito dvoma situáciami?

Existuje veľa spôsobov, ako sa láska a žiadostivosť môžu prekrývať. „Túžba môže vyzerať veľmi podobne ako láska, najmä na začiatku vzťahu, keď je nová vzťahová energia na úplnom vrchole,“ hovorí Taylor Sparks, sexuálna pedagogička.

Ale aj pocity žiadostivosti a lásky majú množstvo vlastností, ktoré ich odlišujú – a je dôležité vedieť, ako ich odlíšiť.

Čo je túžba?

Vedkyňa zaoberajúca sa sexualitou a vzťahmi Zhana Vrangalová, PhD to definuje jednoducho: „Len chcete niekoho, s kým by ste sa vyspali.“ Chtíč je poháňaný túžbou po sexuálnom uspokojení. 

„Keď túžite, nemyslíte, iba cítite,“ hovorí klinická sexuologička Valerie Poppel, PhD, ktorá klientom prináša inkluzívnu sexuálnu výchovu a výcvik. Žiadostivosť v sebe ukrýva všetko pohlcujúce spôsobom, ktorý očakávame od lásky, no stále sa kladie väčší dôraz na fyzický vzhľad, než na samotnú osobnosť človeka.

Z vedeckého hľadiska „chtíč rozsvieti cesty odmeňovania nášho mozgu – takmer ako keby sme dostali drogu,“ hovorí Emily Morseová, doktorka ľudskej sexuality. „Chtíč podnecuje naše telá, aby produkovali viac testosterónu, takže keď sme s touto osobou, cítime sa plní energie a veľmi vzrušení.“

Čo je láska?

Lásku označujeme ako nehmotnú, pretože tento pocit je veľmi zložitý. Je to koncept, ktorý ľudstvo zachytáva v umení, hudbe či tanci, ale nie je nemožné ho definovať. Jednoducho povedané, láska odráža hlbokú citovú pripútanosť – romantické spojenie, ktoré, hoci zahŕňa sexuálnu príťažlivosť, nie je definované ako žiadostivosť.

A existujú dva hlavné typy lásky. „Jedným z nich je zamilovaný typ lásky, rané štádium lásky,“ hovorí Vrangalová. Toto je láska, ktorá sa vyznačuje sexuálnou vášňou, zaujatím touto osobou a dokonca aj akousi závislosťou na človeku.

Neskôr prichádza láska založená na pripútanosti. „Vyznačuje sa oveľa väčším pokojom, komfortom, istotou a pocitom bezpečia,“ hovorí Vrangalová. Ide o stabilné, dlhodobé puto založené na partneroch, ktorí sa navzájom poznajú, prežívajú hlbokú intimitu a majú spoločnú históriu. Dodáva, že tento druh lásky zvyčajne zahŕňa väčšiu mieru oddanosti.

Rozdiel medzi žiadostivosťou a láskou

Je to štádium zamilovanosti, ktoré je obzvlášť ľahké zamieňať si so žiadostivosťou, najmä preto, že tento druh lásky často zahŕňa prejavy žiadostivosti. Ale aj keď sa zdá byť nemožné ich odlíšiť, existujú určité znaky.

Začnite tým, že sa pozriete na to, ako spolu trávite čas. „Keď sa každé stretnutie zmení na sex alebo nejakú sexuálnu aktivitu, je to s najväčšou pravdepodobnosťou žiadostivosť a nie láska,“ hovorí Sparks. „Ľudia, ktorí sú zamilovaní, trávia takmer toľko času spoznávaním sa tým, že spolu robia iné veci ako sex, rozprávajú sa o svojej minulosti, prítomnosti a budúcnosti a užívajú si vzájomnú spoločnosť mimo spálne.“

Takže ak pozorujete rastúce fyzické, emocionálne, romantické a duchovné spojenie, ktoré chcete pestovať, zamilujete sa.

Je túžba silnejšia než láska?

Žiadostivosť je definovaná intenzitou, ale láska sa môže prejaviť s ohromujúcou silou úplne iným spôsobom. „Nie sú porovnateľné,“ hovorí Vrangalová. „Typ zamilovanosti je zvyčajne silnejší ako len žiadostivosť, pretože ,zamilovaná‘ žiadostivosť je obsiahnutá v dobrej, silnej zamilovanosti. A že zamilovanosť je jednou z najsilnejších emócií, ktoré ľudia môžu cítiť. Je to sila, s ktorou treba počítať.“

Keď sa do rovnice pridá čas, láska ukáže svoju silu. „Chtíč sa časom a vekom vytratí, zatiaľ čo láska v ideálnom prípade časom silnie,“ hovorí Poppel. 

Môže sa túžba zmeniť na lásku?

Vrangalová hovorí, že chtíč môže trvať tri mesiace až dva roky, kým naša mozgová chémia už nezvládne silnú intenzitu tohto žiadostivého spojenia. „Emocionálna horská dráha je príliš veľa na to, aby sme ju zvládli.“ Počas tohto obdobia má láska založená na pripútanosti priestor na vytvorenie, a ak sa zvyšuje, môže sa stať z chtíča láska.

Source: https://www.cosmopolitan.com/sex-love/a39048100/lust-vs-love/

Páčil sa vám článok?

Viac článkov

Translate »